Róża Fryderyk Chopin – piękna, jak muzyka

Cudo, które Wam teraz przedstawię, to jedna z najpiękniejszych i niezwykłych róż. Róża Fryderyk Chopin jest tak piękna, jak piękna jest muzyka Chopina. To nasza polska, niezwykle szlachetna odmiana.

Kwitnie bajecznie przez całe lato biało-kremowymi, olbrzymimi i kształtnymi kwiatami. Zapach tej róży jest bardzo delikatny – taka ledwie muskająca mgiełka. Mam w ogrodzie dwa piękne i dorodne krzewy tej róży, pochodzą ze szkółki Rosa Ćwik. 

Zapytacie o choroby i szkodniki?  Otóż, gdy róża jest odpowiednio zasilana i prowadzona to nie powinna chorować. Do lipca zasilam ją azotem, a jesienią dostaje potas. Zdarza się, że zaatakują ją mszyce, ale i z tym daję sobie radę. Ponieważ róża Fryderyk Chopin ma bardzo grube łodygi, to zdejmuję robaczki palcami i spłukuję wodą. Nie pryskam żadnym preparatem.

Na zimę kopczykuję i przykrywam jedliną. Wiosną rozgarniam ziemię, przycinam łodygi bardzo krótko ok. 20 cm nad ziemią i zasilam gołębim guanem. Obserwuję jak z każdym dniem idzie w górę jak burza silnymi, zdrowymi pędami.

Róża Fryderyk Chopin
Piękne zestawienie z różą rabatową

Jest tolerancyjna na czarną plamistość i rdzę róży. Niestety, gdy za długo pada deszcz, to kwiaty nabierają wody i trochę się pochylają. Zawsze staram się bardzo delikatnie strząsnąć z niej nadmiar wody tak, żeby nie odczuła ciężaru.

Fryderyk Chopin
Tak jak wszystkie róże jest niezwykle fotogeniczna – uwielbia kapelusze, zerknijcie proszę na  sesję zdjęciową róż i kapeluszy.
Fryderyk Chopin
Dorasta prawie do światła ogrodowej latarni, czyli na wys. ponad 2,5m

Róże

Róża Fryderyk Chopin jest bajecznie piękną różą, która nadaje ogrodowi wiele dostojności i uroku.

Fryderyk Chopin
Rozświetlona zachodzącym słońcem

Róże

Chociaż połączenie róży z funkią nie jest najlepsze – bo przecież róża potrzebuje gleby zasadowej, a funkia kwaśnej, to wizualnie para ta wygląda znakomicie. Na tym zdjęciu, krzew jest jeszcze niewysoki, więc funkia całuje Chopina po stopach. Dzisiaj ta róża ma 1,5m i góruje nad rabatą.

Róża Fryderyk Chopin
Na tym zdjęciu róża miała zaledwie dwa lata
Róża Fryderyk Chopin
Przyznacie, że to zjawiskowa róża

Róże

Róża Fryderyk Chopin i jej bujne kwitnienie

Bardzo wytwornie prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami np: lawendą, ostróżką, odętką i różami rabatowymi.

Róża Fryderyk Chopin
Z margerytkami i bambusem w tle

Róże

Jesienią, lekko zmrożona róża Fryderyk Chopin chyli swój piękny kwiat w pokłonie za udane lato, miłość i pielęgnację. Za rok znowu pokaże nam swoje piękno.

Róża Fryderyk Chopin
Zmrożone, piękne płatki

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

I jeszcze, nawiązując do muzyki Chopina, pokażę Wam bardzo piękny pomnik Fryderyka Chopina, którego twórcą jest Jan Kucz. Pomnik ten znajduje się w Parku Południowym we Wrocławiu – moim rodzinnym mieście. Mnie szczególnie urzekła dłoń Chopina – dłoń genialnego kompozytora i pianisty, którego muzykę uwielbiam!

Dłoń Fryderyka Chopina
Dłoń genialnego kompozytora i pianisty

Róże

Bardzo Wam dziękuję za chwilę uwagi i proszę, podzielcie się ze mną doświadczeniami w hodowaniu i pielęgnacji róż w swoich ogrodach.

Inne piękne róże z mojego ogrodu to:

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

27 komentarzy

 1. Fryderyk piękny, mój ogród tworzy się, róże są dopiero posadzone, lecz czekam z niecierpliwością na Westerland właśnie ona jest jedną z nich w moim ogrodzie. Pozdrawiam

 2. Pingback: Róża Barock - pachnąca nostalgią... - Ogród pod lasem

 3. Pingback: Róża Westerland i jej energia - Ogród pod lasem

 4. Pingback: Róża Hansestadt Rostock i jej mrozowa przygoda - Ogród pod lasem

 5. Pingback: Sześć róż, które musisz mieć w ogrodzie - Ogród pod lasem

 6. Pingback: Róża Novalis i magia w ogrodzie - Ogród pod lasem

 7. Piękna ta róża ❤ jaka z resztą byłaby brzydka. Muzyka Chopina jest wspaniała i znana w całym świecie. Słyszałam, że przypadla do gustu Japończykom 😉

  • Tak, Japończycy są rozkochani w Chopinie i biorą udział w każdym Konkursie pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który odbywa się co cztery lata 🙂

 8. Jest piękna kupiłam ją i jeszcze dwie inne polecane przez Panią. Uczę się wszystkiego o kwiatach i mam pytanie czy przekwitnięte pąki powinnam obcinać sekatorem . Czy jest jakaś zasada podcinania tej różny np nad listkiem z pięcioma liściami ? A może w tak młodej róży nie powinnam ich na razie podcinać ? Zagubiona jestem w tym temacie 🙂

  • Izo, przekwitnięte kwiaty można obcinać również nożyczkami. Ja ścinam każdy przekwitły kwiat róży powyżej drugiego listka, a w okrywowych i rabatowych kwiatek i później całą kiść na której wszystkie przekwitły.
   Z czasem będziesz to robiła intuicyjnie i właściwie.
   Serdeczności od Kasi 🙂

   • Bardzo dziękuję za informację . Róże które Pani poleca są piękne mam już 4 szt. :). Przepięknie kwitną a nadmienię że są w moim ogródku dopiero 2 miesiąc. Serdecznie pozdrawiam

    • Izo, nawet nie wiesz, jak bardzo mnie to cieszy.
     Niech Ci kwitną zdrowo i cały czas pamiętaj, że to to są kapryśne istoty i wymagają wiele troski.
     Serdeczności kochana.

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow