Róża Aquarell malowana pastelami…

Zauroczona, zerkam na cudne kwiaty i marzy mi się, aby nigdy nie przekwitły i nie przestały pachnieć. Ta wyjątkowo piękna róża Aquarell wyhodowana została w 1999 roku w firmie Rosen Tantau. Ma okazałe, pachnące kwiaty o finezyjnie ułożonych płatkach. Zdumiewa owocowym, lekko słodkim zapachem i niespotykanym kolorem kwiatów, który jest zbiorem całej palety pastelowych barw. Momentami przypomina mi kolorową różę Gartenspass.

Róża Aquarell
Pięknie cieniowane płatki

Płatki róży Aquarell mają kolor herbaciany, cieniowane są żółtymi i pomarańczowymi smugami, a ich brzegi (nieregularne i pofalowane), mają różowo-czerwoną obwódkę. Kwiat złożony z ok. 30 płatków ma wielkość 10-11 cm.

Nostalgiczna, wielkokwiatowa róża Aquarell kwitnie na długich, silnych łodygach. Jej docelowa wysokość to 80-100 cm. Odporna jest na choroby grzybowe, znosi także mróz do minus 25 stopni.

U mnie, w Beskidzie Wyspowym, tuż przy górskiej rzece Stradomce, bywa czasami mrozisko minus 28-30 stopni. Jak się domyślacie, wiele moich róż, nawet pomimo przykrycia, przemarza do kopczyka. Ale to nic, wiosną ścinam ich pędy, zasilam i obserwuję jak szybko odbijają od korzenia i idą w górę.

Róża Aquarell
Czerwcowa, soczysta świeżynka ze zdrowymi liśćmi

Róże

 Róża Aquarell

Zaliczana jest do grupy róż nostalgicznych. Róże z tej grupy, swoim wyglądem przypominają róże historyczne i róże angielskie. Mają pełne, kształtne kwiaty w formie czarki lub rozety. Zazwyczaj intensywnie pachną i obficie kwitną. Do tej grupy należy ogólnie dwadzieścia jeden róż, a liczba ta powiększa się z każdym nowym sezonem różanym.
Z całej tej cudownej grupy mam zaledwie pięć okazów:

Aquarell
Augusta Luise
Barock
Candlelight
Chippendale
Róża Aquarell
Należy do róż nostalgicznych, wielkokwiatowych
Róża Aquarell
Piękne płatki wyzłacane słońcem

Róża Aquarell

Róża Aquarell
W zależności od światła, kwiaty są jaśniejsze lub ciemniejsze. Tutaj, już w fazie przekwitania, przybrały różową barwę

Ważna wskazówka!

Zawsze, gdy przycinacie róże, to zwróćcie uwagę na to, aby ostrym sekatorem ciąć pędy centymetr nad oczkiem wychodzącym na zewnątrz. Cięcie wykonujemy na ukos, tak, by krople wody spływały po pędach. Zapobiega to gniciu pędów i chorobom grzybowym.

Róża Aquarell
Nawet w deszczu kwiaty dzielnie się trzymają
Róża Aquarell
Pięknie pachnące kwiaty – delikatnie owocowa nuta
Zmrożona jesiennym przymrozkiem

Reasumując;

  • róża Aquarell kwitnie bardzo obficie od czerwca do października,
  • przepięknie pachnie,
  • jest odporna na choroby grzybowe i czaruje urodą. a to znaczy, że przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom róż.

Gdybyście mieli ochotę na poznanie innych pięknych róż, to zerknijcie proszę na bloga Ani https://aniads-rosegarden.blogspot.com/

Róże

13 komentarzy

  1. Ojej, bardzo lubię róże, to moje ulubione kwiaty. Do tej pory za najbardziej urokliwe uważałam te najzwyklejsze białe, ale nie miałam pojęcia, że są też takie wielokolorowe! Cudowne, cieszą oko – zwłaszcza kogoś takiego jak ja, kto uwielbia wszystko, co kolorowe 🙂

    • Dario, ja najbardziej lubię róże herbaciane, mam to pewnie po mojej Babci, choć wszystkie inne też są cudowne i nie mogę doczekać się lata, żeby je podziwiać 🙂

  2. Cudna jest! Uwielbiam róże w ogrodzie. Teraz to się rozmarzyłam nad ogrodem 🙂 mmm… a tu jeszcze tyle trzeba czekać do wiosny i lata

Skomentuj proszę

Navigate