Róża Arabia, fantazyjna w każdym płatku

Piękna w rozwijającym się pąku i fantazyjna w pełnym rozkwicie. Róża Arabia to moja pupilka. Ta parkowa róża jest bezproblemowa, powinna rosnąć w każdym ogrodzie. Kilka lat temu kupiłam ją w szkółce Rosa Ćwik, ale wtedy jeszcze nie byłam świadoma jej piękna.

Teraz widzę, że jest jedną z piękniejszych i czarowniejszych róż w moim ogrodzie. Nigdzie nie znalazłam genezy jej imienia, ale myślę, że to ten niezwykle egzotyczny kolor i finezyjność płatków sprawiły, iż hodowca nadał tej róży właśnie tę nazwę.

Krzew dorasta do wysokości 1,2 – 1,5 m. Prześliczne kwiaty pojawiają się na długich łodygach i zbierają w kiście po 5-20 sztuk. Zakwita trochę później, niż inne róże, ale za to kwitnie nieprzerwanie do późnej jesieni. I o dziwo, ilość kwiatów jesienią jest nie mniejsza niż w pierwszym kwitnieniu.

Róża Arabia
Słońce dodaje jej mocy i koloru
Róża Arabia
Skropiona deszczem urzeka…

Róża Arabia jest mrozoodporna i mało podatna na choroby grzybowe

 

Róża Arabia
Półpełne, lekko pofalowane kwiaty

To fakt! Jest całkowicie bezproblemowa, tak jak róża Gartenspass. Doskonale rośnie w każdych warunkach, jest odporna na choroby grzybowe i na warunki pogodowe.

Jej kwiaty mają pomarańczową barwę, w którą wplata się lekki róż, podbarwiony na żółto. Płatki są finezyjnie pofalowane i skupione w bardzo atrakcyjny kształt. Pachną delikatnie i świeżo. Kwiaty zebrane są w spore grona długo utrzymują się na łodygach w dobrym stanie i to niezależnie od pogody.

Ponieważ ma krzaczasty pokrój, to można ją sadzić pojedynczo wśród lawendy, odętki czy rutewki ‚Splendide’. To jest naprawdę idealna róża dla amatorów.

P.S. Ja też jestem ogrodnikiem amatorem…

Róża Arabia
Przyciąga wzrok z daleka bujnością kwitnienia i kolorem
Róża Arabia
W sierpniu, nie przestaje kwitnąć…
Róża Arabia
Niezwykle nasycony kolor
Róża Arabia
Czasami kolor jej płatków sprawia wrażenie marmurkowych i niejednolitych

Róża Arabia jesienią

Ta niezwykle egzotyczna i energetyzująca róża kwitnie od lipca do późnej jesieni. Pod koniec października ma jeszcze wiele pąków, które niestety nie zdążą się rozwinąć…

Wszak zimno o tej porze, jak diabli!

Róża Arabia
Jesienią, piękny kwiat trzyma się bardzo dobrze
Róża Arabia
Zmrożona bidulka w listopadzie dzielnie się trzyma… Gdyby nie mrozy, to kwitła by pewnie do grudnia

Na początku grudnia solidnie ją kopcuję i przykrywam jedliną. Tak, jak wszystkie moje róże! http://www.ogrodpodlasem.pl/roze-zima-przygotowuje-je-mrozy/

Jeżeli macie ochotę obejrzeć jeszcze kilka innych, zjawiskowo pięknych róż w moim ogrodzie,  to zerknijcie proszę:

23 komentarze

 1. Od dawna szukałam takiego bloga jak Twój, połykam post za postem i jestem zachwycona:) Ja mam maleńki skrawek zieleni, mieszkamy na parterze i mamy do dyspozycji 60m2 ogródkowej przestrzeni, i choć to prawie tyle co nic, to radochy mamy z tego ogrom!:)) Nasz ogródek jest położony od strony południowo -wschodniej, słońca więc w nim jak na lekarstwo, bo tylko do 14 i to nie wszędzie. Jeśli nie zawracam zbytnio głowy, to może podpowiedziałabyś mi jakie rośliny polecałabyś do tak małego ogródka? Poszukuję zwłaszcza jakiś krzewów, które stworzyłyby tło i kwiaty, które nie wymagają dużej ilości słońca. Mamy kilka róż i o dziwo, rosną u nas pięknie:) Kocham też wszelkie powojniki, nasadziłam ich jak wariatka. Na jednej z pergoli rośnie też winobluszcz, czy mogę do niego dosadzić jakiś powojnik? Tam jest dużo cienia, czy są jakieś, które wytrzymają takie warunki? Przepraszam za tą ilość pytań i pozdrawiam słonecznie:))

  • Dzień dobry Olu, niezmiernie mi miło, że zajrzałaś do mojego ogrodu i odbierasz go tak bardzo pozytywnie.
   Ja od jakiegoś czasu też śledzę Twój blogi powiem szczerze, że inspiracji i pięknych wnętrz w nim jest co niemiara. Chętnie (na miarę mojej skromnej wiedzy) podpowiem Ci, odnośnie Twojego ogrodu.
   Pozwolisz, że zrobię to drogą mailową. Serdeczności od Katarzyny 🙂

 2. Piękna róża. U mnie rośnie na wystawie wschodniej,i gdzie słońce jest tylko do 12:00… i mam wrażenie, że powinna obficiej kwitnąć….
  Zastanawiam się więc nad jej przeniesieniem na stronę zachodnią, bo południowa wystawa to u mnie istna patelnia… Pozdrowienia, Ewa

 3. Planowałam posadzić jakąś pnącą różę, ale w tych okolicznościach, już wiem która u mnie zamieszka 🙂 Dziękuję

  • Droga Romo, widzę, jak się uwijasz przy swoim nowym domku – jest cudny.
   Gdybyś zechciała ode mnie kilka pięknych roślin do ogrodu, to z przyjemnością wyślę do Ciebie.
   Daj, proszę znać.
   Buziaki od Kasi 🙂

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow