Heliotrop peruwiański pachnący wanilią

Jest wiele cudownie pachnących roślin w ogrodzie; jaśmin, róże, lilie, bez, lawenda, ale chyba tylko Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum) kwitnie i pachnie nieprzerwanie przez kilka miesięcy. Jest to piękna, jednoroczna roślina o uwielbianym przeze mnie fioletowo niebieskim kolorze i delikatnym zapachu wanilii i jaśminu. Jedna z moich koleżanek wyczuła jeszcze w jego zapachu  migdałową nutę, i chyba się z tym zgodzę.

Heliotrop peruwiański kwitnie nieprzerwanie od czerwca do września i przez 24 godziny na dobę rozsiewa w ogrodzie i na tarasie swój cudowny zapach. Jego kwiaty zmieniają swoje ustawienie zależnie od położenia słońca i zawsze wykręcają się w stronę słońca.

Niestety, jest rośliną jednoroczną i w naszym klimacie nie przetrwa w gruncie nawet łagodnej zimy. Któregoś roku próbowałam przechować go w chłodnym pomieszczeniu, ale też się nie udało. W związku z tym, zawsze w maju, kupuję sadzonki i umieszczam je w niebieskich donicach, które podkreślają jego urok!

Ważne!  Aby Heliotrop peruwiański bujnie i długo kwitł, to potrzebuje żyznej ziemi. Ja dodaję do niej jeszcze kompostu i trochę piasku. O tym, że trzeba go podlewać dwa razy dziennie nie muszę Wam mówić. Żeby ziemia i korzenie utrzymywały stałą wilgotność, to w doniczce, podczas sadzenia, umieszczam kilka żelowych granulek. Świetna sprawa.

Aha! Co kilka tygodni zasilam go słabym roztworem gołębiego guana. Jeżeli takiego nie macie, to może być humus kupiony w sklepie ogrodniczym, lub jakakolwiek odżywka dla roślin w płynie lub granulkach.

Heliotrop peruwiański

Heliotrop peruwiański
Tutaj przytulił się do wierzby Hakuro Nishiki
Heliotrop peruwiański
Roztacza waniliowy zapach po całym tarasie

Heliotrop peruwiański najpiękniej wygląda w donicach, misach czy skrzynkach ustawionych na tarasie lub balkonie. Można go też posadzić na rabacie. U mnie rośnie z zawilcem japońskim i rozwarem – jest jeden warunek; zawsze musi to być zaciszne i ciepłe miejsce.

Jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury – może ginąć nawet przy niewielkich przymrozkach, dlatego na zewnątrz wystawiamy go dopiero po „zimnej Zośce”.

Heliotrop peruwiański
Moje heliotropy sadzę wiosną do niebieskich doniczek
Heliotrop peruwiański
Na rabacie z zawilcem i rozwarem…

Delikatny zapach jest dopełnieniem jego walorów dekoracyjnych. Cieszę się, że towarzyszy mi w ogrodzie przez całe lato. I tak będzie rok rocznie, wszak mnie niezwykle zauroczył!

Heliotrop peruwiański
Heliotrop i lawenda – wyjątkowe zapachy, jak w najlepszej perfumerii…
Heliotrop peruwiański
Kwiaty już przekwitają, ale zaraz je przytnę i wiem, że odbiją na nowo

Róże

Heliotrop peruwiański

Heliotrop peruwiański
Ta roślina odstrasza swoim zapachem komary i meszki

Heliotrop peruwiański jest bardzo wrażliwy na najmniejszy przymrozek i niestety, ginie natychmiast… Żal wielki…

Muśnięty lekkim przymrozkiem budzi zachwyt, ale już za chwilę liście oklapną i zrobią się brązowe. To będzie jego koniec

Heliotrop jest składnikiem wielu perfum i wcale się temu nie dziwię, bo zapach jego jest bardzo kuszący. Dorodne i zdrowe sadzonki wyczaiłam w internetowej szkółce Kalisiak.

Gdybyście mieli ochotę obejrzeć inne fioletowe i niebieskie rośliny w moim ogrodzie, to zerknijcie proszę na te cudowności http://www.ogrodpodlasem.pl/fioletowe-kwiaty-pikanteria-ogrodzie/14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

24 komentarze

 1. Coś pięknego! Co prawda ja sama wymagam „podlewania” dwa razy dziennie i zazwyczaj nie starcza mi juz pamięci na nawadnianie kogokolwiek innego, ale zapach i piękny kolor kuszą! Moze kiedys.. 🙂

 2. Przyznam, że na roślinach się za bardzo nie znam, więc mogę powiedzieć tylko, że kwiaty mi się bardzo podobają z wyglądu. No i koniecznie muszę podesłać post mojej koleżance – czuję, że jej też by się kwiaty spodobały 🙂
  PS. Jestem tutaj pierwszy raz i przyznam, że zauroczyła mnie nazwa bloga i motto 😀 Genialne 😀

  • Wyobraź sobie Biała Sowo, że jedna z koleżanek wyczuła w nim jeszcze migdały i ja się też z tym zgadzam – czuję migdały!

 3. Bardzo mnie zachęciłaś do uprawy tej rośliny. Jest piękna! Dosyć wymówek, że gleba za słaba i że za sucho. W kolejnym sezonie posadzę w donicach! Miłego dnia.

 4. Witam
  Kocham Heliotropy,mam je posadzone i na rabacie i w donicy.W tym roku o dziwo,te na rabacie lepiej mi urosły.
  Pięknie tu u ciebie,pozdrawiam serdecznie 🙂

 5. Kupiłam sadzonki w ubiegłym tygodniu i doczekać się nie mogę kiedy dojdzie przesyłka 😄 Uprzedziłaś moje pytanie o przechowanie zimą …. ale skoro Tobie się nie udaje to chyba nie ma szans 😉

  • Anetko, niestety w naszym klimacie, nawet w cieplejszym regionie kraju te rośliny nie przetrwają. Rok rocznie trzeba sadzić nowe 🙂

 6. Z heliotropu polecam zrobić jesienią sadzonki zielne i przechować je na słonecznym parapecie. Wiosną uszczknąć czubki i gotowe! Ma Pani przepiękny ogród, tak właśnie rośliny odwdzięczają się za pielęgnację.
  Pozdrawiam, Mikołaj T.

Skomentuj proszę

Navigate