Rośliny tropikalne – festiwal niezwykłości

Czy wyobrażacie sobie, że w naszych ogrodach oprócz róż, floksów i powojników rosną rośliny tropikalne? Trawy na pniach, albo paprocie drzewiaste? Już nie wspomnę o tysiącach odmian storczyków przecudnej urody. Ania, którą mam przyjemność gościć dzisiaj na blogu ma to szczęście, że na co dzień żyje w Singapurze, mieście zanurzonym wśród tropikalnej zieleni, wśród bogactwa i różnorodności najpiękniejszych i najbardziej fascynujących roślin.

Aniu, oddaję „pióro” w Twoje ręce, pokaż również zdjęcia…

Rośliny tropikalne

Mam na imię Ania i jestem autorką bloga o roślinach egzotycznych. Floratropicana to miejsce, które stworzyłam, żeby dzielić się z innymi swoją wiedzą i miłością do roślin.

Z przyrodą jestem związana od zawsze. Urzeka mnie, fascynuje i intryguje. Zawiodła mnie na studia ogrodnicze, dzięki czemu zdobyłam teoretyczną wiedzę oraz nieocenioną bazę, na której buduję swoje doświadczenie zawodowe. Mam to szczęście, ze w życiu mogę zajmować się tym, co najbardziej kocham, że w swoich wyborach poszłam za głosem serca i każdego dnia realizuje swoje największe pasje i marzenia. Zapraszam również na Facebook.

Kiedy, kilka tygodni temu, Kasia poprosiła mnie o przygotowanie tekstu o moich ulubionych, egzotycznych roślinach, nie mogła wiedzieć, jak arcytrudne zadanie przede mną stawia. Z tysięcy fascynujących i niezwykłych roślin, których historie z przyjemnością bym Wam opowiedziała, musiałam wybrać zaledwie pięć. Mam nadzieję, że moja krótka opowieść o tych, niezwykle ciekawych roślinach zainspiruje Was do podjęcia Waszych własnych wypraw do świata przyrody. Proszę, oto one!

Rośliny tropikalne

Trawy drzewiaste

to pod wieloma względami fascynujące rośliny. Do życia potrzebują ognia palących się lasów i łąk, gdyż tylko ogień potrafi zainicjować tworzenie pąków kwiatowych i w rezultacie dać życie kolejnym pokoleniom. Trawa drzewiasta to także pulsujący życiem ekosystem. Naukowcy naliczyli ponad 400 gatunków zwierząt, których życie jest nierozerwalnie związane z istnieniem tych traw, zwanych inaczej żółtakami.

Trawa drzewiasta
Trawa drzewiasta jest trudno dostępna poza Australią, to prawdziwy rarytas w roślinnej kolekcji

Słyną z tego, że wyjątkowo wolno rosną, u niektórych gatunków to zaledwie 1 do 2 cm rocznie. Wiek najstarszych traw rosnących na terenie Australii szacuje się na co najmniej 600 lat, dzięki czemu zyskały miano roślin długowiecznych. Trawy drzewiaste są nie tylko roślinami ozdobnymi, ale także użytkowymi. Żywica pozyskiwana z pni to naturalny klej ‘Superglue’. Kamienne narzędzia, które skleili Aborygeni 3000 lat temu, do tej pory pozostają niedosklejone. To tylko mała garść z całego worka ciekawostek o tych fascynujących tropikalnych roślinach.

Rośliny egzotyczne

Paproć drzewiasta

to dość ogólna nazwa, która kryje w sobie nie jeden, a wiele gatunków paproci. Najbardziej popularnym w uprawie i stosunkowo łatwo dostępnym gatunkiem paproci drzewiastej, jest pochodząca z Australii i Nowej Zelandii – Diksonia antarktyczna (Dicksonia antarctica). Diksonie rosnące w lasach deszczowych dorastają do ponad 15 m wysokości, te uprawiane w mniej sprzyjających warunkach, rosną zdecydowanie słabiej.

Paproc drzewiasta
Paproć drzewiasta

Jeśli ktoś z Was pokusi się o paproć drzewiastą do swojego ogrodu lub oranżerii, musi pamiętać, że ta roślina to nie tylko uroczy pień, ale także rozłożysty pióropusz liści, który zajmuje dość sporo przestrzeni. Warto też pamiętać, że paprocie drzewiaste są wolno rosnącymi roślinami, co znajduje jaskrawe odzwierciedlenie w cenie, która rośnie wprost proporcjonalna do wysokości pnia.

Dlaczego warto zacząć przygodę z paprociami drzewiastymi od Diksonii ? Głównym powodem jest jej stosunkowo wysoka mrozoodporność i łatwość adaptacji do nowych warunków. Teoria głosi, że Dicksonia antarctica znosi spadki temperatur do -12 °C. Niestety teoria sobie, a Diksonia sobie. Moja niestety nie przeżyła nawet -10°C, chociaż była w ciepłym, włóknikowym wdzianku. Osobiście nie narażałabym jej na długie spadki temperatury poniżej 0°C. W Polskich warunkach najlepiej uprawiać tę roślinę w donicy i na zimę przenosić ją do pomieszczenia o niskiej, ale nie ujemnej temperaturze.

Rośliny tropikalne – storczyki

Mimi Palmer to średniej wielkości, tropikalny storczyk, o monopodialnym typie wzrostu. Kwiaty są intensywnie pachnące. Tak jak większość mieszańców Vandy, ‚Mimi Palmer’ jest łatwa w uprawie.

Mimi palmer
Mimi palmer

Storczyk tygrysi (Grammatophyllum speciosum) To zdecydowanie jedna z najbardziej niedocenianych roślin tropikalnych i wielka szkoda, bo storczyk tygrysi pod każdym względem jest wyjątkowy. Od stuleci dzierży miano największej orchidei świata i na razie nie zanosi się na zmianę. Rozmiary, jakie osiągają dorosłe egzemplarze, wydają się imponujące, szczególnie kiedy zdamy sobie sprawę z faktu, iż jest to roślina zielna.

Storczyk tygrysi
Storczyk tygrysi

Egzemplarz orchidei tygrysiej zaprezentowanej po raz pierwszy w Europie, w roku 1851, warzył ponad 2 tony, a i to zdaje się nie być szczytem możliwości tego gatunku. Wyjątkowo spektakularnie storczyk tygrysi prezentuje się w okresie kwitnienia. Na końcach długich, wijących się pędów, zwanych pseudo bulwami, pojawiają się kwiatostany, a każdy z nich może liczyć blisko 100 pojedynczych kwiatów. Jak nie trudno się domyślić, także owoce nie należą do najmniejszych. Średnio, każdy waży ponad kilogram, a w środku znajdują się miliony mikroskopijnej wielkości nasion.

Storczyki tygrysie można podziwiać przede wszystkim w tropikalnych parkach i ogrodach, a także coraz częściej w nasadzeniach miejskich. Niestety, ze względu na wielkość, tego storczyka nie uprawia się go jako rośliny doniczkowej. Jeśli jednak chcielibyście spróbować uprawy Grammatophyllum, to polecam bliskiego krewniaka orchidei tygrysiej: Grammatophyllum scriptum.

Czerpnia gujańska

(Couroupita guianensis) to jedno z najciekawszych i według mnie, najpiękniejszych tropikalnych drzew. Angielska nazwa rośliny to ‘Cannonball tree’, czyli drzewo kul armatnich. Niezbyt wyszukana nazwa nawiązuje do owoców, które faktycznie, do złudzenia kształtem i wielkością przypominają armatnie kule. Jakby tego było mało, kiedy dojrzałe spadają na ziemię, po okolicy roznosi się donośny dźwięk niewielkiej eksplozji.

Czerpnia gujańska
Najczęściej sadzi się je w parkach i dużych ogrodach

Wybuchowe owoce to nie jedyna atrakcja, jaką czerpnia ma do zaoferowania światu. Niepowtarzalne są także kwiaty, które pojawiają się na długich, bezlistnych pędach, w zasadzie nieprzerwanie przez cały rok. Co ciekawe pędy kwiatowe wyrastają bezpośrednio z pnia, pod koroną, przypominając nieco pnącze, które oplotło się wokół przypadkowego drzewa. Tę niezwykle ozdobną roślinę możecie spotkać w wielu miejscach świata o tropikalnym klimacie. Jeśli chcielibyście kupić nasiona czerpni (bo wiem, że czasami pojawiają się w sprzedaży internetowej) to szczerze odradzam. Nasiona kiełkują z wielkim trudem i tylko w optymalnych warunkach, które na domowych parapetach są trudne do osiągnięcia.

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam wszystkich miłośników natury.

P.S. Tęsknię za polskimi ogrodami i łąkami.

 

7 komentarzy

  1. Jadwiga Hołuj Odpowiedz

    Piękny wpis…i niezwykłe rośliny, pozdrawiam serdecznie Aniu…Twoja tęsknota jakże zrozumiała…:)

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow