Jeżówka purpurowa i jej różne kolory

Ta malownicza roślina, wyglądem swoim przypomina margerytkę, ale środek kwiatka ma bardzo „zjeżony”, stąd nazwa. Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) uwielbia słońce i żyzną ziemię. Chociaż pochodzi z suchych prerii Ameryki Północnej,  to doskonale zadomowiła się u mnie, w Beskidzie Wyspowym, tuż przy górskiej rzece Stradomce. Mam tę roślinę w czterech kolorach i myślę, że nadal będę powiększałam ogrodową kolekcję.

Jeżówka purpurowa kwitnie od lipca do października, a jej kwiaty, pełne aromatycznego nektaru, wabią motyle, pszczoły i trzmiele. Przez cały sezon.

Ta cudna roślina ma same zalety:

 • Bardzo dobrze gospodaruje wodą i nie boi się suszy,
 • Jest odporna na choroby i szkodniki.
 • Sztywne łodygi, dorastające do 100cm, nie wymagają podpierania palikami.
 • Jest w pełni mrozoodporna.

I jak jej nie kochać?

Jeżówka purpurowa

Kilka odmian jeżówki purpurowej posadziłam na nasłonecznionych rabatach. Towarzyszą im liatry kłosowe, perowskia i róże.

'White Swan’ – odmiana o białych kwiatach, już po dwóch latach znacznie się rozrosła i tworzy teraz małe, niezwykle naturalistyczne poletko. Ot, taki sielski widok…

Jeżówka purpurowa
Odmiana 'White Swan’ – ależ sielski widok
Jeżówkowe poletko
„Jeżówkowe” poletko z roku na rok zajmuje coraz więcej miejsca

Jak dbam o moje jeżówki purpurowe?

 • Po przekwitnięciu pierwszych kwiatów, systematycznie je usuwam. Poprawiam w ten sposób wygląd kęp i mobilizuję roślinę do długiego kwitnienia.
 • W ostatnim miesiącu tego bujnego kwitnienia, czyli pod koniec września, zostawiam kwiaty po to, żeby zdobiły rabatę jesienią i zimą.
 • Wczesną wiosną i latem zasilam je kompostem lub gołębim guanem (odpowiednio rozcieńczonym).
 • Jesienią dzielę kępy i tworzę nowe rabaty.
Jeżówka purpurowa
I można tak patrzeć bez końca..
Jeżówka purpurowa
Pięknie wygląda na rabacie z wysmukłą liatrą http://www.ogrodpodlasem.pl/liatra-klosowa-mocny-akcent-ogrodzie/
Jeżówka purpurowa
Rabata bylinowa

Róże

Jeżówka purpurowa ma wiele barw

Czerwone, żółte, białe, różowe, fioletowe, a nawet zielone – wszystkie są prześliczne i nie mają wymagań. Najpiękniej wyglądają posadzone w grupie.

„Firebird’
Jeżówka purpurowa
'Harvest Moon’
Jeżówka purpurowa
'White Swan’
Liliowo – fioletowa

Róże

Jeżówka purpurowa jesienią i zimą

Jeżówka purpurowa jest bardzo dekoracyjna jesienią i zimą. Nie ścinajmy jej ostatnich, przekwitłych główek kwiatostanów, pozostawmy je na rabacie. Skorzystają na tym także ptaki, które chętnie posilają się nasionami jeżówki.

Jeżówka purpurowa
A bywa i tak, że kwitnące jeszcze kwiaty zmrozi solidne mrozisko (minus 5 stopni) i widok to jest bajeczny…
Jeżówka purpurowa
Jeżówki po przekwitnięciu przybierają kolor ciemniej czekolady
Jeżówka purpurowa
Zmrożone wyglądają niezwykle efektownie

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) jest doskonała na przeziębienie i inne dolegliwości. Indianie  używali wyciągu z jeżówki jako silnego środka przeciwbakteryjnego. Kwiaty i korzenie dojrzałych, 4-letnich roślin wykorzystuje się w medycynie i zielarstwie. Zerknijcie proszę, jakie cudowne właściwości lecznicze ma jeżówka.

Róże

27 komentarzy

 1. Jadwiga Hołuj Odpowiedz

  ja jeżówki od tego roku zaczęłam uprawiać, posadziłam kilka odmian…czekam z niecierpliwością jak się rozrosną…:)

 2. Jeżówki to jedne z bardziej niezawodnych bylin. Też je uwielbiam. Białe i różowe rosną u mnie świetnie, natomiast żółte (nie pamiętam odmiany) po zimie wyginęły do tej pory nie wiem czemu bo zima nie była ostra i był jeszcze przykryte.

  • Roksano, czasami roślina ginie i nie wiadomo dlaczego. Być może została podgryziona przez jakiegoś szkodnika. Zdarza się, że korzeń zgnije lub złapie jakąś chorobę. Trzeba wtedy dokupić nowe rośliny.

 3. Przepiękne , tak jak wszystkie inne rośliny w rym magicznym ogrodzie . Takie kwiaty to wielka sztuka i wielkie serce . Zdjęcia tak piękne , że wręcz niewiarygodne . Czary . Pozdrawiam 😃

  • Dziękuję Małgosiu, masz rację, ogród to też w pewnym sensie sztuka. To malowanie kwiatami i krzewami. Czasami podchodzi to pod czary 😉 Serdeczności ślę.

 4. Pięknie -ale ja nie znam tej jeżówki -czy to jest bylina z pewnością tak i muszę się o nią postarać -wygląda uroczo a jak wygląda latem?dziękuję i pozdrawiam Cię Kasiu.

  • Teodozjo, jeżówka to cudowna bylina i bardzo ją polecam, jestem pewna, że będziesz zadowolona… Latem po prostu zjawiskowy widok.. Serdeczności od Kasi 🙂

 5. Piękne, te Twoje jeżówki Kasiu. Fajnie, że masz je posadzone w dużych grupach. W ubiegłym roku posadziłam u siebie kilka odmian. Teraz muszę tylko uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż się rozrosną.
  Pozdrawiam

  • Moniko, one rozrastają się dosyć szybko, więc chyba już w tym roku nacieszysz swoje oczy poletkiem.
   Gdy tworzyłam ogród, to kupowałam kilka roślin jednej odmiany i sadziłam je w różnych miejscach.
   Teraz wiem, że należy sadzić grupami. Trzy lata temu zrobiłam wielką reorganizację w ogrodzie i pomału zaczynam widzieć efekty grupowania.
   Serdeczności od Kasi 🙂

 6. Witam ;Kaśieńko ja juz mam wybrane 4 kolory Jeżowek ,ze szkólki tylko nie piszą kiedy je można sadzic .Czy jeśienią czy wiosną .A proszę mi powiedziec czy je sie scina po przekwitnięciu jesienią czy wiosna , chcę zasięgnąc informacji od Ciebie,twoje Kasiu są cudowne , zreszta jak wszystko..Pozdrawiam serdecznie.

  • Jasiu, jeżeli jeżówki są w donicach, to możesz je sadzić przez cały sezon.
   Ponieważ jesienią i zimą zdobią ogród, to ścinam je dopiero wiosną i zaraz zasilam.
   Dziękuję za miłe słowa, serdeczności kochana 🙂

Skomentuj proszę

Navigate