Klon kulisty szczepiony na pniu

Pełna złocistych liści kula jest drzewkiem dla leniwych ogrodników. Przez cały sezon sprawia wrażenie, jakby od najmłodszych lat była starannie i regularnie strzyżona. Tak naprawdę, to całymi latami nie wymaga dotyku sekatora. Wiosną zachwyca złocistożółtym kolorem, latem zieleni się soczyście, a jesienią przybiera ciepłą pomarańczową barwę. Od kilku lat zadomowił się w moim ogrodzie, właśnie taki klon kulisty (Acer Golden Globe) i wierzcie mi, że nie ma przy nim absolutnie żadnej pracy – ot, tak sobie bardzo wolno rośnie i nie zajmuje wiele miejsca.

I, co ważne – nie choruje!

To urokliwe drzewko ma miejsce szczepienia na wys.180 cm. Jego kulista, gęsta korona pełna jest pięknych, dużych liści w ciepłej, żółtej barwie.

Klon kulisty wiosną

Liście mają typowy dla klonów wygląd – są dosyć duże i mają dłoniasty, klapowany kształt o przepięknej jasnej barwie w odcieniu złota i słońca. Ich wielkość to 12-15 cm. Wiosną, mniej więcej w połowie kwietnia, pojawiają się między nimi maleńkie, zebrane w grona, cytrynowe kwiatuszki o dziesięciu podłużnych płatkach, pomiędzy którymi wystają długie pręciki z zielonymi główkami, czyli pylnikami. Trzeba się im naprawdę dobrze przyjrzeć, bo kwiatki mają kolor liści i mniej spostrzegawczy ogrodnicy mogą ich nawet nie zauważyć.

Klon kulisty
Kwietniowe kwitnienie
Klon szczepiony na pniu
Pod koniec kwietnia, w zachodzącym słońcu, świeże liście mają miedziane  obwódki. Na tym zdjęciu mój klon miał zaledwie trzy lata

Odmiana 'Golden Globe' w stanie naturalnym jest odmianą krzaczastą, ale w sprzedaży dostępna jest w formie szczepionej na pniu, zerknijcie tutaj. Oznacza to, że korona jest zawsze na tej samej wysokości, powiększając jedynie swoją objętość. Po sześciu latach korona mojego klona kulistego osiągnęła 60cm wysokości i średnicę ok. 120cm.

Klon 'Golden globe' w maju

Liście przybierają cytrynową barwę i zagęszczają się błyskawicznie…

Klon szczepiony na pniu
Na początku maja
Klon szczepiony na pniu
Majowa, złocista bombka rozświetla cały ogród

Klon szczepiony na pniu

Sadząc tego klona należy zwrócić uwagę na to, aby nie rósł w pełnym słońcu. Ja niestety tego nie wiedziałam i teraz widzę, że w upalne dni dochodzi do poparzenia jego pięknych liści. Na szczęście, poparzeniu ulegają tylko ich brzegi i niezwykle szybko zostają zasłonięte nowymi, soczystymi listkami.

Klon szczepiony na pniu
W połowie lipca jego liście tracą złocisty kolor i stają się soczyście zielone

Ważne rady;

 • Złocista odmiana klona 'Golden Globe' powinna rosnąć w lekkim półcieniu.
 • Na start, do wykopanego dużego dołka należy dodać żyznej ziemi z kompostem.
 • Przy sadzeniu należy jednocześnie wbić solidny palik o wysokości pnia i przywiązać go do drzewka mocnym sznurkiem.
 • Klon kulisty jest całkowicie mrozoodporny, więc nie trzeba go okrywać na zimę.

Jeżeli chcemy zachować idealnie kulisty kształt korony u starszego klona, to potrzebne będzie niewielkie cięcie korygujące wtedy, gdy roślina z wiekiem zacznie tracić formę. Myślę, że to nie nastąpi wcześniej niż po kilkunastu latach.

Klon kulisty jesienią

Pod koniec października bardzo szybko gubi pozłocone jesienią liście, szczególnie w wietrzne dni…

Klon szczepiony na pniu
Jesienny, mglisty widok

Inne szczepione, prześliczne drzewka obejrzycie pod tym linkiem; http://www.ogrodpodlasem.pl/szczepione-drzewa-krzewy-ogrodowe/

 

9 komentarzy

 1. Przepięknie to wygląda i chociaż ja na ogrodnictwie niespecjalnie się znam to miałabym ochotę na kawałek własnej zieleni, o którą mogłabym dbać…

 2. Inspirujesz jak zawsze,Krzesławiczanko.Zwróciłbym jedynie delikatnie uwagęna deklinację”klon” dotyczącego drzewa a nie produktu klonowania. Pozdrawiam-Arthur

  • Dziękuję Arturze za korektę, poprawiłam deklinację na właściwą.
   Serdeczności od Katarzyny 🙂
   P.S. Dziękuję, że zaglądasz do mnie…

 3. Witam.chcial bym się dowiedzieć jaka koronę maksymalnie osiągną klony?kupiłem 3sztuki i chciał bym je posadzic w jednym rządku obok siebie i nie wiem jakie zrobić odległości między nimi?

  • Dzień dobry Panie Rolandzie, myślę, że aby w przyszłości nie zachodziły na siebie koronami, to należy je posadzić w odległości 2m.

Skomentuj proszę

Navigate