Mini iglaki – małe jest najpiękniejsze!

Wiecznie zielone mini iglaki to karłowate, lub jak kto woli miniaturowe krzewy iglaste. Wspaniale komponują się na skalniakach, w ogródkach japońskich, a także w balkonowych czy tarasowych pojemnikach. U mnie w ogrodzie rosną na skalniaku, przy „suchej rzece” i obok tunelu dla pieska – zerknijcie proszę.

Iglaste miniaturki cisów, cyprysów, jałowców, modrzewi, sosen i świerków charakteryzują się niskim wzrostem i pięknym pokrojem.Róże

Mini iglaki są zielone przez cały rok

Dorosłe krzewy osiągają małe rozmiary, zaledwie kilkadziesiąt centymetrów wysokości i tworzą nieregularne, pięknie zagęszczone formy.

Jakie mają wymagania?

 • Przede wszystkim muszą mieć kwaśne podłoże, a to znaczy, że ziemia do iglaków powinna być zmieszana z kwaśnym torfem.
 • Przynajmniej raz w roku podsypuję je korą (min. 2 cm).
 • Wiosną zasilam je preparatami do roślin kwasolubnych.

Szkodniki? Do tej pory nie zauważyłam na nich ani przędziorka, ani choroby grzybowej. Oby tak dalej!

Te mini iglaki nie wymagają intensywnego cięcia, chyba że chcemy im nadać odpowiedni kształt lub ograniczyć ich wzrost. Warto również pamiętać, że miniaturowe iglaki są bardzo wrażliwe na mróz i dlatego co roku przed nadejściem mrozów trzeba je okryć agrowłókniną, słomianą matą, lub chociażby narzucić na nie parę gałązek jedliny.Róże

 Mini iglaki – moja maxi duma

Żywotnik zachodni ‚Golden Tuffet’ to jeden z piękniejszych mini iglaków. W lecie jest zielony, później złotawy, by wreszcie jesienią przybrać bajeczny kolor cynamonowy. Rośnie bardzo wolno i na skalniaku wygląda zjawiskowo, szczególnie wśród kamieni.

Żywotnik zachodni 'Golden Tuffet
Żywotnik zachodni ‚Golden Tuffet’ (5 lat)

Jałowiec ‚Blue Spider’ jest co prawda bardzo niski, ale szybko idzie wszerz. Co robię, żeby zatrzymać jego rozrost? Obcinam nadmiernie rosnące końcówki tyle, ile chcę. Nie dam mu opanować dużego obszaru mojego ogrodu.

Jałowiec łuskowaty 'Blue Spider'
Jałowiec łuskowaty ‚Blue Spider’ (4 lata)

Cyprysik groszkowy ‚Filifera Aurea Nana’ rośnie u mnie na samym szczycie skalniaka, obok berberysu. Ma już sześć lat i przyrasta zaledwie kilka cm rocznie. Ma lekko zwisające gałązki, które można lekko przycinać. Pod jego spód postawiłam dosyć duży kamień, który podkreśla urok iglaka.

Cyprysik groszkowy Filifera Aurea Nana
Cyprysik groszkowy ‚Filifera Aurea Nana’ (6 lat)

Cyprysik tępołuskowy ‚Meroke’ pochodzi z Japonii. Jego igły mają złote zabarwienie. Wiosną, młode przyrosty mają jasno cytrynowy kolor. Po 10 latach osiąga zaledwie 70 cm wysokości. U mnie w ogrodzie rośnie już 6 lat.

Cyprysik tępołuskowy Meroke
Latem jest soczysto-zielony
Cyprysik tępołuskowy Meroke
Oszroniony zimą

Cyprysik tępołuski ‚Nana Gracilis Aurea’ – to cudeńko jest wyjątkowo karłowate pomimo, że ma już 6 lat.

Cyprysik tępołuski Nana Gracilis Aurea
Cyprysik tępołuski ‚Nana Gracilis Aurea’ (6 lat)

Choina kanadyjska ‚Nana’ – przyrasta ok. 4 cm rocznie. Igły ma bardzo krótkie, jasnozielone. Cienkie pędy pięknie się układają, lekko zwisając – prawdziwa ozdoba skalniaka.

Jałowiec
Choina kanadyjska ‚Nana’ (5 lat)

Cyprysik japoński ‚Nana Gracilis” ma pięknie błyszczące, wachlarzykowate gałązki.

Cyprysik japoński ‚Nana Gracilis’ (5 lat)

Świerk biały 'Conica
Świerk biały ‚Conica’
Jodła koreańska ‚Cis’

Mam jeszcze wiele innych, prześlicznych mini iglaków, które chciałabym Wam pokazać, ale to będzie materiał na następny wpis.

P.S. A propos miniaturek w ogrodzie, to obejrzyjcie proszę jeszcze moje śliczne i zdrowe maleńkie drzewka.

 

12 komentarzy

 1. Jestem wielką fanka skalniaków,niestety w moim obecnym ogrodnie ziemia jest okropnie gliniasta i trzyma wodę przez długi czas co poskutkowało zgnieciem kilku sztuk, między innymi cyprys groszkowy padł. Myślę o mieszaniu ziemi z piaskiem, żeby ułatwić przepływ wody w glebie ale zastanawiam się czy na dłuższą metę to zda egzamin i chyba zdecyduję się na posadzenie nestępnych w doniczkach z dobrym drenażem. Może ma Pani jakaś podpowiedź dla mnie?

  • Marto, mini iglaki cudownie wyglądają w dużych doniczkach. Szczególnie te, które maja kuliste formy: ‚Golden Tuffet’, czy choina kanadyjska. Oczywiście na zimę trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć rośliny matami słomianymi i podlać co jakiś czas. Serdeczności od Katarzyny.

 2. Cudownie prezentują się te zielone miniaturki. Moimi faworytami są Golden Tuffet i Nana Gracilis. Pięknie się u Ciebie prezentują, nic a nic nie ubywa im uroku, nawet zimą 🙂

 3. W moim nowym ogrodzie mam ogromną stertę kamieni- niestety kolorowych 🙁 ale już chyba wiem co z nich zrobię 😉 bardzo przyda mi się ten wpis 🙂 ogród jak zawsze piękny!

  • I słusznie Moniko! Pewnie już nie możesz się doczekać wiosny i realizacji swoich projektów…
   Dziękuję za wizytę na moim blogu, zawsze służę dobrą radą.
   Bardzo Cię pozdrawiam – Kasia

Skomentuj proszę

Navigate