Drewno kominkowe – jak je gromadzę i układam

Przez całe lato gromadzę je, gdzie tylko się da. Drewno kominkowe koniecznie musi być bukowe, grabowe lub dębowe, bo tylko takie jest twarde i gęste po wysuszeniu. Moja drewutnia jest zawsze pełna drewna, ale ja i tak układam dekoracyjne stosiki w wielu miejscach w ogrodzie i na tarasie. Drewno do palenia w kominku musi być dokładnie wysuszone, czyli krótko mówiąc – ma być suche, jak wiór! Cieszę się gdy lato jest gorące, bo wtedy doskonale schnie, a o to przecież chodzi.

Bywa i tak, że na tarasie jest spory skład drewna. Uwielbiam ten widok, choć wiem, że przyjdzie kilka chłodnych wieczorów i to wszystko nagle gdzieś zniknie…, oczywiście w kominku. Oszczędzam jak tylko mogę, ale drewno ma to do siebie niestety, że topnieje w oczach, szczególnie u mnie w Małopolsce, gdzie temperatury naprawdę bywają niskie.

Drewno kominkowe i kilka dobrych rad

Przez kilka ostatnich lat nauczyłam się wiele o paleniu w kominku, i teraz już wiem że;

 • Suche, twarde drewno pali się mniejszym płomieniem niż mokre, ale za to dłużej.
 • Ponieważ jest bardziej kaloryczne, to oddaje więcej ciepła.
 • Pomimo, że drewno bukowe, dębowe i grabowe jest droższe od innego, to jest bardziej ekonomiczne.
 • Drewno kominkowe powinno być okorowane – kora obniża wartość opałową.
 • Do palenia w kominku najlepsze są kawałki drewna o długości 20-30 cm. Należy je porąbać na połówki lub ćwiartki.
 • Aby „nabrało mocy”, powinno schnąć minimum dwa lata. U mnie niektóre stosy tak pięknie dekorują ogród, że stoją czasami po kilka lat.
 • Absolutnie nie wolno palić w kominku drewnem drzew iglastych, zawiera ono dużo substancji smolistych i żywicę. Substancje te paląc się, okropnie dymią i osadzają się w przewodzie kominowym – zanieczyszczają go zmniejszając jego drożność. Jeżeli ktoś ma szybę, to zostanie ona osmalona od środka na czarno. Doświadczyłam tego na początku mojej przygody z kominkiem, kiedy byłam jeszcze zupełnie „zielona”.

Drewno kominkowe

Drewno kominkowe
Na tarasie
Drewno kominkowe
Ponieważ mam duży taras, to jesienią również układam wielki, dekoracyjny stos, który wiosną następnego roku przekładam w inne miejsce
Drewno kominkowe
Modrzew na pniu, pięknie komponuje się na tle drewnianego stosu

Gdy trzeba rozłupać twarde drewno kominkowe, to do akcji, z bardzo ostrą siekierą, wkracza NPS (niezwykle przystojny siłacz) – ten, który przenosi głazy w ogrodzie. Sprawnie mu to idzie, bo siekiera ma ostrze w kształcie klina, jest lekka i ma długi trzonek.

Drewno kominkowe
Doraźny zapas na tarasie, tuż na wyciągnięcie ręki, wystarczy otworzyć drzwi…
Drewno kominkowe
W każdym miejscu stosiki, stosiki…
Drewno kominkowe
Układam drewno gdzie tylko się da, najlepiej schnie oczywiście w słońcu

Czasami w ogrodzie trzeba przyciąć jakieś drzewo owocowe, a wtedy pozyskiwane jest ono również do palenia w kominku. Drewno z drzew owocowych pali się wolno i równo, wydziela miły aromat.

Drewno kominkowe
Zawsze ubolewam i serce mi się kraje, gdy trzeba ściąć jakąkolwiek uszkodzoną gałąź dużego drzewa. Stareńka, ponad trzydziestoletnia czereśnia, podczas olbrzymiej wichury nadłamała piękne, zdrowe ramię i trzeba było je całkowicie ściąć

Róże

Długo chomikowane drewno kominkowe znika w płomieniach ognia, i tyle go widzieli…

Drewno kominkowe
Przewróciło się, niech leży… To już jego ostatnie chwile na świeżym powietrzu. niedługo wyląduje w kominku
Drewno komonkowe
Dla takich chwil warto gromadzić drewno…

Zapraszam Was teraz moi drodzy na lampkę wybornej nalewki wiśniowej wg. przepisu mojej śp. Babci Teofili. Usiądźcie proszę przy kominku i ogrzejcie się, zaraz dorzucę drwa.

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Zapisz

16 komentarzy

 1. MamaKakaludka Odpowiedz

  Uwielbiam tu być 🙂 U Ciebie jest zawsze tak pięknie… My swój pierwszy kominek połączymy w naszym domu jesienią i nie możemy się już doczekać 🙂

 2. Żywy ogień, płomienie, ciepło – kwintesencja domowego ogniska 🙂 Jak byłam dzieckiem, mieliśmy w domu piec, w którym się paliło. Siadałam wtedy z Rodzicami i po prostu patrzyliśmy w płomienie, słuchając ich trzasku. . .

 3. Kasieńko ,jestem pełna podziwu -jak u Ciebie jest cudownie o każdej porze roku.Chętnie przysiądę się aby ogrzać się ciepełkiem z kominka:))))))Uwielbiam takie chwile szczególnie przy ulubionej muzyce….Pozdrowionka dla Ciebie :)))))

  • Dziękuję kochana Grażynko. Właśnie czas na kominek, dobrą muzykę, książkę. I do tego herbata z rumem, miodem i cytryną – wspaniały napitek (pod warunkiem, że jest dużo rumu) 😉 Serdeczności ślę i słoneczka życzę 🙂

 4. Zrobiło się tak cieplutko,miło i romantycznie. Tylko dobra książka i koniecznie bujany fotel 😊Acha! I mruczący Kot na kolanach 😉

  • Pięknie to wszystko ujęłaś Grażynko 🙂 Nie mam kota, ale mam pieska Franka. Cudowny jamnik czarny, podpalany… I czytam w tej chwili „Ojciec Goriot” Balzaca. I jestem od wielu lat zachwycona tą powieścią.
   Serdeczności od Kasi 🙂

 5. Kasiu Ty powinnaś książke wydac , pięknie opisujesz ogród, dom .Myślę ,ze masz dar , wykorzystaj to .Ja jak wchodzę do Ciebie to poczytam wszystko dokladnie.Bardzo Mi milo u Ciebie .Pozdrawiam serdecznie..

  • Jasiu droga, dziękuję za uznanie.
   Nie wiem, czy to dar, czy otoczenie cudownej przyrody sprawia, że chce się to wszystko opisać ot tak, po prostu z serca?
   Zaglądaj proszę do mnie jak najczęściej, zawsze prześlę Ci to, co lubisz…
   Serdeczności od Kasi 🙂

Skomentuj proszę

Navigate