Miskant olbrzymi szumiący na wietrze

Jest to najwyższa i najbardziej okazała kępa trawy w ogrodzie. Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) rośnie w moim ogrodzie od kilku lat i myślę, że osiągnął już swoją docelową wysokość – prawie czterech metrów. Jest niezwykle malowniczy, nieskromnie powiem – zjawiskowy i, co więcej, faluje i szeleści nawet podczas lekkiego wiatru.

Rozrasta się za pomocą mocnych kłączy, które wyrastają z ziemi pod niewielkim kątem.  Liście są dosyć ostre na rantach i czasami mogą nawet przeciąć skórę. Zdarzyło mi się to już nie raz…. Łodygi miskanta olbrzymiego, swoją twardością, dorównują tyczkom bambusowym, stąd też niektórzy mówią na niego polski bambus.

Wczesną wiosną, ścinam jego twarde pędy do zera i wykorzystuję je w lecie do podpierania innych, delikatnych roślin.

Miskant olbrzymi wczesnym latem jest soczyście zielony

Miskant olbrzymi
Najbardziej soczysty i zielony jest w lipcu – to ten w tle. Na planie pierwszym modrzew szczepiony na pniu

Miskant olbrzymi

Miskant olbrzymi
W sierpniu, szczególnie, gdy jest suche lato, zaczyna żółcić się od dołu

W naszych warunkach pogodowych przeważnie nie zakwita, chyba, że jesień będzie ciepła i długa. U mnie, w Beskidzie Wyspowym, już w październiku bywają solidne przymrozki, a te nie dają szans „wykłosić” się trawie.
Zwróćcie uwagę, że jest wyjątkowo ozdobny i ogromny, w związku z tym idealnie nadaje się na zasłanianie niepożądanych elementów w ogrodzie.

Miskant olbrzymi

Miskant olbrzymi
Jesienią jest najpiękniejszy

Miskant olbrzymi rozrasta się silnymi i mocnymi rozłogami. Posadzony w donicy,  rozsadzi ją bez problemu. Trawa ta raczej nie nadaje się do małych ogrodów. Gdy sadziłam swojego giganta, to nie zapomniałam o zrobieniu plastykowej przegrody niskiego płotka) wokół niego. Zapobiega to rozłażeniu się korzeni na boki, a przynajmniej opóźnia ten proces.

Miskant olbrzymi
W październiku już niemal wszystkie rośliny zaczynają się wybarwiać. Tutaj, na zdjęciu hortensja bukietowa, w tle nasz bohater
Miskant olbrzymi
W listopadzie, związany po to, aby liście nie fruwały po ogrodzie

Warunki uprawy;

 • Gleba powinna być wilgotna, przepuszczalna, z dodatkiem gliny.
 • Idealnym dla niego będzie słoneczne stanowisko (w półcieniu za bardzo „wybuja”).
 • PH może być obojętne lub lekko kwaśne.
 • Nie potrzebuje dodatkowego nawożenia.
 • Można go też sadzić w glebach bardzo wilgotnych jako naturalnego osuszacza, pięknie wygląda przy oczku wodnym.
 • Przez pierwsze dwie zimy należy okryć korzenie jedliną lub grubą warstwą kory. Gdy już się dobrze ukorzeni, to mróz mu nie grozi.

Miskant olbrzymi jest rośliną rozrastającą się inwazyjnie

To prawda! Z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi i usiłuje wejść na sąsiednią rabatę. Jest to naturalne, bo w środku kępy stare, zdrewniałe, silne korzenie tworzą bryłę niczym skała. Nie ma już tam pożywienia dla młodych przyrostów, w związku z tym co kilka lat trzeba podzielić trawę – giganta. Powiem szczerze, że jeszcze tego nie robiłam, choć już są plany aby to zrobić wiosną przyszłego roku. Zdaję sobie sprawę z tego, że do podzielenia tej kilkuletniej kępy będzie potrzebna siekiera i mocny szpadel. W moich stronach na szpadel mówią sztychówka.

Miskant olbrzymi zimą

Przed zimą nie ścinam liści, tylko związuję je mocnym, konopnym sznurkiem. Tak związana kępa chroni korzenie przed mrozem.

Miskant olbrzymi
Gdy mocno zaśnieży, to pochyla się pod ciężarem śniegu, ale trwa…

Gdybyście chcieli mieć u siebie tę cudownie szumiącą, niesforną trawę, to zajrzyjcie do  szkółki „Sadowniczy”,  Jest w czym wybierać… I trzymajcie się ciepło, jesiennie.

12 komentarzy

 1. Witam:) ogrod przepiękny. Chciałabym zaproponowac post jak planowac ogród jesli chodzi o kompozycje – bo pewnie ma Pani juz swoje przemyslenia…

 2. Witam, cieszę się że trafiłam na ten blog, z wielkim zainteresowaniem czytam zaległości. Gratuluję pięknego ogrodu, jest wyjątkowy. Gigantusa też mam i w tym roku po sześciu latach zakwitł, rośnie nad naturalnym stawem i umacnia skarpę.
  pozdrawiam Lila

  • Ja również się cieszę Lilu, że trafiłaś do mnie. Aż mi się buzia uśmiechnęła na miłe słowa.
   U mnie miskant niestety nie kwitnie, ale Zebrinus w tym roku się pięknie wykłosił… Niedługo opiszę go na blogu.
   Serdeczności od Kasi 🙂

 3. Dobry wieczor , zupelnie przypadkowo trafilam na ten blog dzisiaj wieczorem. Bardzo piekny ogrod ,no i te roze . Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku Ania

  • Cieszę się Aniu i dziękuję za Twoją obecność na blogu.
   Miło mi, że pozytywnie odbierasz mój ogród i zwróciłaś uwagę na róże…
   Właśnie przygotowuję nowy wpis o przepięknej róży Sonnenwelt. Zapraszam do poczytania za kilka dni.
   Wszystkiego dobrego w Nowym Roku i wiele serdeczności od Kasi

 4. Witam, zasadzilam miskanta w zeszlym roku. Po zimoe w marcu go scielam i nie rosniee.bojesie ze nieprzetrwalprosze orade

 5. Dzień dobry:-) przymierzam się żeby posadzić miskant olbrzymi u siebie w.ogrodzie. Boję się jednak że az za bardzo mi się rozrosnie i sobie z nim nie poradzę, tym bardziej ze chciałam posadzić go w okolicy płotu. Boję się ze po jakimś czasie zacznie wychodzić u sąsiada. Chciałam się dowiedzieć czy istnieje możliwość uchronienia się przed takim przypadkiem?
  Pozdrawiam serdecznie

  • Patrycjo, miskant jest ekspansywny, to prawda. U mnie rośnie od 10 lat, pamiętam, że przy sadzeniu wkopałam wokół niego plastykowy płotek o wys. 10 cm.
   Dzięki temu idzie na boki bardzo powoli, ale widzę, że już najwyższy czas, aby zmniejszyć jego średnicę. Trzeba to robić po prostu siekierą, choć brzmi to niemiło… Czyli przystojny siłacz do roboty!…
   Serdeczności od Katarzyny 🙂

Skomentuj proszę

Navigate