Czosnek ozdobny Gladiator

Czyż te fioletowe i olbrzymie kule, pełne maleńkich kwiatuszków nie są piękne? Już w maju  dumnie wyrastają na długich, sztywnych łodygach, na wysokość 120 cm. Czosnek ozdobny Gladiator (Allium Gladiator) to piękna i niezwykle dekoracyjna roślina cebulowa. Urozmaica rabaty i stanowi ich ozdobę w okresie wiosennym, gdy inne rośliny już przekwitły, a jednoroczne i bylinowe jeszcze nie rozpoczęły kwitnienia.

Kwiaty ‚Gladiatora’ (jak na cebulowe rośliny) rozwijają się dosyć późno, bo w maju i w czerwcu. Liście w tym czasie zaczynają już zasychać, żółknąć i powiem szczerze, że nie wyglądają atrakcyjnie. Dlatego też, aranżując rabaty, powinniśmy zasłonić czosnki innymi jednorocznymi roślinami lub kolorowymi bylinami.

U mnie w ogrodzie, te ozdobne czosnki rosną w grupie z liliowcami, różami i tulipanami. Oczywiście wokół nich rośnie jeszcze rozwar, dzwonki, maruna…

Róże

Czosnek ozdobny Gladiator – fazy rozkwitania

Zawsze jestem bardzo zaciekawiona i zafascynowana momentem rozkwitu tych roślin. Obserwuję je i widzę, jak z dnia na dzień, dziesiątki pączków pęcznieją i nabrzmiewają, by w końcu rozwinąć się i wabić motyle, pszczoły i trzmiele. Fotografuję wszystkie te fazy.

Czosnek ozdobny Gladiato
Pączuszki mocno ściśnięte
Jeszcze dwa, trzy dni..
I zaczynają nabrzmiewać
Z dnia na dzień rozwijają się nowe pączki, ukazując maleńkie kwiatuszki z zieloną kuleczką w środku otoczoną pręcikami. Jeżeli się uważnie przypatrzycie, to z tej zielonej kuleczki wyrasta jeszcze jeden pręcik – wygląda jak kolec.
Czosnek ozdobny Gladiator
Do uzyskania formy kuli pozostały jeszcze dwa dni

Wymagania – w warunkach polskich jest całkowicie mrozoodporny. Wskazana jest żyzna i przepuszczalna ziemia z dodatkiem piasku.

Stanowisko – słoneczne i lekko wilgotne, podczas suszy należy go regularnie podlewać, tak jak czosnek bułgarski.

Sposób uprawy. Najłatwiej rozmnażać go z cebul. Sadzi się je do gleby jesienią (wrzesień, październik) na głębokość równa trzykrotnej wysokości cebul. Wiosną i latem trzeba zasilić kompostem, lub jakąkolwiek odżywką wieloskładnikową w płynie lub granulkach.

Czosnek ozdobny Gladiator
W pełni kwitnienia

Róże

Czosnek ozdobny Gladiator

Czosnek ozdobny Gladiator
Góruje nad innymi roślinami
Czosnek ozdobny gladiator
Raj dla pszczół i innych pożytecznych owadów
Czosnek ozdobny Gladiator
Pięknie się komponuje z zielenią
Czosnek ozdobny Gladiator
W promieniach zachodzącego słońca

Cebulki, które sadzi się we wrześniu mogą zimować w gruncie. Po dwóch, trzech sezonach latem oddziela się cebulki przybyszowe i jesienią wysadza do gruntu. Rośliny z tych cebulek kwitną w następnym sezonie już w maju.

Ważne! Sadzone w sąsiedztwie innych roślin korzystnie na nie wpływają i odstraszają szkodniki.

Róże

Czosnek ozdobny Gladiator w fazie przekwitania

Po przekwitnięciu, zielone kuleczki nadal pozostają na łodygach i stopniowo zasychają. Dalej są niezwykle atrakcyjne, ale zawiązują owoce i przez to osłabiają cebulę. Powinno się je ściąć. Dowiedziałam się o tym dopiero niedawno. Co wybrać? Atrakcyjne, suche kwiatostany, czy silne, duże cebule?

Czosnek ozdobny Gladiator
Atrakcyjny w każdej fazie, nawet po przekwitnięciu
Czosnek ozdobny Gladiator
Zasuszone główki czosnku to piękne dekoracja na taras, jak i do wnętrza

Inne cebulowe rośliny w moim ogrodzie to lilie – piękne i mało wymagające.

http://www.ogrodpodlasem.pl/rzekla-lilia-motyla-nikt-patrzy/

Róże

23 komentarze

 1. Piekny jest 🙂 ale ja do kwaitów nie mam reki ani czasu juz, mój ogród jest typowo konsumpcyjny 🙂

 2. Przepiękny ogród, a czosnek wygląda niesamowicie w każdej fazie 😉
  Już się nie mogę doczekać, aż z mojej przestrzeni powstanie królestwo 😉
  Pozdrawiam serdecznie ♥

 3. Bardzo lubię ten czosnek ozdobny, z jednej strony odstrasza szkodniki z drugiej wabi pszczoły. Przecież miód niezbędny:] Pozdrawiam

 4. Uwielbiam czosnki, to jedne z najfajniejszych roślin cebulowych do ogrodu. Najlepsze, że są takie bezproblematyczne i nadają się na kwiaty cięte! Kasiu, jak zawsze, cudne zdjęcia! Rozmarzyłam się widząc ten Twój cudny ogród!

  • Dziękuję Aniu, ja marzyłam przez całą zimę, a teraz biorę się do roboty w ogrodzie. Nie wiem dlaczego, ale z roku na rok mam coraz więcej pracy w ogrodzie…

 5. Ale piękny, a czy kwiaty można jeść? W maju na łąkach w Hiszpani zbieram bardzo podobną roślinę o potocznej nazwie „ajo-puerro” (czyli czosnek-por), Allium ampeloprasum, której kwiaty smakują jak czosnek właśnie 🙂

  • Wydaje mi się, że prawie wszystkie rośliny można jeść, ale szczerze mówiąc wielu nie próbowałam i tego czosnku również nie. Zazdroszczę Hiszpanii 🙂

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow