Paprocie ogrodowe, leśna magia

Podobnie jak stare pniaki i korzenie, paprocie ogrodowe (Asplenium trichomanes) wnoszą do ogrodu atmosferę lasu i dodają wiele magii zacienionym zakątkom. Prawdę mówiąc, to rozsiały się w moim ogrodzie również w miejscach nasłonecznionych i pięknie rosną. Rzecz jasna, że ich nadmiar muszę usuwać, aby nie zdominowały innych roślin. Ponieważ kojarzą się z lasem i chłodnym cieniem, to najlepiej wyglądają pod drzewami, gdzie wprowadzają nastrój tajemniczości… Rozrastają się szeroko dzięki podziemnym kłączom i zdobią różne rabaty przez długie lata.

Parę lat temu posadziłam u siebie kilka gatunków o rozmaitych kształtach liści i niezliczonych odcieniach zieleni. Po jakimś czasie same rozsiały się tam, gdzie wyczuły najwięcej cienia i wilgotności.

Uroda paproci zawarta jest w liściach i ich finezyjnych kształtach

Ponieważ są to rośliny zarodnikowe, to nigdy nie tworzą kwiatów. Ich brak rekompensują cudownym spektaklem, jakim jest wiosenny rozwój liści. Gdy wynurzają się z podłoża, przypominają pastorał – wygiętą laskę, czasem jasno-zieloną, czasem czerwonawą. Rozwinięte liście przybierają kształt pióropuszy (jak u nerecznicy), ażurowych parasolek (jak u adiantum) lub wstążek o pofalowanych brzegach (jak u języcznika).

Wiosenne "Asplenium trichomanes"
Wiosenne, poskręcane wierzchołki

Paprociowe pastorały wiosną

Paprocie ogrodowe
Pod starą, ponad trzydziestoletnią wierzbą

Ich piękno i wytrzymałość wykorzystuję rok rocznie do dekoracji mojej letniej kuchni, która mieści się na tarasie. Dwie duże donice z paprociami ustawiam tak, aby zasłaniały butlę gazową. Przez kilka miesięcy mają soczysto-zielone liście, a jesienią przybierają barwę złoto-miodową. Na zimę przenoszę je w zaciszne miejsce za garażem i okrywam jedliną.

Paprocie ogrodowe
W letniej kuchni zasłaniają butlę z gazem

Jakie mają wymagania?

 • Większość lubi podłoże bogate w próchnicę, która dobrze utrzymuje wilgoć.
 • Spora grupa preferuje odczyn kwaśny (pH 5,6-6,5), ale są też amatorki podłoża wapiennego, o zasadowym odczynie (pH > 7,2). Gdy posadzimy je w glebie o nieodpowiednim odczynie, zmarnieją. Kupując je w sklepie, czytajmy etykiety, lub spytajmy ogrodnika do jakiej grupy należy dana paproć.
 • W lecie, podczas długotrwałej suszy, zalecane jest podlewanie paproci. Nawożenie nie jest konieczne, ale można je podsypać kompostem, co będzie wystarczającym wzmocnieniem dla roślin.
 • Ważne, aby ziemia pod nimi była wyściółkowana korą.

Paprocie w porannym rozproszonym świetle po deszczu wyglądają bajkowo…

Paprocie

Paprocie ogrodowe

Paprocie ogrodowe
Na tarasie
Leśny zakątek w ogrodzie
W pełni lata

Paprocie ogrodowe nad stawikiem i przy suchej rzece

Ja ich w te miejsca nie zapraszałam… Zasiały się same, widocznie wyczuły wilgoć i wspaniały mikroklimat. Wyrastają między kamieniami i co jakiś czas mozolnie „wyłuskuję” je z podłoża, co nie jest takie łatwe, bo ukorzeniają się mocno.

Paprociowe samosiejki
Wysiały się nawet przy ogrodowej rzece http://www.ogrodpodlasem.pl/sucha-rzeka-ogrodzie-prawdziwa/
Leśne rośliny w ogrodzie
Samosiejki przy stawiku tworzą mikroklimat

 

Paprocie należą do grupy roślin bardzo przyjaznych człowiekowi, ponieważ jonizują powietrze jonami ujemnymi, wydzielając przy tym substancje lotne tzw. fitoncydy. Są to naturalne substancje wydzielane przez różne rośliny (np. cebulę, czosnek, jałowiec) hamujące rozwój mikroorganizmów. Cechę tę mają również bukszpany, brzozy, jaśminy i wiele innych roślin. Jonizacja ujemna uspokaja i wycisza.

Więcej ciekawych wiadomości o paprociach można zaczerpnąć pod tym linkiem; https://sadzawka.pl/paprocie

10 komentarzy

 1. Bardzo fajny wpis, a zdjęcia przepiękne.
  Mam w swoim ogrodzie wiele paproci, raczej samosiejek, ale dotychczas nie zwracałam na nie uwagi. Po przeczytaniu Twojego posta inaczej na nie spojrzę, Dzięki!

 2. Piękne Kasiu te Twoje paprocie. Nie wiedziałam, ze potrafią rosnąć między kamieniami. Spróbuje je tak posadzić. A jak sie dobrze ukorzeniają to może w końcu uda mi się zagospodarować jeden kawałek mojego ogrodu.

  • Uleńko, paprocie to jedne z najbardziej tajemniczych i mało wymagających roślin w ogrodzie.
   Koniecznie je posadź w swoim ogrodzie. Gdy się rozmnożą, to nadmiar zawsze możesz usunąć.
   Serdeczności ślę i udanego sezonu ogrodowego życzę.

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow