Dichondra srebrzysta – zwisająca kaskada

Ta niezwykle dekoracyjna roślina stworzona jest do przeróżnych kompozycji kwiatowych na balkony i tarasy. Ogólnie jest mało znana, ale mnie już kilka lat temu urzekła swoją urodą i innością. Zauważyłam, że jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne. Zarówno w palącym słońcu, jak i w silnym deszczu, czy też potargana przez wiatr nie zmienia swojej urody. Dichondra srebrzysta (Dichondra argentea) to prześliczna, jednoroczna roślina. Ma bardzo długie, dobrze rozkrzewione, sprężyste i niełamliwe pędy. Maleńkie listki mają srebrny kolor i pokryte są mięciutkim meszkiem. Jej sadzonki kupuję zawsze w maju w tej szkółce i od razu sadzę je do skrzynek lub ampli. Łączę z innymi roślinami np. calibrachoe, lobelią, czy begonią stale kwitnącą. Często sadzę ją w doniczce solo – też wygląda fajnie.

Dichondra srebrzysta
Piękne połączenie z lobelią

Początkowo rośnie bardzo wolno, ale już w połowie czerwca nabiera wigoru i wydłuża swoje pędy coraz bardziej. Pod koniec sierpnia dorasta do 1,5m długości i zagęszcza się trwałymi, srebrnymi listkami.

Dichondra srebrzysta ma długie i gęsto ulistnione pędy o pokroju pełzającym. Gdy tylko dotknie końcówkami pędów do ziemi, natychmiast zapuszcza w niej korzenie i rozrasta się dalej. Mechate listki są maleńkie, zaledwie wielkości 50 groszówki o zaokrąglonym kształcie, wyrastają na dość długich ogonkach.

Dichondra srebrzysta
Długie pędy są niezwykle silne i nie urywają się na wietrze
Dichondra srebrzysta
Dekoruję nią również taras
Dichondra srebrzysta
Na balkonie, w towarzystwie czerwonej Calibrachoe – świetny duet na palące słońce, deszcz i zachodni wiatr. Proszę zerknąć na czerwoną i niebieską Calibrachoa – kuzynkę petunii

Jakie wymagania ma Dichondra srebrzysta?

 • Najważniejsze dla niej, to przepuszczalne, żyzne podłoże.
 • Woda nie może zalegać przy korzeniach, w związku z tym, dobrze jest podczas sadzenia umieścić na dnie doniczki centymetrową warstwę żwirku.
 • Roślina rośnie bardzo szybko, więc należy ją zasilać co dwa tygodnie. Ja daję jej słaby roztwór gołębiego guana lub humus w płynie (oczywiście rozcieńczony).
 • Ponieważ najczęściej sadzona jest razem z innymi roślinami, to system nawożenia dopasowujemy do rośliny głównej.
 • Zdarza się, że listki brązowieją, a to dlatego, że dostał się na nie roztwór nawozu. Gdy ją zasilam, to staram się nie zmoczyć jej listków i pędów nawozem.
 • Nie jest podatna na choroby i szkodniki.

We wrześniu pędy są już bardzo długie, a wówczas przycinam je 20-30 cm, zagęszczając przy tym i wzmacniając roślinę. Będzie to nawet z zyskiem, bo w kątach liści zaraz pojawią się świeżutkie pędy.

Dichondra srebrzysta
Czasami tworzę z tej rośliny prawdziwą kaskadowa ścianę

Dichondra srebrzysta jesienią

Jest bardzo wytrzymała na suszę i jesienne zimne dni, aż do pierwszych przymrozków. Późną jesienią, kiedy po kolei obumierają rośliny w skrzynkach, ona nadal zdrowo rośnie.

Dichondra srebrzysta
Jesienią na tarasie, ustawiona na stojaku
Dichondra srebrzysta
Pod koniec października nadal cieszy srebrzystością i witalnością

Niestety, i na nią przychodzi czas. Ponieważ jest rośliną, która nie przetrzyma zimy, to pod koniec listopada tnę nożyczkami jej zwiędnięte łodygi, a ziemię z korzeniami rozdrabniam na kawałki i wrzucam to wszystko do kompostownika. I tak oto w przyrodzie nic nie ginie…

9 komentarzy

 1. Piękna jest! W przyszłym roku znajdzie się też u mnie na tarasie 🙂 Podoba mi się to połączenie z lobelią, która w tym roku cudownie mi zakwitła.

 2. Chyba nie jest prawdą, że dichondra jest rośliną jednoroczną. Ja moją przechowalam przez zimę w pomieszczeniu gdzie było około 10-15 stopni, od czasu do czasu podlewalam i już w lutym na starych pędach zaczęła wypuszczać nowe pędy. Jest sporo suchych, zeszłorocznych ale może nowe i młode zakryja te stare i będzie znowu piękna i okazała. Czekam na rozwój sytuacji:-)

  • To prawda, słyszałam od kilku osób, że udało im się przezimować dichondrę.
   Ja próbowałam dwa razy i niestety wyschła, pomimo odpowiedniego przechowywania. Nie wiem od czego to zależy. Serdeczności ślę i udanego sezonu życzę 🙂

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow