Byliny ogrodowe na piękne, kwieciste rabaty

Trudno jest wyobrazić sobie prawdziwie polski ogród bez bylin. Zaliczają się do nich wieloletnie, długowieczne i łatwe w uprawie rośliny o bardzo długim okresie kwitnienia. Śmiało można rzec, że są to rośliny idealne! Chcę Wam teraz przedstawić te byliny ogrodowe, które lubię najbardziej. Być może Was zauroczą, i którąś z nich posadzicie wiosną u siebie.

Oczywiście, bylin ogrodowych mam dużo więcej, ale następne pokażę i opiszę za jakiś czas.

Bardzo fajną sprawą jest fakt, że nie trzeba ich sadzić każdej wiosny od nowa i wierzcie mi, naprawdę nie przysparzają zbyt wiele pracy. Wystarczy tylko je wiosną zasilić i podzielić, gdy się za bardzo rozrosną.

Podstawową zasadą w tworzeniu bylinowej rabaty jest sadzenie roślin tak, aby były dobrze widoczne. Jeśli rabata jest dostępna tylko z jednej strony, to te najwyższe powinny się znaleźć najdalej, a niskie na skraju kompozycji. Jeżeli zaś rabatę możemy obejść wokoło, to najwyższe rośliny powinny się znaleźć w środku, a najniższe na obrzeżach.

Poniżej każdego krótkiego opisu jest link, pod którym znajduje się więcej informacji i zdjęć danej byliny. Wystarczy tylko kliknąć – zapraszam.

Róże

Byliny ogrodowe

 

Funkia
Majowa świeżynka

1. Funkie

To hrabiny w dolnej partii ogrodu – byliny idealne. Inaczej zwane są hostami. Przez ponad sześć miesięcy w roku, pięknie dekorują ogród. Właściwie poza ślimakami nie mają wrogów i nie czepiają się ich żadne choroby, a kwitną cudownie!

Funkia nie kaprysi i nie ma wymagań. Wystarczy, że zapewnimy jej kwaśne i żyzne podłoże, podsypiemy korą i zasilimy wiosną. Są całkowicie mrozoodporne!

http://www.ogrodpodlasem.pl/funkia-zielone-lisciaste-cudo/

Róże

Żurawki
Nad stawikiem w czerwcu

2. Żurawki

To atrakcyjne, wiecznie zielone byliny o kolorowych, ozdobnych liściach. Od wiosny do jesieni zdobią zacienione zakątki ogrodu i pięknie kwitną na długich cieniutkich łodygach. Wyrastają na rozłożyste kępy i okrywają rabaty, tworząc niezwykłe kompozycje.

Żurawki, ze swoimi finezyjnymi liśćmi, to bardzo dynamiczny i barwny element w ogrodzie. Od kwietnia, aż do późnej jesieni, co kilka tygodni zmieniają kolor. Ich najpiękniej wybarwione liście można obserwować przez kwiecień, maj i czerwiec.

http://www.ogrodpodlasem.pl/zurawki-magia-kolorowych-rabat/

Róże

Liliowiec
Piękny kwiat kwitnie tylko jeden dzień

3. Liliowce

Bez kwiatów przypominają rośliny trawiaste, tworząc bogatą kępę długich, wąskich i łukowato wygiętych liści, co czyni je dekoracyjnymi praktycznie przez cały sezon. A gdy kwitną, to widok jest prześliczny.

Liliowce nie mają większych wymagań i bardzo szybko się rozrastają. Są mrozoodporne i odporne na choroby i szkodniki.

To piękne i niezwykle mocno pachnące rośliny, które podobnie jak lilie podstępnie brudzą nosy.

http://www.ogrodpodlasem.pl/liliowce-kwiaty-jednego/

Róże

Jeżówka purpurowa
Jeżówka 'Harvest Moon'

4. Jeżówki

Wyglądem swoim przypominają  margerytki z tą różnicą, że środek ich kwiatków jest  „zjeżony”, stąd nazwa „Jeżówka purpurowa” (Echinacea purpurea). Ach, jak ona kocha słońce i zasobną ziemię.

Kwitnie od lipca do października. Jej kwiaty, pełne aromatycznego nektaru wabią motyle, pszczoły i trzmiele przez cały sezon.

Czerwone, żółte, białe, różowe – wszystkie są prześliczne i nie mają wymagań. Najpiękniej wyglądają posadzone w grupie.

http://www.ogrodpodlasem.pl/jezowka-purpurowa-i-jej-rozne-kolory/

Liatra kłosowa
Kwiaty rozwijają się od góry do dołu

5. Liatra kłosowa

Prawdziwie letnia roślina, trochę egzotyczna i do tego jeszcze w moim ulubionym kolorze.

Ta piękna roślina tworzy zwarte kępki osiągające 40 cm wysokości, które składają się ze sztywnych, gęsto ulistnionych łodyg.

Niezwykle barwnie prezentuje się od lipca do końca sierpnia, kiedy to ponad liśćmi, wyrastają przepiękne kłosy w liliowo-amarantowym kolorze! Fioletowe byliny ogrodowe lubię najbardziej.

http://www.ogrodpodlasem.pl/liatra-klosowa-mocny-akcent-ogrodzie/

Róże

Rozchodnik okazały
Na zachodniej rabacie 'Rozchodnik okazały'

6. Rozchodniki

Kwiaty lata i jesieni, rośliny beż wymagań, wystarczy, że rosną w lekkiej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Koniecznie na słonecznym stanowisku.

Są całkowicie odporne na mróz i suszę, i naprawdę nie wymagają wiele uwagi. Rozrastają się wszerz i w górę.

Zdobią ogród tak pięknie, że aż zapiera dech w piersiach.

http://www.ogrodpodlasem.pl/rozchodniki-u-progu-pieknej-jesieni/

Kuklik szkarłatny
Swojska roślina 'Kuklik szkarłatny'

7. Kukliki

Te prześliczne rośliny nie są może ogrodową arystokracją, ale upiększają ogród przez cały sezon. Kwitną w maju, cudnymi kwiatkami na długich szypułkach. Po przekwitnięciu duże, zdrowe liście rozrastają się i jesienią lub wiosną można je dzielić.

Choroby i szkodniki? Nie zauważyłam, aby kuklik szkarłatny miał wrogów, a do tego są całkowicie mrozoodporne.

http://www.ogrodpodlasem.pl/kuklik-szkarlatny-bylina-babci/

Róże

Trzykrotka
Obsypana kwiatkami przez całe lato

8. Trzykrotka

Wygląda jak trawiasta kępa i jest bardzo wytrzymała.

Te byliny ogrodowe w czerwcu rozkwitają pierwszymi, urokliwymi kwiatkami. Każdy kwiatuszek żyje zaledwie dzień; otwiera się już o świcie wabiąc pszczoły i motyle, a pod wieczór kuli swoje płatki. Jego miejsce zajmuje kolejny kwiatek. I tak aż do września…

Trzykrotkę ogrodową można sadzić w cieniu, półcieniu, a nawet w pełnym słońcu. W ostatnim wypadku trzeba ją często podlewać.

http://www.ogrodpodlasem.pl/trzykrotka-ogrodowa-trawka-kwiatkiem/

Róże

Orlik ogrodowy
Jak fruwający, barwny koliber

9. Orliki

Krótkowieczne byliny, rosną pięknie zaledwie trzy, cztery lata i zanikają, ale w międzyczasie rozsiewają się czasami tam, gdzie się ich nie spodziewamy…

Kwitną w maju i w czerwcu na długich 40 – 80 cm pędach.

Najpiękniej wyglądają w większych grupach. Są łatwe w uprawie i mrozoodporne. Mówi się o nich „polskie storczyki” – rzeczywiście wyglądają jak mini storczyki!

http://www.ogrodpodlasem.pl/orlik-ogrodowy-jak-fruwajacy-barwny/

Róże

Kosaciec syberyjski
Jak egzotyczny ptak 'Kosaciec syberyjski'

10. Kosaćce

Malownicze, kłączowe rośliny, które pod koniec maja kwitną ciemno-niebieskimi, a może nawet lekko fioletowymi kwiatami. Te cudeńka, niczym egzotyczne ptaki, kołyszą się na wysokich, prawie półtora metrowych, sztywnych łodygach. „Malują” ogród takim kolorem, jaki wszyscy lubimy; szafirowo-niebieskim.

Gdy przekwitną, to ich wysmukłe, trawiaste liście pozostaną zieloną ozdobą ogrodu aż do jesieni. Kosaciec syberyjski nie ma żadnych wymagań i poradzi sobie z nimi każdy początkujący ogrodnik.

http://www.ogrodpodlasem.pl/kosaciec-syberyjski-egzotyczny-ptak/

Róże

Starzec srebrzysty
Srebrzy się wśród zieleni

11. Starzec srebrzysty

Tak wiele czasu poświęcamy pięknym kwiatom i krzewom, że zapominamy wspomnieć o tym koronkowym cudeńku, które cieszy oko. Nie dość, że zachwyca urodą, to jest bardzo tanie i absolutnie nie kapryśne!

Dekoracyjność starca, to przede wszystkim niezwykle piękne, finezyjnie powycinane liście, przypominające rogi łosia. Srebrny kolor liści i ich „mechatość” sprawiają, że doskonale komponuje się niemal z każdą rośliną.

http://www.ogrodpodlasem.pl/starzec-srebrzysty-popielny/

Róże

I niech Wam piękne byliny ogrodowe dekorują rabaty i umilają lato. Niech kwitną bujnymi kwiatami, niech kołyszą się na wietrze i roztaczają piękne zapachy. Dziękuję za to, że jesteście ze mną.

Wiele moich bylin pochodzi z tej sprawdzonej szkółki.

30 komentarzy

 1. Kocham byliny wszystkie. Jedne mniej inne więcej, ale każda z nich ma swój niepowtarzalny urok. Najbardziej jednak te, które chcą rosnąć w mojej ubogiej ziemi. Wszystkie, które wymieniłaś rosną u nas, ale są mniej okazałe. Co roku przerzedzają je znacznie nornice podgryzając zimą korzenie, ale zawsze jakaś ocaleje, by cieszyć oczy w następnym sezonie. U Ciebie są okazałe, piękne. Pozdrawiam:):):)

  • Janinko, u mnie ziemia też nie jest za dobra, więc zasilam je mocno kompostem, gołębim guanem, gnojówką z pokrzyw. Czasami też gryzonie wyjadają cebulki lub pogryzają korzenie… No cóż, taka jest przyroda…
   Gdybyś mieszkała niedaleko mnie, to dostałabyś ode mnie dużo bylin, bo rzeczywiście rozrastają się i muszę dzielić.
   Serdeczności kochana i niech Ci się kwieci w tym sezonie 🙂

 2. Też kocham bylinki:) Wszelkie. Teraz poznaję rutewkę Delayavę, ale musiałam ją rekalmować, bo przysąłli mi białą, zamiast różowej, na której mi zależało. Reklamacja została uznana i będę miała oba kolory:) Czasem warto dostać pomyloną roślinę:)))

  A w tym roku zakwitły mi białe irysy syberyjskie! Są śliczne. Na razie tylko trzy, ale może za rok będzie więcej. Pozdrawiam Cię cieplutko kochana. Trzymaj kciuki we czwartek, bo mam cesarkę i strasznie się boję….

  • Dzień dobry Klaudio, największe cudo świata będziesz miała w czwartek – oczywiście trzymam kciuki mocno.
   To się będzie działo przy Wiosennej….
   Gratuluję rutewek, są prześliczne.
   Serdeczności kochana 🙂 Wszystko będzie dobrze.

 3. Oj rzeczywiście piękne. U mnie w ogrodzie rośnie prawie wszystko. Prawie, bo na kuklika poluję, trzykrotny gdzieś znikła znad stawu, liatrię zjadły nornice…starca zamieniłam na czyściec wełnisty bo ma takie miłe listki i szybko się rozrasta. Pozdrowienia:)

  • Kasiu, chętnie dam Ci kuklika i trzykrotkę, bo mam ich sporo. Są piękne i bez wymagań. Napiszę zaraz na priv. na Facebooka.
   serdeczności kochana 🙂

 4. Fantastyczny artykuł Kasiu. Mam (prawie wszystkie) te byliny w ogrodzie, ale moja największa miłość to funkie. Mam ich kilkanaście w przeróżnych odmianach i ciągle mi mało. Czekam na kolejne części artykułu, bo tych bylin jest tyle, że można pisać i pisać 😊 Nie zapomnij o naparstnicach, bo te księżniczki kocham od dzieciństwa ☺

  • Dziękuję Gosiu za uznanie odnośnie artykułu, miło to słyszeć.
   Odnośnie naparstnic – to tu mnie zastrzeliłaś, bo naparstnic nie mam, więc nic o nich nie mogę napisać.
   Powiem ci szczerze, że już nie mam miejsca w ogrodzie, a le pomyślę o tych cudeńkach, które tak zachwalasz…
   Serdeczności kochana 🙂

 5. Malgorzata Maksymowicz Odpowiedz

  To prawda przepiekne I zdobia caly roll. A co roku pojawiaja sie nowe odmiany I kolory wiec jest w czym wybierac.

 6. Jak zwykle bardzo wartościowy wpis 🙂 U mnie w tym roku hosty i żurawki przerosły moje oczekiwania 🙂 Są ogromne! Czekam teraz na jeżówki i liatry, już maja pąki… Serdeczności Kasiu 🙂

  • Dziękuję Loniu, dokładnie wiesz, jak pochwalić blogera po fachu… U mnie również wszystko wyrasta do olbrzymich rozmiarów… za moment rozpocznie się szaleństwo róż. Buziaki kochana 🙂

 7. Opis roślin w każdych ustach brzmi inaczej, a przecież mówimy o tych samych kwiatach. Kocham przyrodę i nie wyobrażam sobie bez niej życia. Zawsze żartuję, że mogę zasypiać i budzić się w ogrodzie bo szkoda czasu na mieszkanie w domu. Bardzo lubię zaglądać do różnych publikacji, niby większość wiem a tu zawsze jakaś ciekawostka. Wspaniały blog prowadzony sercem i pasją do roślin. Miło się czyta i ogląda.A moje róże już wszystkie kwitną – mam ich 9 odmian, a razem 16 krzaków.
  Pozdrawiam cieplutko.

  • Jolu, trafnie zauważyłaś… tę samą roślinę każdy opisze inaczej. To tak samo, jak siedzącą pośrodku modelkę, kilkunastu malarzy namaluje w różny sposób.
   Dziękuję za pochwałę mojego bloga. Młody jest, a ja dopiero uczę się warsztatu i robię to z największą przyjemnością.
   Róże, to moje pupilki, chociaż wszystkie inne rośliny też uwielbiam i pielęgnuję.
   Za kilka dni i u mnie zacznie się barwny, różany festiwal.
   Serdeczności ślę i dużo kwiecia w ogrodzie 🙂

  • Olu, mini ogródek na balkonie też można cudnie zaprojektować. Kilka skrzynek, zwisająca surfinia, maleńki iglaczek… i już mamy ogródeczek 🙂

 8. Oj Kasiu …. zachwycasz. Masz piękny ogród, o czym już ode mnie słyszałaś, przyjemnie oglądać go na zdjęciach. I ten ogrom cudownych bylin… Żebym to ja miała trochę więcej w moim ogrodzie ………… Pozdrawiam……..

  • Dziękuję Izo za miłe słowa. Tak mi się poszczęściło, że na starsze lata mogę współistnieć z pięknymi kwiatami i czerpać prawdziwą radość z życia…
   Bardzo Cię pozdrawiam. Życzę bujności roślin w Twoim ogrodzie i dalej takich przepięknych zdjęć.

 9. Witam cieplutko.Mam w swoim „Leśnym ogrodzie” orliki.Rosną polankami i są piękne.Kolory-fiolet i róż.Nie wiem skąd się wzięły.Po wprowadzeniu się do zakupionego domu ,zajelam się usuwaniem chwastów. Były tak wysokie,że nie wiedziałam nawet co wyrywam.A w następnym roku pojawiały się orliki.Nie są moim dziełem, nikt ich nie sądził.Kwitną już pięć lat.Jestem nimi zachwycona. Ale z tego co piszesz Kasiu,wynika,że kwitną tylko ok.trzech lat.Czy w tym roku mogą nie zakwitnać.??Dokupić -jeśli tak,to kiedy je posadzić?? POZDRAWIAM Ciebie i Twój piękny ogród .

  • Dzień dobry Jadziu, rzeczywiście orliki dadzą się lubić poprzez swoją różnorodność form i kolorów.
   Roślina sama się rozsiewa, jedne zamierają, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Od czasu do czasu dokup jakiś szlachetny orlik w szkółce, najlepiej w maju. Widzisz wtedy, jakie ma kwiatki i kolor.
   Resztę pozostaw naturze.
   Dziękuję za pozdrowienia, odwzajemniam w dwójnasób. 🙂

Skomentuj proszę

Navigate