Powojnik Midori, jak zielona kapustka

Muszę Wam pokazać coś pięknego i niezwykłego. Ta roślina nawet, gdy nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, to już wzbudza zachwyt. Wygląda jak jakaś egzotyczna główka kapusty, a przecież to jest powojnik Midori.

W pąku jego kwiat jest soczyście zielony, a gdy rozkwita?… To dalej jest zielony, choć wierzchołki zaczynają się już przyozdabiać różową, cieniowaną obwódką. W pełni kwitnienia stopniowo przybiera barwę białą. Ma mnóstwo pofalowanych płatków i do tego jeszcze kilka podkwiatków, dzięki którym sprawia wrażenie puszystego. To cudo kupiłam w szkółce e-clematis.

Ten powojnik mam dopiero dwa sezony i zauważyłam, że rośnie wolno do wysokości max. 1,2 m. Na podpory lub inne przeszkody wspina się ogonkami liściowymi, wokół których okręca się kilkakrotnie, zawsze w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Lubi się również wspinać po różnych krzewach. Ta niezwykle fascynująca odmiana pochodzi z Japonii.

みどり – Midori, po japońsku znaczy zielony

Powojnik Midori
Fascynujący w początkowej fazie rozkwitania

Powojnik Midori

Róże

Jakie ma wymagania センニンソウ属  みどり (powojnik Midori)?

  • Ziemia żyzna z kilkucentymetrową warstwą drenażu.
  • Podłoże wilgotne.
  • Wiosenne, słabe cięcie (prawie żadne), dlatego, że powojnik Midori zakwita na zeszłorocznych pędach już w połowie maja.
  • Jest mrozoodporny i dobrze radzi sobie z naszymi zimami, jednak przy dużych mrozach może przemarzać, zwłaszcza młode rośliny. Przez pierwsze 2-3 zimy po posadzeniu dobrze jest zabezpieczyć podstawę pędu oraz korzeni kopcem z suchych liści, ziemi, czy kory sosnowej.

Róże

Płatki zwinięte w trąbki

Zwróćcie uwagę, jak rozkwitając zwija swoje zielone płatki w kształtne „tutki’.

Trwa to kilka dni, po czym te „tutki” wyprostowują się i nabierają sprężystości. Zaczynają się również cieniować na różowo.

Bardzo pięknie wygląda również jego śnieżno biały środek z nastroszonymi ciemnymi pręcikami. Cały kwiat ma średnicę nawet do 20 cm, ale ta wielkość przychodzi stopniowo z wiekiem. Są momenty, że wygląda jak piękna rozeta.

Powojnik Midori
Olbrzymie pełne kwiaty

Róże

Powojnik Midori w pełnym kwitnieniu

Powojnik Midori
Lubi miejsca naświetlone i słoneczne
Powojnik Midori
W pełnym rozkwicie puszy się śnieżno białymi kwiatami

Mam nadzieję, że zaintrygowałam Was tym pięknym powojnikiem  みどり

P.S. Przy okazji nauczyliśmy się nowego słowa w j. japońskim. Już wiemy, jak powiedzieć po japońsku „zielony”. Inne moje kolorowe powojniki obejrzyjcie tutaj  http://www.ogrodpodlasem.pl/powojniki-pnacza-zauroczenia/

Róże

8 komentarzy

    • Haniu, wiedza przychodzi z czasem. Ja też jeszcze niedawno raczkowałam, a teraz po kilku latach nieźle sobie radzę, choć daleko jeszcze do doskonałości 🙂

  1. Prześliczny ten powojnik. Szkoda tylko, że u mnie w ogródku nie ma praktycznie dla niego miejsca (mało słonecznego miejsca) a tak bardzo chciałabym go nabyć.:(

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow