Czosnek bułgarski, nie do jedzenia!

Prawda, że gdy słyszymy „czosnek bułgarski” to zastanawiamy się czy dodać go do sałatki, czy może do kiszenia ogórków lub papryki? Nic z tego! To cebulowa roślina o ślicznych, dzwonkowatych kwiatuszkach – ozdoba wiosennych rabat w ogrodzie.

Czosnek bułgarski (Allium nectaroscordum), zwany jest inaczej sztyletowym. Ma sztywne łodygi, które już od połowy kwietnia błyskawicznie pną się do góry. Liście wyrastające z cebuli mają szablowaty kształt, a ich długość mierzy ok. 30 – 40 cm. Na wierzchołku każdej łodygi wyrasta silna rozeta tworząca kokon, w którym z dnia na dzień pęcznieją liczne pąki. Gdy nadejdzie czas, otwierają się i kołyszą na długich łodyżkach. I to jest cały ich urok!

Czosnek bułgarski lubi miejsca słoneczne, a gleba w której rosną jego cebule, powinna być bogata w wapń. Nie dopuśćmy do tego, żeby zalegała w niej woda.

Wiadomo, bo wtedy cebula gnije…

Wyobraźcie sobie w jakim jestem napięciu, gdy nadchodzi czas jego kwitnienia? Stoję jak zaczarowana i obserwuję nabrzmiewanie pąków tej rośliny. Dosłownie słyszę jak „trzaskają” uwalniając się z podłużnej łuski, przypominającej pończochę.

Czosnek bułgarski „wykluwa się”

Czosnek bułgarski
Kwiatuszki początkowo są ściśnięte w kokonie tak, jakby w pończosze, którą z dnia na dzień, z godziny na godzinę rozrywają, by się z niej wydostać
Czosnek bułgarski
Po kilku dniach dwadzieścia kilka pąków „wysypuje” się z kokona
Czosnek bułgarski
Dzwoneczki zaczynają się powoli rozwijać i kolorowić

Ten czosnek, tak jak i inne ozdobne czosnki, sadzi się w niewielkich grupach na trawniku lub wśród niskich bylin. Najlepiej to robić od września do października.
Sadzimy go do gruntu na głębokość 10 – 20 cm. Obowiązuje zasada – im większa cebula tym głębiej ją sadzimy. Roślina może rosnąć na tym samym stanowisku przez wiele sezonów. Zasilamy ją wiosną i latem.

Patrząc na płatki tych dzwoneczków, widzę ich kremowo-różowy kolor z zielonym cieniem. Natomiast wewnątrz kwiatka barwy te, stopniowo przechodzą w śliwkowo-bordowy ton z ciemną pręgą.

Czosnek bułgarski
Kołyszą się na wietrze na długich łodyżkach

Po kwitnieniu roślina zasycha, ale nie usuwajmy jej liści i łodyg. Poczekajmy jeszcze kilka tygodni po to, żeby cebule poszły w „siłę”. Zetnijmy je dopiero wtedy, gdy liście zupełnie zżółkną. Aby nie było widać niedoskonałości przekwitłej rośliny, sadźmy je w otoczeniu tych roślin, które są zielone aż do końca lata, np. róż, liliowców, ostróżek…

Róże

Czosnek bułgarski w najpiękniejszym rozkwicie

Czosnek bułgarski
Najładniej wygląda posadzony w grupie

Cebule czosnku bułgarskiego dobrze zimują w gruncie i nie wymagają okrywania, ale ja i tak narzucam na nie gałązki jedliny (ot tak, dla bezpieczeństwa).

O tym, że czosnek ozdobny, tak jak i zwyczajny odstrasza niektóre szkodniki (nornice i szczury) nie muszę Wam mówić. I coś w tym jest, bo wiele cebul lilii znika po zimie, natomiast cebule czosnku ozdobnego pozostają w ziemi przez kilka lat.

Poczytajcie proszę jeszcze o czosnku jadalnym, który w mojej kuchni jest niezastąpiony, a przy tym bardzo fotogeniczny.

Róże

 

15 komentarzy

  1. Jadwiga Hołuj Odpowiedz

    Witaj Kasiu…piękne o nim napisałaś….ja w tym roku powinnam pierwszy raz go zobaczyć…mam nadzieję że zakwitnie….:)

  2. Danuta Kuzioła Odpowiedz

    Piękny ten czosnek tylko u mnie nigdy nie rośnie pionowo jak inne ozdobne czosnki ale zawsze się powygina i położy. Chyba go w tym roku przypalikuję bo leżącego nie widać.

    • Właśnie Danusiu, po prostu trzeba go przywiązać do palika. U mnie też niektóre się wyginają, a jeden położył się nawet na ziemi, choć nie był złamany. Nie dał się niestety podnieść, więc tak go zostawiłam 🙂

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow