Odętka wirginijska, wdzięk i subtelność

Delikatna, pełna wdzięku i subtelności roślina… i ten różowo-liliowy kolor jej rurkowatych prześlicznych kwiatuszków. Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) jest ozdobną, wieloletnią byliną o sztywnych i wyprostowanych pędach, dzięki którym nie pokłada się i nie trzeba jej podpierać palikami.

Niezwykle malowniczo prezentuje się od lipca do września, kiedy to ponad liśćmi ukazują się liczne różowe kwiatostany o długości do 30 cm. Cała roślina dorasta do wysokości 100 – 120  cm.

Jest kilka odmian odętki, ja mam w ogrodzie odętkę wirginijską 'Bouquet Rose'. Pamiętam tę roślinę jeszcze z ogrodu moich ukochanych dziadków i dlatego, pielęgnując wspomnienia postanowiłam, że koniecznie muszę ją mieć w swoim ogrodzie. Posadziłam ją w kilku miejscach, między innymi w rozarium pośród róż, ale powiem szczerze, że bardzo, ale to bardzo się rozrasta i zaczyna dominować na rabatach. Jesienią muszę ją zredukować przynajmniej o dwie trzecie, a te które zostawię, posadzę w dużych donicach z wyciętym dnem. W ten sposób zahamuję jej rozrost na dwa, trzy lata.

Odętka wirginijska 'Bouqet rose'

Odętka wirginijska
Lipcowe łany odętki wirginijskiej

Jej liście, o długości 5-15 cm są wąskie, lancetowate i mają ząbkowane brzegi. Kwiatuszki rozmieszczone są w czterech rzędach wzdłuż osi kwiatu i mają kształt maleńkich rurkowatych dzwoneczków. Dzwoneczek ma kształt dwóch warg, przy czym górna warga składa się z dwóch ząbków, a dolna z trzech.

Odętka wirginijska
Maleńkie dzwoneczki z ząbkami
Odętka wirginijska
Miododajne kwiatuszki
Odętka wirginijska
Najpiękniejsza w lipcu

 

 

 

 

 

Róże

Jakie ma wymagania?

 • jest bardzo łatwa w uprawie,
 • lubi stanowiska słoneczne i pół cieniste,
 • podłoże humusowe, lekko wilgotne,
 • odporna na choroby i szkodniki,
 • najpiękniej prezentuje się sadzona w grupach,
 • jest całkowicie mrozoodporna.

Odętka wirginijska

Odętka wirginijska

Odętka wirginijska
Sielskie rabaty
Odętka wirginijska
Pod koniec lipca w najpiękniejszym rozkwicie, jej kwiatostany rozwijają się od dołu do góry

Róże

Odętka wirginijska jesienią

We wrześniu roślina już zgubiła wszystkie kwiatuszki, ale jej sztywne, zielone łodygi zdobią jeszcze rabaty, szczególnie te różane. Nie obcinam jej łodyg, bo jak sami widzicie fajnie wygląda z różą ’Golden Celebration' i różą ’Novalis'. Z trawami ozdobnymi też dobrze się komponuje.

Odętka wirginijska
W połowie września z różami 'Golden Celebration'
Odętka wirginijska
Z trawą ozdobną

Łodygi 'Odętki wirginijskiej' ścinam dopiero późną jesienią. Wiosną zasilam i czekam na bujne i długie kwitnienie, tak jak Wy najmilsi ogrodnicy.

Róże

18 komentarzy

 1. Widzialam w sklepie biala, zastanawiam sie nad kupnem…pozdrowienia z Chicago

 2. Bardzo lubię odętki, zgadzam się, że to urocze i bezproblemowe rośliny. Białe także są cudne. U mnie, na słabej ziemi, wcale nie są inwazyjne.

 3. My mamy białą i ciemnoróżową w odmianie 'Vivid', też bardzo je lubię, bo są długo obecne na rabacie i wyróżniają się pokrojem. A jak zobaczyłam Twoją to od razu na nią zachorowałam!! Muszę dopisać do listy 'chciejstw' 😉

  • Alu, tych „chciejstw” też mam całą listę, ale powiem szczerze, że już nie mam miejsca w ogrodzie, choć nie jest wcale mały…

  • Odętka jest wyjątkowo malownicza i warta posadzenia. Jeżeli kiedykolwiek będziesz miała ogród, to jestem pewna, że zagości u Ciebie 🙂

  • Dziękuję Ewelino, kilka lat temu i ja niewiele wiedziałam o roślinach… Skromna wiedza przyszła z czasem i mam nadzieję, że się pogłębia 🙂

Skomentuj proszę

Navigate