Liliowce – kwiaty jednego dnia

W połowie czerwca, gdy przychodzi czas ich kwitnienia, to mam śmiesznie zażółcony nos, bo przecież ciągle je wącham i wdycham ich bardzo przyjemny aromat. Liliowce (Hemerocallis), to piękne i niezwykle mocno pachnące rośliny, które podobnie jak lilie podstępnie brudzą nosy.

Nie mam jednego dużego poletka liliowców, mam raczej porozrzucane kępy w różnych miejscach ogrodu. Wstyd przyznać, że nie znam nazw ich odmian, ale czy to ma jakieś znaczenie? Kiedyś w końcu się nauczę. Rosną u mnie w kolorach żółtym, pomarańczowym i rdzawym.

Piękny kwiat liliowca z wystającymi pręcikami kwitnie tylko jeden dzień; stąd jego angielska nazwa Dayliliy – „Lilia dnia”. Na każdym pędzie jest ich wiele, a ponieważ nie rozwijają się jednocześnie, to kwitną i cieszą swą urodą aż do września.

Róże

Liliowce są urokliwe i czarowne przez cały sezon

Liliowce
Z kwitnącymi orlikami

Wiosną ich liście idą do góry, jak burza. Pomimo, że nie mają jeszcze kwiatów to zielone, zdrowe i gęste pióropusze ozdabiają wiele rabat.

Przypominają rośliny trawiaste, tworząc bogatą kępę długich, wąskich i łukowato wygiętych liści, co czyni je dekoracyjnymi praktycznie przez cały sezon. W maju wspaniale komponują się z kolorowymi orlikami i funkiami.

Jeżeli macie ochotę, to obejrzyjcie orliki w moim ogrodzie – kwiatuszki, które przypominają maleńkie koliberki. http://www.ogrodpodlasem.pl/orlik-ogrodowy-jak-fruwajacy-barwny/

Róże

Liliowce nie mają większych wymagań i bardzo szybko się rozrastają. Lubią być dzielone wiosną lub późnym latem – najlepiej to robić dwa tygodnie po kwitnieniu, ale powiem szczerze, że jak zrobicie to później, to też będzie dobrze.

Podłoże – dobrze, gdy ziemia w której rosną, jest zasobna w składniki pokarmowe.

Stanowisko – powinno być słoneczne, ale są odmiany różowe i purpurowe, które mogą rosnąć w lekkim zacienieniu.

Nawożenie – tak jak wszystkie rośliny trzeba je nawozić wiosną i przed kwitnieniem.

A jak ja je pielęgnuję? Po zimie usuwam suche, zeszłoroczne liście i pędy. A gdy już zakwitną, to każdego dnia obrywam wszystkie zwiędłe kwiaty; ot tak dla estetyki, a także po to, aby wzmocnić inne rozkwitające pąki, których są dziesiątki.

Liliowce
Najbardziej popularna polska odmiana

Na szczęście liliowce nie chorują, a ich wielką zaletą jest to, że rozrośnięte kępy doskonale okrywają ziemię i nie pozwalają rosnąć chwastom.

Karpy nie wymagają odmładzania – na  jednym miejscu mogą rosnąć wiele, wiele lat! Im starsze i większe, tym są piękniejsze. Liliowce, kosaćce, kukliki, to najmniej wymagające rośliny w ogrodzie, krótko mówiąc – są dla leniuszków….

Liliowce
Jasno pomarańczowy

Róże

Liliowce nad stawikiem

Wiedząc, że lubią wilgotne podłoże, posadziłam je również przy stawiku i widzę, że doskonale czują się w tym miejscu i są jego ozdobą. Zawsze skupiają na sobie promienie słoneczne i na długo zatrzymują obraz w pamięci. Stawik możecie obejrzeć pod tym linkiem

http://www.ogrodpodlasem.pl/oczko-wodne-ogrodzie-pewien-fajny-trik/

Liliowce
Żółte liliowce przy stawiku
Liliowce
Te żółte nawet w pochmurny dzień sprawiają, że ogród wygląda słonecznie
Liliowce
Przy rozarium w towarzystwie starca srebrzystego
Liliowce
Rosną nawet pod klonem
Liliowce
Liliowce w połączeniu z begoniami rabatowymi tworzą udane widowisko

Pamiętajcie o tym, aby pod wieczór, posadzonym w słońcu roślinom dostarczyć trochę wody. Nie podlewajcie ich z góry, dajcie im wodę na glebę w której rosną. Zroszenie kwiatów wodą, może spowodować odbarwienie płatków, oklapnięcie i zamieranie.

I to by było na tyle! Życzę Wam cudownego lata, pełnego najpiękniejszych zapachów i wrażeń.

Róże

17 komentarzy

  1. Śliczne liliowce, tez jestem ich fanką. Nie wiedziałam że kwitną 1 dzień 🙂 u mnie cały czas były ich całe kępy.

Skomentuj proszę

Navigate