Orlik ogrodowy – jak fruwający, barwny koliber

Uwielbiam te barwne, kołyszące się na wietrze kwiatuszki. Są tak delikatne, że mimowolnie kojarzą mi się z malutkim koliberkami gdzieś, w Costa Rica. W ogrodzie mam całkiem sporą, nasłonecznioną rabatę, na której rosną jedno i wielokolorowe cudeńka. Orlik ogrodowy (Aquilegia hybrida), bo o nim chcę Wam opowiedzieć, kwitnie w maju i w czerwcu na długich 40 – 80 cm pędach. Usłyszałam gdzieś fajne określenie, że:

To są polskie storczyki – rzeczywiście wyglądają jak mini storczyki

Orliki są krótkowiecznymi bylinami, rosną pięknie zaledwie trzy, cztery lata i zanikają. Dlatego rok rocznie dokupuję lub dosiewam nowe. Najpiękniej wyglądają w większych grupach. Lubię je, bo są:

  • łatwe w uprawie i niewymagające szczególnej pielęgnacji,
  • długo i zdrowo kwitną,
  • są roślinami miododajnymi,
  • mają niezwykle barwne i dekoracyjne kwiaty.

Orlik ogrodowy jest malowniczy i fotogeniczny

W maju, kiedy orliki kwitną najpiękniej, przylatują do mojego ogrodu elfy. Piękna elfinka wyjątkowo upodobała sobie majowe, te najbardziej soczyste. Koniecznie obejrzyjcie te dobre duszki w moim ogrodzie Celine i Emila.

Orlik pospolity Winky Double Blue White
Celine z orlikiem 'Winky Double Blue White'

Gdybyście chcieli posadzić orliki w swoim ogrodzie, to wiedzcie, że podłoże powinno być przepuszczalne, próchnicze i lekko wilgotne. Stanowisko najlepiej słoneczne lub tylko lekko ocienione. Jeżeli będą rosły w cieniu, to niestety kwiaty nie będą miały pięknych barw. Dobrze znoszą brak wody i jedynie podczas suszy warto je dodatkowo nawadniać.

Nie zapomnijcie o wiosennym zasileniu, ja robię to na początku kwietnia.

Orlik ogrodowy
Te różowe kwitną trzy, cztery tygodnie
Spring Magic
'Spring Magic'

Po przekwitnięciu, ich liście tworzą dekoracyjne kępy, ale już wczesną jesienią pędy zaczynają usychać i nie wyglądają dobrze. Warto więc sadzić orliki wśród innych bylin zielonych np: żurawek, liliowców, kuklików.

Orlik pospolity
'Aquilegia longissima' – orlik wydłużony
Orlik pospolity
Aż się proszą, żeby je fotografować

Czy orliki chorują? Tak, zdarza się, że ich liście atakują je choroby grzybowe, a wtedy niestety trzeba zastosować preparaty grzybobójcze i obciąć porażone rośliny.

Także wczesną jesienią, gdy już nie mają „wyglądu”, to przycinam je bardzo nisko ok. około 10 cm nad ziemią. Błyskawicznie wypuszczają od korzenia świeże, ładne liście.

Orlik ogrodowy

Orlik różowy

Orlik ogrodowy pięknie wygląda posadzony w grupach

Orlik ogrodowy
„Orlikowe” poletko, pełne różnokolorowych odmian

Te rośliny nie lubią przesadzania, korzenią się bardzo głęboko i trudno je usunąć. Ale po co niby mam to robić? Nie usuwam, tylko ciągle dokupuję nowe.

Orlik ogrodowy
Posadzone grupami wyglądają najpiękniej – w tle bez 'Meyera'
Orlik pospolity
Orliki powinno się sadzić z innymi bylinami, u mnie rosną z żurawkami i liliowcem

Zauważyłam, że tam gdzie rosną orliki nie ma ślimaków – tych długich, brązowych bez skorupki. Muszę to jeszcze trochę poobserwować, żeby mieć pewność. Wkrótce powiadomię Was o moich spostrzeżeniach 🙂

15 komentarzy

  1. Monika Zawiślak GrennEye Odpowiedz

    Piękne masz te orliki. U mnie na piaszczystej leśnej ziemi nie są tak okazałe i zauważyłam, że te które same sie wysialy lepiej rosną i kwitną więc pozwalam im rosnąć gdzie chcą

  2. Bardzo mi się te kwiaty spodobały, ale u mnie ziemia jest bardzo wilgotna. Czy mimio to dobrze się przyjmą?

  3. Uwielbiam orliki właśnie za ich zwiewność i delikatność. Twoje, ogrodowe okazy prezentują się wyjątkowo pięknie 🙂

Skomentuj proszę

Navigate