Róża Barock pachnąca nostalgią…

Witam miłośników najpiękniejszych róż. Dzisiaj do mojej „Różanej kolekcji” dołączam następną boginię. To bajecznie piękna i pachnąca róża Barock.

Duże, pełne kwiaty z płatkami układającymi się w piękną rozetę, kojarzą się z epoką pełną zdobień i ornamentyki. Hodowca tej róży firma Tantau, niezwykle trafnie nazwała tę piękność imieniem ‚Barock’, bo przecież barroco, to po portugalsku znaczy perła o nieregularnym kształcie. Jej morelowy kolor, przenikający lekkim żółtawym błyskiem, a czasami z dodatkiem różu, stawia ją w gronie tych róż, które wywołują zachwyt od pierwszego wejrzenia.

Róża Barock to krzewiasta roślina o silnych pędach i błyszczących, zdrowych liściach. Należy do róż pnących, a to znaczy, że powinna mieć drabinkę lub trejaż po to, aby mogła swobodnie piąć się w górę. Rośnie silnie i dorasta do 2-3 m wysokości.

Pąki są koloru prawie czerwonego, które w miarę rozkwitania przechodzą w piękny róż. To cudo pochodzi ze szkółki RosaĆwik.

Zauważyłam, że w pierwszym kwitnieniu kwiaty są lekko różowe, natomiast w drugim przybierają odcień pomarańczowy. Widząc takie niezwykłości, drepcę sobie wokół nich i fotografuję je z wielkim zapałem.

Gdy róża jest dorodna i piękna, to ma u mnie dobre notowania i dodatkowe sesje zdjęciowe. Jest wtedy zraszana i głaskana….

Róża Barock
Ciężkie kwiaty potrzebują wsparcia

Róża Barock

U mnie rośnie w południowej części ogrodu przy wysokiej latarni, razem z powojnikiem ‚Carnaby’. Każdego dnia roztacza przy tarasie swój delikatnie waniliowy, lekko gorzkawy zapach.

Róża Barock
Róża Barock z powojnikiem ‚Carnaby’

Róża Barock

Średnica pięknego, rozwiniętego kwiatu ma 10 cm i wyglądem przypomina stare róże. Pędy są grube i dość sztywne, liście zdrowe i błyszczące. Powtarza kwitnienie w drugiej połowie lata.

Róża ‚Barock’ jest odporna na choroby. Może się jednak zdarzyć, że złapie ją czarna plamistość, zwłaszcza w deszczowym sezonie. Wskazana jest wtedy użycie preparatu Score 250SC lub Brava 500SC, które to niestety są szkodliwe dla pszczół.

Na stronie Oczarjk dowiedziałam się, że można samemu zrobić naturalny preparat, który wlewamy do rozpryskiwacza. Oto przepis;

1/4 łyżeczki sody + 1/2 szklanki wody + 1/2 łyżeczki oliwy. Róże należy opryskiwać o zachodzie słońca. Jeżeli któraś z moich róż złapie w tym roku jakąś chorobę, to na pewno wypróbuję tego sposobu.

Róża Barock

Róża Barock
Skropiona poranną rosą…

Róże

Wszystkie róże są zjawiskowe, a gdy przychodzi czas kwitnienia, to zanurzam się w ich pięknie i zapachu. Nie zapominam też o nawożeniu i ścinaniu zwiędłych kwiatów. Mam do tego cudownie staroświecki, kilkudziesięcioletni sekator, który jest piekielnie ostry i służy tylko różom.

A, że róże przy tym kłują, to nic… Jest róża, to i kłuje!

Sekator do róż
„Dziadkowy sekator” jest ostry jak brzytwa
Róża Barock
Kształtna, pachnąca rozeta budzi zachwyt

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Róża Barock

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Róża Barock
Jest tak bardzo fotogeniczna, że aparat fotograficzny aż się gotuje…

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

I jeszcze chciałabym Wam powiedzieć, że z roku na rok jestem bliższa zrozumienia potrzeb wszystkich moich róż. A ponieważ są bardzo kapryśne, to dogadzam im jak tylko mogę.

Zerknijcie jeszcze na ten niezwykle pouczający filmik, który udostępniła profesjonalna firma www.rozeogrodowe.pl. Tutaj, w zrozumiały dla każdego ogrodnika sposób, przedstawione jest prawidłowe cięcie róż pnących.

Jeżeli macie ochotę obejrzeć jeszcze inne róże w moim ogrodzie, to bardzo proszę, oto one!

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

14 komentarzy

 1. Piękne zdjęcia, cudowne kwiatki. Jestem zachwycona wyglądem twojego bloga 😀

 2. Zgadzam sie piękna perła w koronie 😊 lubię róże ale tak zawsze mi smutno jak przekwitaja 😅 Pozdawiam ciepło 🍀🌳🌲🌺🌻🌹🌸🌼🌿

  • Martyno, przekwitają i ciągle rodzą się nowe. Już w czerwcu czeka nas spektakl różany – i tak przez całe lato. Serdeczności ślę 🙂

  • Ach Moniko, ilekroć biorę ten sekator do ręki, robi mi się ciepło na duszy.
   Dobrze wiesz, że ogród, któremu nie okaże się zainteresowania i nie otoczy się opieką, marnieje.
   A jeżeli dostaje jeszcze miłość, to to jest coraz piękniejszy. Dziękuję za uznanie…
   Buziaki kochana 🙂

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow