Calibrachoa Million Bells, kuzynka petunii

Ta cudna roślina już od kilku sezonów ukwieca mój balkon i taras. Sprawdza się w tej roli doskonale. Calibrachoa Million Bells jest kuzynką petunii i surfinii, ale jest zdecydowanie mniej wymagająca i bardziej wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne oraz choroby. Gdybyście mieli już dosyć pelargonii, to posadźcie Calibrachoa. Może rosnąć i w półcieniu, i w pełnym słońcu. Jej kwiaty są drobne i wyglądają jak tysiące małych dzwoneczków. Nie na darmo pierwsza grupa roślin z tego gatunku nazywała się Million Bells (milion dzwonków). Delikatnie zwisające pędy osiągają długość od 20 do 60 cm.

Moje rośliny rosną w pełnym słońcu, czasem nawet lekko przesychają lub smagane są silnym deszczem i zachodnim wiatrem. Pomimo różnych warunków atmosferycznych kwitną do późnej jesieni i tak jest rok rocznie, z tą różnicą, że jednego roku mam kwiatki w kolorze czerwonym, a w następnym niebieskie. Tak na przemian, bo ciągle nie wiem, który kolor jest piękniejszy?

Ta kaskadowa, obficie kwitnąca roślina, tworzy piękne kwiatuszki w niezwykle bogatej palecie barw. Bardzo efektowna do sadzenia w wiszących pojemnikach, koszach lub wysokich donicach. W zależności od odmiany ma delikatne ulistnienie i zwarty, zwisający pokrój. Kwitnie od maja do listopada. Przedstawię Wam kilka moich inspiracji w kolorze czerwonym i niebieskim.

Calibrachoa Million Bells czerwona

Calibrachoa Million Bells
Pięknie wygląda w wiklinowych koszach
Calibrachoa Million Bells
Na balkonie w zachodzącym słońcu
Calibrachoa Million Bells
Na tarasie, umieszczona w drewnianej klatce, jest prawdziwą ozdobą przez cały sezon

Gdybyście zechcieli ją umieścić w jakiejś dekoracyjnej klatce, to zróbcie to wtedy, gdy roślina jest jeszcze maleńka. Ona musi pomału (wraz ze wzrostem) przeciskać swoje łodyżki z kwiatuszkami przez szczebelki klatki. Wtedy przewiesza się malowniczo i nie łamie łodyżek.

Calibrachoa Million Bells

Choć Calibrachoa ma kwiaty drobniejsze od kwiatów petunii, jest równie dekoracyjna, a poza tym jej uprawa jest łatwiejsza. Z racji swojego pochodzenia (pochodzi z terenów skalistych), jest bardziej odporna na niesprzyjające warunki od petunii.

Warunki uprawy;

  • Najważniejsze, to umieścić ją w dobrej, żyznej i przepuszczalnej ziemi. ziemia powinna być lekko kwaśna.
  • Aby bujnie kwitła, to pojemniki czy kosze nie powinny być za małe.
  • Doniczki czy pojemniki powinny posiadać odpływ wody (dziurki w dnie), gdyż roślina jest dość wrażliwa na zalanie i gnicie korzeni, a przez to może zapadać na choroby grzybowe.
  • Co tydzień trzeba nawozić preparatem przeznaczonym do roślin kwitnących. może to być nawóz w płynie lub w granulkach. Polecam niedrogi nawóz do surfinii.
  • Koniecznie podlewać w słoneczne dni. Ja dodałam do podłoża, w którym rośnie, kuleczki żelowe (tzw. hydrożelki) i teraz jestem spokojna, że przesuszenie podłoża jej nie grozi.

Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury i powinna być wystawiana na zewnątrz dopiero w drugiej połowie maja, po „zimnej Zośce”.

Dowiedz się również: Jak uprawiać begonię stale kwitnącą

Calibrachoa Million Bells niebieska

Calibrachoa Milion Bells
Kwitnienie zaczyna już w maju

Calibrachoa Million Bells

Calibrachoa Million Bells
W sierpniu kwitnie najbujniej…

Inne niebieskie kwiaty w moim ogrodzie przedstawiłam w tym wpisie, zerknijcie proszę:  http://www.ogrodpodlasem.pl/fioletowe-kwiaty-magia-ogrodzie/

12 komentarzy

  1. Kolorowe kwiaty to przepiękna dekoracja balkonu 🙂 Z tych, które przedstawiłaś we wpisie bardziej podoba mi się odmiana czerwona 🙂

  2. Śliczne te dzwoneczki. Fantastyczny pomysł z umieszczeniem ich w klatce. Będę musiała spróbować tego w przyszłym roku. Uwielbiam takie inspiracje. Pozdrawiam

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow