Róża Fryderyk Chopin – piękna, jak muzyka

Cudo, które Wam teraz przedstawię, to jedna z najpiękniejszych i niezwykłych róż w moim ogrodzie. Wielkokwiatowa Róża Fryderyk Chopin jest tak piękna, jak piękna jest muzyka Chopina. To nasza polska, niezwykle szlachetna odmiana.

Krzew ma silne, grube pędy ze zdrowymi liśćmi. Kwitnie bajecznie przez całe lato biało-kremowymi, olbrzymimi i kształtnymi kwiatami. Jej zapach jest bardzo delikatny – taka ledwie muskająca, aromatyczna mgiełka wyczuwalna szczególnie pod wieczór… Mam w ogrodzie dwa piękne i dorodne krzewy tej róży, pochodzą one ze szkółki Rosa Ćwik. 

Zapytacie o choroby i szkodniki?  Otóż, gdy róża jest odpowiednio zasilana i prowadzona to nie powinna chorować. Do końca czerwca zasilam ją gołębim roztworem gołębiego guana i gnojówką z pokrzywy. Od lipca, aż do jesieni dostaje tylko nawóz z potasem. Zdarza się, że zaatakują ją mszyce, ale i z tym daję sobie radę. Ponieważ róża Fryderyk Chopin ma bardzo grube łodygi, to zdejmuję robaczki palcami i spłukuję wodą. Nie pryskam żadnym preparatem.

Na zimę kopczykuję i przykrywam jedliną. Wiosną rozgarniam ziemię, przycinam łodygi bardzo krótko ok. 30 cm nad ziemią i zasilam gołębim guanem (odpowiednio rozcieńczonym roztworem). Z zaciekawieniem obserwuję ją, gdy z każdym dniem idzie w górę silnymi, zdrowymi pędami. Jak burza!

Róża Fryderyk Chopin
Piękne zestawienie z różą rabatową Bonica

Jest tolerancyjna na czarną plamistość i rdzę róży. Niestety, gdy za długo pada deszcz, to kwiaty nabierają wody i trochę się pochylają. Zawsze staram się bardzo delikatnie strząsnąć z niej nadmiar wody tak, żeby nie odczuła ciężaru.

Fryderyk Chopin
Tak jak wszystkie róże jest niezwykle fotogeniczna – uwielbia kapelusze, zerknijcie proszę na  sesję zdjęciową róż i kapeluszy.
Fryderyk Chopin
Dorasta prawie do światła ogrodowej latarni, czyli na wys. ponad 2 m

Róże

Róża Fryderyk Chopin jest bajecznie piękną różą, która nadaje ogrodowi wiele dostojności i uroku.

Fryderyk Chopin
Rozświetlona zachodzącym słońcem

Róże

Chociaż połączenie róży z funkią nie jest najlepsze – bo przecież róża potrzebuje gleby zasadowej, a funkia kwaśnej, to wizualnie para ta wygląda znakomicie. Na tym zdjęciu, krzew jest jeszcze niewysoki, więc funkia całuje Chopina po stopach. Dzisiaj ta róża góruje nad rabatą.

Róża Fryderyk Chopin
Na tym zdjęciu róża miała zaledwie dwa lata
Róża Fryderyk Chopin
Przyznacie, że to zjawiskowa róża…
Róża Chopin
Kwiaty są białe na zewnątrz, a w środku kremowe. Wtulam się w te aksamitne płatki…

Jakie wymagania ma róża Fryderyk Chopin? Takie, jak większość róż;

 • Powinna mieć słoneczne przewiewne miejsce w ogrodzie i żyzne podłoże.
 • Odpowiednie zasilanie do końca czerwca – ja zasilam kompostem, wywarem z pokrzywy lub słabym roztworem gołębiego guana.
 • Od lipca należy podawać tylko nawozy potasowe.
 • Ścinanie przekwitłych kwiatów, po to, by bujniej kwitły.
 • Kopcowanie na wys. 30 cm przed nadejściem mrozów.

Róże

Róża Fryderyk Chopin i jej bujne kwitnienie

Bardzo wytwornie prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami np: lawendą, ostróżką, odętką i różami rabatowymi.

Róża Fryderyk Chopin
Z margerytkami i bambusem w tle

Róże

Jesienią, lekko zmrożona róża Fryderyk Chopin chyli swój piękny kwiat w pokłonie za udane lato, miłość i pielęgnację. Za rok znowu pokaże nam swoje piękno.

Róża Fryderyk Chopin
Lekko zmrożone, piękne płatki
Róża Chopin
Czasami już w październiku sypnie śniegiem, a wtedy widok Chopina na białym tle jest niezwykły

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

I jeszcze, nawiązując do muzyki Chopina, pokażę Wam bardzo piękny pomnik Fryderyka Chopina, którego twórcą jest Jan Kucz. Pomnik ten znajduje się w Parku Południowym we Wrocławiu – moim rodzinnym mieście. Mnie szczególnie urzekła dłoń Chopina – dłoń genialnego kompozytora i pianisty, którego muzykę uwielbiam!

Dłoń Fryderyka Chopina
Dłoń genialnego kompozytora i pianisty

Róże

Bardzo Wam dziękuję za chwilę uwagi i proszę, podzielcie się ze mną doświadczeniami w hodowaniu i pielęgnacji róż w swoich ogrodach.

Inne piękne róże z mojego ogrodu to:

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

27 komentarzy

 1. Fryderyk piękny, mój ogród tworzy się, róże są dopiero posadzone, lecz czekam z niecierpliwością na Westerland właśnie ona jest jedną z nich w moim ogrodzie. Pozdrawiam

 2. Pingback: Róża Barock - pachnąca nostalgią... - Ogród pod lasem

 3. Pingback: Róża Westerland i jej energia - Ogród pod lasem

 4. Pingback: Róża Hansestadt Rostock i jej mrozowa przygoda - Ogród pod lasem

 5. Pingback: Sześć róż, które musisz mieć w ogrodzie - Ogród pod lasem

 6. Pingback: Róża Novalis i magia w ogrodzie - Ogród pod lasem

 7. Piękna ta róża ❤ jaka z resztą byłaby brzydka. Muzyka Chopina jest wspaniała i znana w całym świecie. Słyszałam, że przypadla do gustu Japończykom 😉

  • Tak, Japończycy są rozkochani w Chopinie i biorą udział w każdym Konkursie pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który odbywa się co cztery lata 🙂

 8. Jest piękna kupiłam ją i jeszcze dwie inne polecane przez Panią. Uczę się wszystkiego o kwiatach i mam pytanie czy przekwitnięte pąki powinnam obcinać sekatorem . Czy jest jakaś zasada podcinania tej różny np nad listkiem z pięcioma liściami ? A może w tak młodej róży nie powinnam ich na razie podcinać ? Zagubiona jestem w tym temacie 🙂

  • Izo, przekwitnięte kwiaty można obcinać również nożyczkami. Ja ścinam każdy przekwitły kwiat róży powyżej drugiego listka, a w okrywowych i rabatowych kwiatek i później całą kiść na której wszystkie przekwitły.
   Z czasem będziesz to robiła intuicyjnie i właściwie.
   Serdeczności od Kasi 🙂

   • Bardzo dziękuję za informację . Róże które Pani poleca są piękne mam już 4 szt. :). Przepięknie kwitną a nadmienię że są w moim ogródku dopiero 2 miesiąc. Serdecznie pozdrawiam

    • Izo, nawet nie wiesz, jak bardzo mnie to cieszy.
     Niech Ci kwitną zdrowo i cały czas pamiętaj, że to to są kapryśne istoty i wymagają wiele troski.
     Serdeczności kochana.

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow