Ogrodowy tunel do zabawy dla pieska

Wyobraźcie sobie kochani, że nawet zwykła przepustowa rura może być inspiracją do zbudowania w ogrodzie czegoś tak fantastycznego, jak ogrodowy tunel dla pieska.

Franek
Franek

Franek to mój najdroższy, figlarny jamnik. Taka czarna „mini – aturka”, podpalana i do tego z charakterem!

Z wielkiej miłości do tego rozrabiaki zbudowałam w ogrodzie tunel, który służy mu do zabawy. Ależ przyjemnie jest popatrzeć, jak z radością wbiega jedną, a wybiega drugą stroną tunelu. Radość przy tym ogromna i dla niego, i dla mnie.
Ogrodowy tunel to także znakomity i ciekawy obiekt do fotografowania.
Chociaż pomysł podejrzałam gdzieś w internecie, to ten „Frankowy tunel” jest całkowicie zaprojektowany przeze mnie. Ba, nawet wykonałam go sama, oczywiście przy pomocy niezwykle przystojnego siłacza. Koszty niewielkie, a frajda ogromna…

Ogrodowy tunel
Pierwsze wejście Franka do tunelu – wielkie otwarcie
Ogrodowy tunel dla pieska
W pięknym otoczeniu wrzosów

Ogrodowy tunel dla pieska wtopiony jest w skalniak tak, że absolutnie nie zakłóca ogrodowego krajobrazu. Do jego wykonania najlepsza jest przepustowa rura o średnicy 40 cm. Długości mogą być różne, ja wykorzystałam metrową, w kolorze pomarańczowym, którą później pomalowałam i pocieniowałam od środka szarą farbą w spray’u.

Dla dużego psa koniecznie trzeba zastosować rurę o większym przekroju.

Stabilność tej konstrukcji tworzą zwykłe kamienie. Aby nadać całości odpowiedni wygląd, naniosłam na nie dużo gliniastej ziemi. Kilka dni trwało uklepywanie i kształtowanie właściwej formy. Wejścia do tunelu obłożyłam pięknymi, dużymi kamieniami i uzupełniłam średnimi, tak żeby wyglądało to jak najbardziej naturalnie.

Ogrodowy tunel dla pieska
I dużo szarych małych kamyków

Ogrodowy tunel wtopiony w kamienie, to bardzo dekoracyjny element w ogrodzieOgrodowy tunel dla pieska

Na tę całą, uklepaną konstrukcję – górkę – położyłam plastykową siatkę, na którą nałożyłam około 10 cm dobrego, żyznego podłoża zmieszanego z piaskiem, w którym posadziłam bajeczne rojniki i macierzankę.

Dlaczego rojniki? Bo nie wymagają dla swoich korzeni grubej warstwy podłoża, a gdy kwitną, to widok jest naprawdę prześliczny. Poza tym rozrastają się w piękne kobierce i piesek może po nich biegać, nie uszkadzając ich. Mówię tu o jamniku, który waży pięć kilogramów.

Więcej o rojnikach przeczytacie klikając na poniższy link.

http://www.ogrodpodlasem.pl/rojniki-pelzajace-kamieniach/

Ogrodowy tunel dla pieska
Takie bajeczne rojniki rosną na górze „frankowego tunelu”

Po bokach tunelu rosną miniaturowe krzewinki azalii japońskiej, różne niskie trawy, mini kosodrzewina i inne drobne rośliny. Myślę, że ten „Frankowy tunel” nabierze wyglądu, gdy trochę pozarasta roślinami. Ponieważ kamienie doskonale komponują się z drewnianymi konarami czy pniakami, to i tych nie zabrakło w pobliżu. Otoczenie wysypane jest szarym żwirkiem średniej wielkości. Oczywiście pod spodem jest położona czarna agrowłóknina, która zapobiega wyrastaniu chwastów. KONIECZNIE!

Ogrodowy tunel dla pieska
To jest właśnie ten raj Franka

Ogrodowy tunel i jego malowniczość

Zdarza się czasami, że Franek w swoim tunelu nie zgasi światła tuż po zmroku

Ogrodowy tunel dla pieska
A to gapa, nie zgasił światła…
Tunel dla pieska
A to gapa, zapomniał zgasić światło w swoim tunelu

Mam nadzieję, że opis wykonania i zdjęcia zachęciły Was do zbudowania w ogrodzie podobnego miejsca do zabawy dla swojego pupila. Wierzcie mi, to jest naprawdę proste!

Życzę powodzenia 🙂

P.S. Kamienie, to wspaniały materiał do tworzenia innych ogrodowych aranżacji, np: „Suchej rzeki”.

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

45 komentarzy

 1. Jak widać jedynym ograniczeniem w ogrodzie jest tylko wyobraźnia.
  A tej z pewnością Ci nie brakuje więc efekty właśnie mamy okazję podziwiać 🙂

 2. Pingback: Napoleon już się nie podniesie... - Ogród pod lasem

 3. Świetny pomysł i super wykonanie. U mnie jest tylko wielki Franek o imieniu Bajka, ale taki tunel i tak powstanie. Dziękuję za podsunięcie pomysłu.

  • Cieszę się Dorotko za zainteresowanie – oczywiście dla Bajki musi być duża i dłuższa rura. Powodzenia życzę i serdeczności ślę.

 4. Jak pięknie! Nie przypuszczałam, że zwykła rura może tak pięknie komponować się w krajobraz ogrodu! Jestem pod wrażeniem! Franek na pewno jest zachwycony!

 5. Świetny pomysł! Niby prosty, a tyle radości dla małego przyjaciela 🙂 Podziwiam za tak niezwykłe wykonanie, w ogóle cały Twój ogród wygląda jak z bajki!

 6. Pingback: Franek w ogrodzie, radość w ogrodzie... - Ogród pod lasem

 7. Ciekawy pomysł, na początku podeszłam do tego wpisu nieco sceptycznie, ale jednak przekonałaś mnie – ten tunel to naprawdę super pomysł, jest dobrze wkomponowany i nie zakłóca ogólnej harmonii ogrodu. Tak trzymaj! 🙂

  • Dziękuję Asiu, ten tunel jest malowniczym akcentem w ogrodzie, no i przede wszystkim wielka frajda dla Franka i jego kumpla Maxa (tego od sąsiadów). Serdeczności ślę 🙂

 8. Świetny pomysł. Tunel idealnie się wkomponował, a jak urosną rośliny to będzie wyglądało jakby był tam od zawsze 😉

  A ogród przepiękny! 🙂
  Pozdrawiam

 9. Prześliczny ogród 🙂 Zakochałam się 🙂 skąd bierze Pani takie piękne kamienie ?

  • Kasiu droga, najpiękniejsze kamienie zbieram w przydrożnych rowach, a inne kupuję w składach kamieni… Dziękuję za zachwyt i bardzo Cię pozdrawiam 🙂

 10. Pingback: Ogród zimą - jak chronię go przed mrozem - Ogród pod lasem

 11. Fantastyczny pomysł i wykonanie! Taki tunel będzie efektownie wyglądała jako element suchej rzeki, ale w mniejszych ogrodach, szczególnie tych „płaskich” będzie fajnym akcentem urozmaicającym przestrzeń. Sądzę, że można na nim wyeksponować donice, albo poidełko. Pozdrowienia.

  • Justyno, tunel jest rzeczywiście malowniczy, a możliwości zagospodarowania jego „okolic” to dziesiątki mozliwości. Ja ciągle coś dosadzam i dokładam – np. kamienie czy pnie. Serdeczności od Katarzyny 🙂

 12. Zaradna Kasiu masz taki piękny ogród o którym ja marzę i chociaż mam kawałek ziemi nic mi nie wychodzi, szkoda że nie mieszkasz w sąsiedztwie zapraszałabym Cię na serniczek i słuchała Twoich cennych rad. A kto wie może i w moim ogrodzie powstałaby magia.
  serdecznie pozdrawiam i gratuluję BLOGA.
  Marzena

  • Dziękuję Marzenko za miłe słowa i za to, że zaglądasz do mnie 🙂
   Co to znaczy, że nic Ci nie wychodzi z ogrodem? Pytaj kochana, może coś zaradzimy wiosną.
   Serdeczności od Kasi 🙂

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow