Jezioro w ogrodzie? Też możecie je mieć

Gdy przed rokiem pokazałam na Facebooku i na Twitterze kilka zdjęć zachodniej strony mojego ogrodu, dostałam od Was wiele komentarzy. Jedni pytali; „Kasiu, to ty masz takie wielkie jezioro w ogrodzie?”, a inni śmiało twierdzili; „To jest fotomontaż”. Otóż nie, ani nie mam jeziora w ogrodzie, ani to nie jest fotomontaż…, i tutaj Was zaskoczę!

To, że widzicie jezioro, jest tylko złudzeniem - to taki fotograficzny trik.

Jeżeli macie ochotę urozmaicić ogrodowe zdjęcia tak, aby miały w sobie więcej fantazji, to podpowiem Wam jak to zrobić i trochę się pobawić fotografią.

Jezioro w ogrodzie – jak je „stworzyć”

Użyłam do tego celu 50 litrowego wiaderka, bardziej szerokiego niż wysokiego (na co dzień służy ptaszkom jako poidełko). Napełniłam je po brzegi wodą i ustawiłam w takim miejscu, aby najbardziej atrakcyjna, zachodnia strona mojego ogrodu odbijała się w wodzie.

Żeby osiągnąć właściwy efekt, to aparat fotograficzny oparłam na brzegu wiaderka, a obiektyw niemalże dotykał lustra wody. Trzeba mieć sporo wyczucia, by ręka nie drgnęła i obiektyw nie wylądował w wodzie. Oczywiście, do podglądu obrazu nie użyłam okularu wizjera, lecz monitora. Być może komórką też można stworzyć taki obraz, ale tego jeszcze niestety nie sprawdziłam.

Najważniejsze w tym wszystkim, to odpowiednio ustawić aparat na taflę wody i na odbity w niej obraz.

Właśnie to odbicie w wodzie, dodaje zdjęciu autentyczności.

Trzeba trochę pokombinować i nagimnastykować się. A wszystko to na „kucaka” i bez statywu. Z kilkudziesięciu zdjęć udało mi się wybrać garstkę tych najlepszych. Nie jest to majstersztyk, ale fotografuję dopiero od 2016 roku, więc wybaczcie mi niedociągnięcia.

Lustro wody to wspaniały element krajobrazu i wielka frajda dla fotografa. Zdjęcia robiłam Olympusem – nie lustrzanką.

Jesień
Malownicze odbicie zachodniej strony ogrodu w wodzie
Jezioro w ogrodzie
Czasami woda w „jeziorze” jest błękitna jak niebo, a czasami szara
Jezioro w ogrodzie
Zwróćcie uwagę na piękne odbicie szarego nieba w wodzie

Aby podrasować atrakcyjność tej fotografii, złagodziłam retuszem rant wiaderka poprzez dodanie (na przeciwległym brzegu), kilku różnych roślin i kamieni. Zrobiłam to w bardzo przyjaznym programie Picasa, jest darmowy i można pobrać go tutaj.

Jezioro w ogrodzie
Na tym zdjęciu złagodziłam zarys wiaderka i dodałam kilka roślin retuszem

Jezioro w ogrodzie zimą

Jezioro w ogrodzie
„Jezioro” nabiera zimowych barw i pewnie niedługo zamarznie

A tak wygląda kupione na giełdzie staroci (za 50 zeta) wiaderko, które gdy potrzeba, to doskonale udaje właśnie to wielkie jezioro.

Poidełko dla ptaszków
To jest właśnie to wiaderko, które udaje jezioro
Ogrodowe wiaderko
Opróżnione, czeka na wiosenną „jeziorową” sesję zdjęciową

Jeżeli macie ochotę, to obejrzyjcie jeszcze mój całkiem normalny i najprawdziwszy stawik z jednym tylko maleńkim trikiem…

Serdeczności od Kasi.

Róże

27 komentarzy

 1. Super pomysł! Co prawda znam ten trik, ale jeszcze nigdy nie wykorzystam go na zdjęciach. Można posłużyć się też zwykłą kałużą 😉 Efekt świetny, zwłaszcza, że masz przepiękne obiekty do odbijania w tafli wody.

  • Dziękuję Bożko, nie mam kałuży w ogrodzie, natomiast wiaderek mam kilka 😉 i tak sobie w wolnych chwilach eksperymentuję. Moja zachodnia strona rzeczywiście cudnie się maluje 🙂

 2. Jesteś Niesamowita 🙂 Ja mam mały stawik u siebie lecz drzew przy nim nie ma, tylko niebo i trawy.
  Pozdrawiam

 3. Rewelacyjny pomysł Kasiu 🙂 Kiedyś wypróbuję w swoim ogrodzie 🙂 Bardzo fajnie, że dzielisz się swoimi eksperymentami z nami 🙂 Długo zastanawiałam się, jak zrobiłaś to zdjęcie, bo wiem, że nie masz w swoim ogrodzie jeziora ani dużego stawu 😉 a tu proszę 🙂 taki trik i tak wspaniały efekt 🙂 Brawo Kasiu 🙂

  • Dziękuję Aniu, wiesz dobrze, że największą przyjemnością w życiu jest dzielenie się wszystkim. i ze wszystkimi…
   Bardzo Cię pozdrawiam… Zawsze podziwiam zdjęcia Twojego ogrodu i kochanych psiaków 🙂

 4. Cudowny pomysł, rozumiem, że zimową porą również musiałaś na „kucaka” fotografować 😉
  Wiaderko przeciwne i nie uwierzę, że dałaś za nie 50 zł. To nie jest mosiądz?

  • Kasiu, zimową porą też fotografuję na „kucaka”… Nie da się inaczej.
   Jeżeli chodzi o wiaderko, to naprawdę dałam tylko 50 zł. W tajemnicy Ci powiem, że było od spodu dziurawe i musiałam dać zreperować, następne 25 zł. Najważniejsze, że nie przecieka.

  • A widzisz Piotrze, czasami można się się mile zdziwić…
   Widzę mój ogród na tej mapie, chociaż niezbyt dokładnie. Jezioro znowu się pojawi wiosną 😉
   Serdeczności ślę i dalej takiego humoru i dociekliwości życzę 🙂

 5. Ale numer! Zaczęłam czytać, przekonana, że to prawdziwe jezioro. Bardzo ciekawe urozmaicenie opowieści z Twojego ogrodu. A wiaderko przepiękne!

  • Dziękuję Izo. Wyobraź sobie, że jeden pan zaczął szukać tego jeziora w Google i…, nie znalazł. Uśmiałam się, gdy przeczytałam to w komentarzu. To znaczy, że jezioro wygląda wiarygodnie 🙂

  • Oleńko, choć nie było moim zamierzeniem nabierać kogokolwiek, to wiele osób rzeczywiście uwierzyło w jezioro w ogrodzie.
   To znaczy, że fotografią można się dowolnie bawić i eksperymentować 🙂

 6. Oj Kasiu, Kasiu…….Widziałam u Ciebie suchą rzekę, płytka i trzeba czekać na deszcz, pokazałaś oczko wodne, bardzo urokliwe, a nawet tajemnicze miejsce, tylko też nie ten rozmiar, ale jeziorem to się jeszcze nie pochwaliłaś. To my się co roku męczymy z rozkładaniem i składaniem basenu, a zaprosić na igraszki w wodzie to nie można było……Już przynajmniej wiem skąd unoszą się takie mgły nad łąką.
  Masz niewyczerpane pomysły i dalej baw się i nas fotografią.
  Dzisiaj byłam u siebie w domku, było -4 stopnie, więc się zakradłam, jeziorko zamarzło,to sobie chociaż na łyżwach pojeździłam.

  • Sylwio, sama widzisz, że zbiorników wodnych u mnie co niemiara 😉
   Oczywiście latem zapraszam, popływamy sobie łódką po jeziorze. Póki co, rzeczywiście pozostają łyżwy 🙂

 7. Ale ciekawy pomysł! Chociaż wolę prawdziwe zbiorniki wodne w ogrodach, to jednak Twoje rozwiązanie, szczególnie dla fotografów, jest naprawdę pomysłowe!

Skomentuj proszę

Navigate