Hortensja Pink Annabelle

Hortensja Pink Annabelle od dwóch lat wzbudza mój zachwyt. Nie dość, że jest całkowicie mrozoodporna, to kwitnie na tegorocznych pędach, czyli można ją ciąć do woli! Tworzy prześliczne, różowe kwiatostany w formie kul o średnicy około 20 centymetrów. W miarę przekwitania, kolor kwiatów płowieje, a jesienią przybiera barwę beżową. Jest jedną z najbardziej niezawodnych hortensji! Zalicza się do odmiany; krzaczastej, drzewiastej i krzewiastej. Wszystkie te nazwy są dozwolone…

Hortensja Pink Annabelle
Hortensja Pink Annabell dobrze komponuje się z funkiami i trawami ozdobnymi

Przez kilka ostatnich lat z uporem starałam się hodować hortensje ogrodowe. Dlaczego? Bo są piękne i eleganckie, a ich kwiaty można „kolorować” na niebiesko, podsypując je siarczanem glinu. I wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie fakt, że rok rocznie przemarzają i nie niestety nie kwitną. Nie pomogło podwójne ich okrywanie, kopcowanie i narzucanie na nie jedliny. Czasami owszem, pędy przeżyły zimę, ale za to w maju, pąki przemarzły w temperaturze minus 7 stopni! Kwitnienia nie było. Jak wiecie, „ogrodówki” kwitną na pędach dwuletnich i nie da się tego zmienić.

Dlatego też przestawiłam się na hortensje bukietowe i krzewiaste. Od kilku lat kupuję moje hortensje w szkółce internetowej https://sklep.kalisiak.pl/ i powiem szczerze, że nigdy się nie zawiodłam. Rośliny przychodzą w ustalonym terminie, są doskonale zapakowane i opisane.

Hortensja Pink Annabell
Soczyste kwitnienie trwa przez kilka tygodni

Hortensja Pink Annabelle

Tak więc, hortensja Pink Annabelle zajęła zacne miejsce niedaleko stawiku, w otoczeniu; funkii, azalii i innych kwaśno-lubnych roślin. Nie muszę się o nią martwić i drżeć, gdy zapowiadają srogą zimę. Jedynie, przed nastaniem mrozów, usypuję u nasady jej pędów kopczyk z próchniczej ziemi i kory.

Krzew rozrasta się szybko i już w drugim roku jest bujnie obsypany kwiatami. Ponieważ przez pierwszych kilka lat ma dosyć wiotkie pędy, podpieram je bambusowymi kijkami i związuję sznurkiem konopnym. Z biegiem lat, mają sztywniejsze i grubsze pędy. Dorasta do wysokości 120 cm.

Wymagania i zalety;

 • Lubi miejsca słoneczne i pół cieniste. Gdybyście ją posadzili w pełnym słońcu, to w upalne dni konieczne jest mocne podlewanie, przynajmniej raz dziennie.
 • Podłoże w którym rośnie, powinno mieć dobrą glebę o odczynie lekko kwaśnym. Dla dodatkowego zakwaszenia dodaję do ziemi kwaśnego torfu. Krzew podsypuję grubą warstwą kory, która zapobiega utracie wody z podłoża.
 • Jest całkowicie mrozoodporna, nawet do minus 40’C, więc nawet ostre zimy nie powstrzymują jej od kwitnienia latem.
 • Subtelnie pachnie i dzięki temu przyciąga motyle i inne pożyteczne owady.
 • Ważne! Lubi duże ilości wody!
Hortensja Pink annabelle
Kwitnienie w pierwszym roku

W cienistych lub pół cienistych miejscach, jej liście stają się ciemno zielone, co dodatkowo podkreśla barwę kwiatostanów.

Drobne wskazówki;

 1. Gdy wkopuję roślinę do gruntu, to robię to kilka centymetrów głębiej, niż rosła w doniczce.
 2. Jej kolor nie zmienia się w zależności od pH gleby i nic nie pomoże podsypywanie jej podłoża siarczanem glinu.
 3. Przycinam je dokładnie tak, jak hortensje bukietowe – późną jesienią lub wczesną wiosną. Jak to prawidłowo robić, obejrzycie na filmiku TUTAJ.
 4.  Wczesną wiosną i w lipcu, nawożę je roztworem gołębiego guana lub gotową mieszanką do hortensji.

Hortensja Pink Annabelle jesienią

Jesienią nie ścinam kwiatów z moich hortensji. Widok więdnących, przebarwiających się kwiatów jest niezwykle malowniczy. Czasami tylko „uszczknę” kilka łodyg z kwiatami i wkładam do wiklinowego kosza…

Pink Annabell
Malowniczość w połowie października – w tle wybarwiający się berberys
Kwiaty w jesiennym szronie
Listopadowe przymrozki upiększyły przekwitające kwiaty

Zerknijcie jeszcze, proszę, na równie piękną hortensję krzewiastą Early Sensation

 

7 komentarzy

 1. Kamilla Milewski Odpowiedz

  Hortensje sa moimi ulubionymi kwiatami, uwielbiam je o kazdej porze roku. Nie mam tej Annabell, a jest piekna 🙂 Pozdrawiam:)

 2. Kasiu, jeżeli chcesz mieć hortensję ogrodową, to proponuję odmianę Diva Fiore, kwitnie ona na pędach jednorocznych 🙂 więc przemarzanie jej nie groźne. Od dawna chciałam ją mieć i w końcu udało mi się ją kupić w jednym z centrów ogrodniczych dwa tygodnie temu. Moja jest już duża więc kosztowała sporo, ale myślę że jej piękno będzie mnie cieszyć co roku. Kasiu Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za Twój piękny blog, który przeczytałam już wielokrotnie 🙂

  • Edytko, dziękuję za Twoją życzliwość. Już zapisuję jej nazwę… Jestem pewna, że cudnie wkomponuje się na hortensjowej rabacie.
   Serdeczności od Kasi 🙂

  • Hortensja Pink Annabelle nieźle radzi sobie z lekkim brakiem wody, jednak w upalne dni podlewam ją co drugi dzień. Wiotkie gałązki podpieram kijkami i mam nadzieję, że za kilka lat pędy zgrubieją.

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow