Borówka amerykańska – jagoda doskonała

Mam w ogrodzie taką małą jagodową rabatę – dwa krzewy zaledwie, ale plony dają „imponujące” –  ok. 2 kg pachnących i dorodnych jagód prosto z krzaka. To borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum), kuzynka czarnej jagody leśnej, ale chyba bardziej słodka. Nie ma większych wymagań – lubi kwaśne, wilgotne podłoże z dużą ilością próchnicy. Chcąc utrzymać wilgotność gleby, w której rośnie, zawsze wiosną podsypuję ją korą na grubość ok. 5 cm. Jej krzewy są całkowicie odporne na mróz i szkodniki. Żeby obficie i zdrowo owocowały, to wiosną należy je odpowiednio przyciąć. Jak to prawidłowo zrobić, przeczytajcie proszę tutaj.

Róże

Borówka amerykańska

Poza wspaniałym smakiem, jej głównym atutem jest fakt, że znakomicie wpływa na pracę jelit i zawiera fitoestrogeny, które niszczą zły cholesterol. Bogata jest także w antyoksydanty, które wyłapują wolne rodniki i mają działanie antynowotworowe. Pamiętam, że gdy byłam mała, to moja babcia miała w spiżarce pełno słoiczków z jagodami. I zawsze mówiła; 

Kasieńko, jedz kochana, jagody są bardzo dobre na oczka i na brzuszek

Uwielbiałam wtedy i lubię do dzisiaj ryż polany jagodowym sosem. Oczywiście wtedy były to zwykłe, a może właśnie niezwykłe jagody leśne. O pierogach z jagodami już nawet nie wspomnę, bo mi ślinka cieknie.

Borówka amerykańska zanim stanie się jagodą, to w połowie maja ma prześliczne kwitnienie. Białe dzwoneczki w zielonych kapturkach, zebrane w gęstych kiściach cieszą oko i chętnie dają się fotografować.

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Róże

Borówka amerykańska – jagoda doskonała

Borówka amerykańskaKrzewy są wysokie (ok. 2m), więc aby je zbierać, nie trzeba się schylać, a do tego ma duże owoce, to i koszyczek szybko się zapełnia.

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Róże

Wszystkie ogrodowe zbiory pieczołowicie zbieram, osuszam i zalewam miodem płynnym – tylko akacjowym (bo się nie krystalizuje).. nie pasteryzuję. Trzeba pamiętać, żeby dokładnie zalać owoce, ponieważ miód bardzo pomału spływa do dołu słoika.

Zakręcone słoiczki trzymam w chłodnym miejscu w zimnej spiżarce. W zimowe dni te wszystkie przetwory używam do deserów, ciast i herbaty – smakują wyśmienicie i zachowują wszystkie witaminy i aromat.

Borówka amerykańska
Owoce zalane płynnym miodem akacjowym zachowują świeżość przez kilka miesięcy

Róże

Borówka amerykańska jesienią

Te krzewy cudownie kwitną wiosną, późnym latem obficie owocują, a w listopadzie w mroźny, słoneczny poranek upiększają ogród pomarańczowymi liśćmi. Widok bajeczny….

Borówka amerykańska
Malownicze ubarwienie pod koniec października

Jeżeli macie w swoim ogrodzie krzewy borówki amerykańskiej, to życzę Wam  obfitych, borówkowych zbiorów każdego roku. Więcej wyczerpujących  i ciekawych informacji na jej temat znajdziecie tutaj. 

Zerknijcie proszę jeszcze na piękny krzew Guzikowca Zachodniego, który jest w ogrodzie moim pupilkiem, oto link; http://www.ogrodpodlasem.pl/guzikowiec-zachodni-ogrodowy-rarytas/

Róże

31 komentarzy

  1. Mam u siebie sześć krzaczków borówek, ale jeszcze nie owocują tak obficie jak Twoje. Może w przyszłym roku:) Pozdrawiam i słońca życzę

  2. Nawet nie wiedziałam, że można ją bez problemu hodować w ogródku. Pięknie kwitnie! Marzy mi się ogródek i własne owoce… 🙂

  3. Borówka amerykańska to krzew który coraz chętniej uprawiamy w naszych ogrodach. Owoce borówki cenione są nie tylko za właściwości smakowe, ale też z powodu wyjątkowo korzystnego wpływu na nasz organizm.

  4. U mnie rośnie kilka krzaków borówki wysokiej i niskiej i dają tyle plonów, że pod koniec sezonu nikomu już ich nie chce się zbierać. Wiem, marnotrawstwo, pomyślę, żeby zrobić z nich jakieś przetwory w przyszłym roku 🙂

  5. Dokładnie borówka to skarb, samo zdrowie i do tego tak ładnie się przebarwia. Mam cztery krzaczory i mam zamiar powiększyć o jeszcze kilka bo w końcu i rodzina mi się powiększy… a dzieciaczki z przyjemnością zajadaja te przepyszne owoce prosto z krzaczka. Pozdrawiam.

    • Właśnie za to je lubię, że mogę sobie podjadać wtedy, kiedy mam na nie ochotę. Pozdrawiam Agatko i powodzenia życzę. Trzymam kciuki i serdeczności ślę 🙂

Skomentuj proszę

Navigate