Róża Barock pachnąca nostalgią…

Witam miłośników najpiękniejszych róż. Dzisiaj do mojej „Różanej kolekcji” dołączam następną boginię, bajecznie piękną i pachnącą róża Barock.

Jej duże, pełne kwiaty, z płatkami układającymi się w kształtną rozetę, kojarzą się z epoką pełną zdobień i ornamentyki. Hodowca róży Barock – firma Tantau – niezwykle trafnie nazwała tę piękność imieniem 'Barock’, bo przecież barroco, to po portugalsku znaczy perła o nieregularnym kształcie. Nasycony, morelowy kolor, przenikający lekkim żółtawym błyskiem, a czasami z dodatkiem różu, stawia ją w gronie tych róż, które wywołują zachwyt od pierwszego wejrzenia.

Róża Barock to krzewiasta roślina o silnych pędach i błyszczących, zdrowych liściach. Należy do róż pnących, a to znaczy, że powinna mieć drabinkę lub trejaż po to, aby mogła swobodnie piąć się w górę. Rośnie silnie i dorasta do 2-3 m wysokości. Ja nie doświadczę jej wysokości w moim ogrodzie, ponieważ rok rocznie, wiosną, przycinam jej pędy prawie przy ziemi. Zapytacie dlaczego? Otóż, zimy w Beskidzie Wyspowym bywają srogie (minus 28 stopni) i pędy niestety przemarzają. Korzenie, które są mocno okopcowane i zimują bez problemu.

Róża Barock
Ciężkie kwiaty potrzebują wsparcia

Róża Barock

Moja róża rośnie w południowej części ogrodu, tuż przy wysokiej latarni, razem z powojnikiem 'Carnaby’. Każdego dnia roztacza przy tarasie swój waniliowy, lekko gorzkawy zapach.

Pąki są koloru prawie czerwonego, które w miarę rozkwitania przechodzą w delikatny róż. To cudo pochodzi ze szkółki RosaĆwik.

Zauważyłam, że w pierwszym kwitnieniu kwiaty są lekko różowe, natomiast w drugim przybierają odcień pomarańczowy. Widząc takie niezwykłości, drepcę sobie wokół nich i fotografuję je z wielkim zapałem.

Gdy róża jest dorodna i piękna, to ma u mnie dobre notowania i dodatkowe sesje zdjęciowe. Jest wtedy zraszana i głaskana….

Róża Barock
Róża Barock z powojnikiem 'Carnaby’

Róża Barock

Średnica dużego, rozwiniętego kwiatu ma 10cm i wyglądem przypomina stare róże. Pędy są grube i dość sztywne, liście zdrowe i błyszczące. Powtarza kwitnienie w drugiej połowie lata.

Róża 'Barock’ jest odporna na choroby grzybowe. Może się jednak zdarzyć, że złapie ją czarna plamistość, zwłaszcza w deszczowym sezonie. Wskazana jest wtedy użycie preparatu Score 250SC lub Brava 500SC, które to niestety są szkodliwe dla pszczół.

Na stronie Oczarjk dowiedziałam się, że można samemu zrobić naturalny preparat, który wlewamy do rozpryskiwacza. Oto przepis;

1/4 łyżeczki sody + 1/2 szklanki wody + 1/2 łyżeczki oliwy. Róże należy opryskiwać o zachodzie słońca. Jeżeli któraś z moich róż złapie w tym roku jakąś chorobę, to na pewno wypróbuję tego sposobu.

Róża Barock

Róża Barock
Skropiona poranną rosą…

Róże

Wszystkie róże są zjawiskowe, a gdy przychodzi czas kwitnienia, to zanurzam się w ich pięknie i zapachu. Nie zapominam też o nawożeniu i ścinaniu zwiędłych kwiatów. Mam do tego cudownie staroświecki, kilkudziesięcioletni sekator, który jest piekielnie ostry i służy tylko różom.

A, że róże przy tym kłują, to nic… Jest róża, to i kłuje!

Sekator do róż
„Dziadkowy sekator” jest ostry jak brzytwa
Róża Barock
Kształtna, pachnąca rozeta budzi zachwyt

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Róża Barock

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Róża Barock
Jest tak bardzo fotogeniczna, że aparat fotograficzny aż się gotuje…

Róża Barock

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

I jeszcze chciałabym Wam powiedzieć, że z roku na rok jestem bliższa zrozumienia potrzeb wszystkich moich róż. A ponieważ są bardzo kapryśne, to dogadzam im jak tylko mogę, a to znaczy;

 • Sadzę je w żyznej ziemi w głębokich dołkach.
 • Wiosną prawidłowo przycinam.
 • Odpowiednio zasilam dobrymi nawozami trzy razy w roku. Po raz ostatni w połowie lipca.
 • W upalne dni podlewam.
 • Późną jesienią kopcuję na wys. ok. 30cm.

Zerknijcie jeszcze na ten niezwykle pouczający filmik, który udostępniła profesjonalna firma www.rozeogrodowe.pl. Tutaj, w zrozumiały dla każdego ogrodnika sposób, przedstawione jest prawidłowe cięcie róż pnących.

Jeżeli macie ochotę obejrzeć jeszcze inne róże w moim ogrodzie, to bardzo proszę, oto one!

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

16 komentarzy

 1. Romana Butka Odpowiedz

  Piękne zdjęcia, cudowne kwiatki. Jestem zachwycona wyglądem twojego bloga 😀

 2. Zgadzam sie piękna perła w koronie 😊 lubię róże ale tak zawsze mi smutno jak przekwitaja 😅 Pozdawiam ciepło 🍀🌳🌲🌺🌻🌹🌸🌼🌿

  • Martyno, przekwitają i ciągle rodzą się nowe. Już w czerwcu czeka nas spektakl różany – i tak przez całe lato. Serdeczności ślę 🙂

 3. piękne są Twoje róże, widać, że dokarmiane miłością…urzekł mnie sekator! dziadek musi się radować, gdzieś tam, że sekator służy w tak pięknym ogodzie!

  • Ach Moniko, ilekroć biorę ten sekator do ręki, robi mi się ciepło na duszy.
   Dobrze wiesz, że ogród, któremu nie okaże się zainteresowania i nie otoczy się opieką, marnieje.
   A jeżeli dostaje jeszcze miłość, to to jest coraz piękniejszy. Dziękuję za uznanie…
   Buziaki kochana 🙂

 4. Pani Kasiu preparat z sody działa rewelacyjnie jest skuteczniejszy od oprysków chemicznych no i dużo tańszy a co najważniejsze nie szkodliwy. Dziękuję ślicznie uratowała :Pani moje róże.

Skomentuj proszę

Navigate