Begonia stale kwitnąca, warto ją mieć

To jest najbardziej wytrzymała, jednoroczna roślina w ogrodzie. Kwitnie maleńkimi kwiatuszkami bez przerwy – od maja do pierwszych przymrozków. Begonia (Begonia semperflorens) jest niewysoką krzewinką, rosnącą na wysokość ok. 15-30 cm. Tworzy krótkie, mięsiste, sztywne pędy oraz masę niezbyt dużych, błyszczących, lekko ząbkowanych na brzegach liści, które w zależności od odmiany mogą być zielone, bordowe lub nawet brązowe.

Ja, niezmiennie od lat, obsadzam tymi begoniami obrzeża moich południowych rabat i umieszczam je w różnych donicach na tarasie. Poza podlewaniem i zasilaniem nie mają absolutnie żadnych wymagań. Rok rocznie w maju, zastanawiam się na wyborem koloru: biały, różowy czy czerwony? I, jak zwykle kupuję czerwone. Mam taką szkółkę w Myślenicach, w której czeka na mnie 120 zdrowych sadzonek w dobrej cenie (1,20 zł.). Warto zainwestować w nie parę groszy, bo widok tych roślin w sezonie jest bezcenny. Oczywiście, można je wysiewać w styczniu z nasion samemu, a wtedy, to już jest prawie za darmo. Nasiona powinny pochodzić naprawdę ze sprawdzonego źródła, ja polecam Sadowniczy.

Begonia stale kwitnąca
Na początku czerwca zaczyna bujne kwitnienie
Begonia stale kwitnąca
W dużej misie na tarasie, w pełnym słońcu

Jak pielęgnować begonie stale kwitnące?

 • Koniecznie trzeba im dać na start „pyszną” ziemię. Najlepsze jest podłoże próchnicze, przepuszczalne i lekko kwaśne, a gdy dodamy do niego jeszcze trochę kompostu, to już będzie pełnia szczęścia dla naszych begonii.
 • Stanowisko powinno być oczywiście słoneczne (rośliny uprawiane w cieniu mają wiotkie pędy i nie są zbyt ozdobne).
 • Sadzonki wysadza się w drugiej połowie maja (po zimnej Zośce), w rozstawie co 20cm. Nie gęściej.
 • Ponieważ begonia kwitnie nieprzerwanie przez kilka miesięcy, to trzeba ją koniecznie zasilać co dwa tygodnie. Ja zasilam roztworem gołębiego guana, lub preparatem witaminowym do roślin jednorocznych, rzecz jasna, w odpowiednich proporcjach.

Czy begonie chorują?

Może się zdarzyć, że na liściach pojawią się plamy w postaci białego nalotu, a to znaczy, że złapały chorobę grzybową: mączniaka lub szarą pleśń. Rozwojowi tych chorób może sprzyjać nadmierne zagęszczenie oraz zbyt częste zwilżanie liści. Czasem nalot występuje też na płatkach kwiatów. Początkowo widać małe, okrągłe, jasne plamki, które z czasem powiększają się i brązowieją. Jeżeli uda nam się rozpoznać pierwsze objawy pojawiającej się choroby, to należy spryskać rośliny preparatem przeciw grzybowym. Jeżeli choroba się rozwinie, to niestety, musimy usunąć roślinę, aby nie zarażała sąsiednich.

Begonia stale kwitnąca
Pięknie wypełnia obrzeża rabat… Nie zapomnijcie o podlewaniu
Begonia stale kwitnąca - roślina wrażliwa na suszę!
Begonia stale kwitnąca
Widok na zachodnią stronę ogrodu
Begonia stale kwitnąca
Z hortensjami bukietowymi

Dwie dobre rady!

 1. Uprawiając begonie na rabatach i w pojemnikach, wyłamuję pierwsze pąki kwiatowe aby rośliny szybciej osiągnęły docelowe rozmiary. Latem wycinam nożyczkami zwiędłe kwiatostany i pobudzam rośliny do tworzenia nowych kwiatów, przedłużając jednocześnie okres ich kwitnienia. Jeżeli tego nie zrobię, to kwitną równie pięknie, choć trochę mniej bujnie.
 2. Podczas sadzenia, szczególnie tych w donicach, umieszczam w ziemi kuleczki żelowe – tak, po kilka sztuk. Mam wtedy pewność, że zawsze będą miały wilgoć, nawet jeżeli zapomnę je podlać.

Begonia stale kwitnąca jest ozdobą rabat

Begonia stale kwitnąca
W sierpniowym słońcu
Begonia stale kwitnąca
Zdobi wiele zakątków w ogrodzie

Begonia stale kwitnąca w kolorze białym

Wiadomość z maja 2018! W tym roku zdecydowanie wygrała begonia stale kwitnąca w kolorze białym… Ogród nabiera delikatności i subtelności. Więcej zdjęć zobaczycie za kilka tygodni, jak podrośnie i wydorośleje…

Begonia stale kwitnąca
Białe z zielenią też jest piękne…

Gdybyście chcieli posadzić w ogrodzie wieloletnie byliny, to zerknijcie proszę na kilka moich, naprawdę sprawdzonych i niewymagających wielkiego zaangażowania, cudownych roślin.

http://www.ogrodpodlasem.pl/byliny-ogrodowe-piekne-kwieciste-rabaty/

I niech wam wszystkie rośliny bujnie i zdrowo kwitną przez cały sezon. Serdeczności od Kasi.

8 komentarzy

  • Fajnie to powiedziałeś Arturze… Z drugiej strony, myślę, że jak wykorkować, to tylko w ogrodzie pośród pachnących róż 😉
   Nie, nie… lepiej żyć jak najdłużej i najzdrowiej.
   Serdeczności 🙂

 1. Oj, przepiękna jest ta begonia! Miałam dwa lata temu, może w tym roku też się pokuszę. Chociaż muszę się przyznać, bardzo podobają mi się także pelargonie wielkokwiatowe. Mają taki swój urok… No nic, decyzję pewnie podejmę za dwa miesiące:) Pozdrawiam Cię serdecznie i zapraszam do siebie! Zdrowych, spokojnych Świąt kochana

  • Klaudio, pelargonie są cudowne do skrzynek, ale tylko begonia nadaje się do obsadzania obrzeży rabat,
   dlatego dobrze jest mieć i to i to…
   Tak, jak Ty nie mogę się doczekać majowych zakupów.
   Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy dla Ciebie i Twoich najbliższych – Kasia

 2. Piękny ogród 😃 ja begonie przezimowalam drugi raz, zrobiłam sadzonki i chce posadzić na południowym parapecie. Mam nadzieję że wytrzymają w tym gorącu 😉

  • Agatko, gdy przyjdą lipcowe upały, to osłaniaj je parasolem w godzinach południowych i podlewaj dwa razy dziennie. I pochwal się zdjęciami.
   Serdeczności od Kasi 🙂

Skomentuj proszę

Navigate