Przetacznik kłosowy, miododajne kłosy

Jest wiele odmian tej ciekawej rośliny, ja mam w ogrodzie tylko przetacznik kłosowy (Veronica spicata) w kolorach; niebieskim i różowym. Kwiaty przetacznika wyjątkowo chętnie wabią pszczoły i trzmiele. Z wielką przyjemnością obserwuję jak owady uwijają się wokół tych roślin. I do tego ten fioletowo-niebieski kolor w ogrodzie, mój ulubiony

Posadziłam je na skalniaku i na rabacie „motylkowej”. To taka rabata w kształcie motyla, na której rosną różebyliny i rośliny jednoroczne, a pośrodku wije się malownicza ścieżka z naturalnego kamienia, która prowadzi do bujanej ławki.

Przetacznik kłosowy najlepiej rośnie na glebach suchych, przepuszczalnych i piaszczystych, lubi słońce. Uwielbiam go za bardzo długie kwitnienie. Dorasta do ok. 50 cm na sztywnych, mocnych łodygach pokrytych zielonymi, podłużnymi liśćmi.

W lipcu na końcach łodyg pojawiają się długie (stanowiące połowę wysokości rośliny) ok. 20 cm kłosy kwiatowe w intensywnie niebieskofioletowym lub różowym kolorze. Roślina ciągle wypuszcza nowe kwiatostany i cudownie kwitnie przez kilka tygodni, upiększając ogród.

Przetacznik kłosowy
Przetacznik kłosowy ‚Royal Candle’

Nie ma wiele wymagań, ale najbardziej lubi;

 1. Przepuszczalne, lekko piaszczyste podłoże.
 2. Nasłonecznione, suche miejsce.
 3. Słabe nawożenie, bo gdy się go przenawozi, to nie zakwitnie bujnie.
 4. Podlewanie tylko w okresie suszy. Kiedyś, przed przypadek, zostawiłam obok niego cieknący wąż ogrodowy i później długo zastanawiałam się dlaczego zmarniał? Przetacznik oczywiście – nie wąż 😉

Bardzo ważne! Przetaczniki są w pełni mrozoodporne na terenie całego kraju, więc nie trzeba ich okrywać.

Zerknijcie również na inne, cudownie niebieskie rośliny, których mam w ogrodzie bardzo wiele, min. ostróżki i liatry kłosowe:

http://www.ogrodpodlasem.pl/ostrozki-magia-niebieskosci-fioletu/

http://www.ogrodpodlasem.pl/liatra-klosowa-mocny-akcent-ogrodzie/

Róże

Przetacznik kłosowy w pełni kwitnienia

Przetacznik
Malowniczy i fotogeniczny ze wszystkich stron
Przetacznik
Wśród kamieni pod magnolią
Przetacznik
Na skalniaku
Przetacznik kłosowy
Cudownie niebieski
Przetacznik
Różowy na rabacie ze stokrotkami i lobelią
Przetacznik
Tutaj jeszcze młodziutki i bardzo niski

Róże

Przetacznik kłosowy jesienią

Jesienią, roślina zwykle zostaje ścięta przez pierwsze przymrozki i zastyga na kilka miesięcy. Wczesną wiosną ścinam pędy tuż przy ziemi i czekam na letnie kwitnienie.

Przetacznik kłosowy
Zmrożony listopadowym mroziskiem, przetacznik kłosowy kończy swój sezon

Jest jeszcze wiele innych, cudownych odmian przetacznika, ja nie mam już niestety miejsca w ogrodzie. Jeżeli znajdziecie chwilkę, to poczytajcie o nich w tym artykule.

Pozdrawiam Was serdecznie, korzystajcie z każdej szczęśliwej chwili w życiu i w ogrodzie, bo przecież tak szybko przemijają – Kasia 🙂

Róże

 

18 komentarzy

 1. Kasiu czytasz w moich myslach..☺☺☺Dzisiaj postanowiłam zrobić listę dlugo kwitnących letnich roślin i znalazl się tam właśnie przetacznik…🤗🤗🤗

 2. Muszę zaprosić go do siebe koniecznie. W zeszłym roku dzięki Tobie zaprosiłam rutewkę, ale nie wiem, czy jej dobrze będzie u mnie. Pozdrawiam!

 3. Mam go również. W roku ubiegłym nie usunęłam kwiatostanów, bo zimą wyglądają uroczo. Pokazałam je na blogu. Jakie było moje zdziwienie, gdy wiosną zobaczyłam bardzo wiele nowych roślinek. Mam teraz swoje nowe rośliny w różnych miejscach. Cieszy mnie fakt, że zaakceptował nasze trudne warunki glebowe. Pozdrawiam:):):)

  • Dziękuję Janinko za podpowiedź, w tym roku nie zetnę przekwitłych pędów, może i mnie się rozmnożą…
   P.S. Byłam na Twoim blogu i nie mogłam znaleźć Twojego przetacznika zimą, może dasz mi wskazówkę, gdzie szukać 🙂

 4. Twoje przetaczniki są obłędne! Niestety są też takie, które nie stanowią zbitej kępy. Jestem posiadaczką takowych… Ale może kiedyś uda mi się dorwać te bardziej kompaktowe. Pozdrawiam i zapraszam do siebie!

  • Klaudio, u mnie też pojawiły się jakieś dzikie pojedyncze „cieniaski” i powyrywałam je… Dziękuję za zaproszenie, zaraz zaglądam 🙂

Skomentuj proszę

Navigate