Guzikowiec zachodni – ogrodowy rarytas

Fantazyjny i niezwykle urokliwy krzew, który choć wygląda bardzo egzotycznie, to doskonale rośnie w naszym polskim klimacie. Guzikowiec Zachodni (Cephalanthus occidentalis) nawet w moim Beskidzie Wyspowym (gdzie zimą naprawdę bywa „mrozisko”) nie sprawia absolutnie żadnych kłopotów. W tytule przewrotnie napisałam „ogrodowy rarytas”, ale wierzcie mi, że to jest krzew do wszystkich ogrodów. Najważniejsze w jego uprawie jest to, aby podłoże w którym rośnie było zawsze wilgotne.

Bardzo lubię jego polską nazwę Guzikowiec, która odzwierciedla wygląd kwiatka po przekwitnięciu – to jest taki mały, okrągły guziczek, najpierw zielony, a jesienią brązowy.

Ten zjawiskowy krzew już od kilku lat upiększa wschodnią stronę mojego ogrodu i czyni ją niezwykle atrakcyjną. Po czterech latach osiągnął wysokość ok. 1,5 metra i znacznie się zagęścił. Większy nie urośnie i myślę, że teraz będzie nabierał masę w swoje pędy.

Guzikowiec
Kwitnący Guzikowiec to raj dla oczu – jest bajecznie piękny

W drugiej połowie lipca zaczyna się spektakularne kwitnienie, ale muszę przyznać, że kwiatki przekwitają dosyć szybko. Charakterystyczne dla tego krzewu są kuliste kwiatostany, o średnicy ok. 3 centymetrów, które znajdują się na wierzchołkach pędów. Każdy z tych drobnych, kremowobiałych i lekko pachnących kwiatków ma płatki, z których wyrastają długie szypułki zakończone jakby oczkiem. Zdrowe, lekko błyszczące liście, jesienią wybarwiają się na żółto i opadają w listopadzie. Brązowe guziczki pozostają na pędach aż do wiosny.

Guzikowiec
Zarówno kwitnące kwiatki, jak i te przekwitłe, są niezwykle czarowne i przyciągają wzrok

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Guzikowiec

Guzikowiec zachodni lubi gleby zasobne i wilgotne. 

Najpiękniej kwitnie w nasłonecznionym miejscu. Jest krzewem bez większych wymagań i doskonale znosi duży mróz, ale ja i tak okrywam go na zimę (ot tak, dla bezpieczeństwa).

Nie zauważyłam, aby był podatny na choroby grzybowe i szkodniki.

Zapytacie, czy pachnie? Otóż, zapach jego kwiatuszków jest ledwo wyczuwalny, być może ktoś ze słabym węchem go nie poczuje.

Ja wyczuwam lekki morski wiaterek, smagany nutą grapefruita

Na wiosnę przycinam wszystkie końce pędów – ok. 5 centymetrów i wycinam te niepotrzebne lub uszkodzone, w celu lekkiego uformowania krzewu.

Guzikowiec Zachodni
Egzotyczny i mrozoodporny – czy to jest możliwe?
Guzikowiec
Pod koniec lipca

Guzikowiec Zachodni

Wiosną zasilam go kompostem własnej produkcji i roztworem gołębiego guana, a ponieważ uwielbia wilgoć, to nigdy nie żałuję mu wody, a i czułości ma ode mnie w nadmiarze…

Gdy mam dobry humor, to przystrajam świeżymi kwiatuszkami letni stolik…

Guzikowiec zachodni
Jego piękne kwiatki mogą dekorować stoły
Guzikowiec zachodni
Czasami cudny kwiatuszek Guzikowca udaje deser…

Guzikowiec zachodni14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Guzikowiec zachodni w fazie przekwitania

Owocniki po przekwitnięciu zmieniają kolor na brunatno-czerwony, a kiedy płatki zupełnie już znikną, to „guziczki” trzymają się na łodygach aż do października. Później zasychają i odpadają razem z liśćmi. I tak oto, ten czarowny krzew zasypia na kilka miesięcy…

Guzikowiec Zachodni
Miododajne kwiaty przyciągają kolorowe motyle i pszczoły. Od pszczół jest głośno jak w ulu nawet wtedy, gdy kwiaty już przekwitają
Guzikowiec
Przekwitające kwiatki, pod koniec sierpnia, przybierają barwę brązową

Guzikowiec zachodni jesienią

Guzikowiec
Maleńkie, kształtne listki pięknie się złocą – w połowie października
Guzikowiec Zachodni
W listopadzie obsypany jest masą maleńkich, czekoladowych guziczków
Guzikowiec
Pod koniec listopada obwiązuję go sznurkiem po to, by gałązki się nie potargały na wietrze

14112017_10206504575845094_1108086627_n.pngGuzikowiec zachodni opatulony na zimę

Pomimo, że jest krzewem mrozoodpornym, to i tak opatulam go na zimę. Koronę owijam podwójną warstwą agrowłókniny, a na podłoże, w którym rośnie, kładę dużo kory oraz jedliny. Zawsze mam nadzieję, że nic złego mu się nie wydarzy i będę mogła Wam dalej opowiadać o jego uroku i pięknie.

Guzikowiec Zachodni
Zabezpieczony na zimę. Wydaje mi się, że jest już dostatecznie duży i silny, więc od następnej zimy, koniec z okrywaniem!

I to by było na tyle o moim ulubionym krzewie, który koniecznie powinniście mieć w swoim ogrodzie. Ot tak, dla fantazji i czarowności! Możecie go kupić w tej ogrodowej szkółce.

Inna niezwykła roślina w moim ogrodzie to rutewka Splendide, zerknijcie proszę http://www.ogrodpodlasem.pl/rutewka-splendide-mgielka-ogrodzie/

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

28 komentarzy

 1. Nie słyszałam o nim do tej pory ani nigdzie go nie widziałam, ale chyba muszę się nim zainteresować bo całkiem fajnie wygląda 😉 Pozdrawiam serdecznie

 2. Swój sukces guzikowy zawdzięczasz doskonałemu stanowisku, osłonięty przez rośliny zimozielone choćby z jednej strony, nie jest narażony na przeciągi i zimowe wysuszenie. Mój egzemplarz posadziłem beznadziejnie, dopiero gdy poczytałem i przesadziłem w zacisze, efekt był piorunujący. Z krzewu, powiedzmy sobie szczerze byle jakiego,przekształcił się w cudo. Życzę kolejnych zachwytów.

  • Masz rację Janku, zaciszne, słoneczne i wilgotne miejsce, to jest to, co guzikowiec lubi najbardziej. Mam nadzieję, że z roku na rok będzie coraz piękniejszy… i Twój i mój. Serdeczności życzę.

 3. Pingback: Pień w ogrodzie - zmurszały, omszony... - Ogród pod lasem

 4. Pingback: Ogród zimą - jak chronię go przed mrozem - Ogród pod lasem

 5. Pięknie wygląda. Myślałam, że dorasta do dużych rozmiarów. Obawiałam się posadzić go w ogrodzie ze względu na przemarzanie. Jak widać niepotrzebnie. Pozdrawiam Kasiu:)

 6. Bardzie podobającą mi się zdjęcia!
  Jak ogarnę dom to zacznę planować ogród i ten krzew zapewne się w nim znajdzie – fajnie mieć taki ogarnięty ogród, to moje marzenie…
  Pozdrawiam.

 7. Szukam ładnych, długo kwitnących a niewymagających kwiatów, aby udekorować swój mini ogródek na lato 🙂 Może coś doradzisz? 🙂

 8. Przepiękny krzew i cudowny ogród w tle 😉 Uwielbiam roślinki, pewnie po części za sprawą mamy-florystki.
  Marzy mi się kurs architektury krajobrazu – dla własnej przyjemności.
  Myślę, że jak zacznę studia, to w międzyczasie taki kurs zrobię 🙂

  Bloga będę odwiedzać częściej, bo pisze Pani ciekawie i we wspaniały sposób – ewidentnie widać zamiłowanie i pasję.
  Pozdrawiam serdecznie, Jula.

 9. Małgorzata Krzemkowska Odpowiedz

  No proszę ! następna piękność ! Uwielbiam niestandardowość, lubię jakieś, jakieś piękności i nowości. Ty Kasiu pokazujesz co pięknego masz i się pięknie prezentuje ale czy w moim klimacie w Bydgoszczy się nadają jeśli nie mają wręcz nie mieli takich roślin. Chociaż mam na działce perukowca czerwonego jest piękny za równo dostępny w ogrodniczych sklepach ale ludzie sąsiedzi z działek jeszcze takiego cuda nie widzieli, więc się chwalą że już mają posadzone i czekają na piękne kwitnienie, co jestem z tego szczęśliwa że mogłam komuś doradzić i zasugerować pomóc. Mam również złotego perukowca ale jeszcze mi nie zakwitł a już ma 2 m wysokości więc czekam cierpliwie. Kasiu jestem w rozterce gdzie mogę kupić takie cuda co udostępniasz . Pozdrawiam serdecznie .

 10. On należy do grupy roślin idealnych. Pięknych i bezproblemowych. Kocham takie rośliny i mam ich sporo. Pozdrawiam serdecznie Kasiu

 11. A mój guzikowiec niestety zachorował w tym roku, coś podjada mu liście, są pożółkłe i wygląda dość biednie. Jak zdiagnozować co mu dolega?

  • Trudna sprawa, Ewo. Może ma za mało wody, lub niedostateczną ilość składników odżywczych.
   Spróbuj solidnie podlewać i zasilić dobrym nawozem. Jeżeli coś go podgryzło, to już niestety nic nie pomoże.
   Napisz, proszę, czy udało się przywrócić do życia.
   Serdeczności od Kasi.

Skomentuj proszę

Navigate