Róża Fryderyk Chopin – piękna, jak muzyka

Cudo, które Wam teraz przedstawię, jest jednym z najpiękniejszych krzewów w moim ogrodzie. Wielkokwiatowa Róża Fryderyk Chopin jest tak piękna, jak piękna jest muzyka Chopina. To nasza polska, niezwykle szlachetna odmiana.

Krzew ma silne, grube pędy ze zdrowymi liśćmi. Kwitnie bajecznie przez całe lato biało-kremowymi, olbrzymimi  kwiatami. Jej zapach jest bardzo delikatny – taka ledwie muskająca, aromatyczna mgiełka wyczuwalna szczególnie pod wieczór… Mam w ogrodzie dwa piękne i dorodne krzewy tej róży, pochodzą one ze szkółki Rosa Ćwik. 

Zapytacie o choroby i szkodniki?  Otóż, gdy róża jest odpowiednio zasilana i prowadzona to nie powinna chorować. Do końca czerwca zasilam ją gołębim roztworem gołębiego guana i gnojówką z pokrzywy. Od lipca, aż do jesieni dostaje tylko nawóz z potasem. Zdarza się, że zaatakują ją mszyce, ale i z tym daję sobie radę. Ponieważ ten krzew ma bardzo grube łodygi, to zdejmuję robaczki palcami i spłukuję wodą. Nie pryskam żadnym preparatem.

Na zimę kopczykuję i przykrywam jedliną. Wiosną rozgarniam ziemię, przycinam łodygi bardzo krótko, około 30 centymetrów nad ziemią i zasilam gołębim guanem (odpowiednio rozcieńczonym roztworem).

Z zaciekawieniem obserwuję, jak z każdym dniem idzie w górę silnymi, zdrowymi pędami.

Róża Fryderyk Chopin
Piękne zestawienie z różą rabatową Bonica

Jest tolerancyjna na czarną plamistość i rdzę róży. Niestety, gdy za długo pada deszcz, to kwiaty nabierają wody i trochę się pochylają. Zawsze staram się bardzo delikatnie strząsnąć z niej nadmiar wody tak, żeby nie odczuła ciężaru.

Fryderyk Chopin
Tak, jak wszystkie róże jest niezwykle fotogeniczna – uwielbia kapelusze. Zerknijcie proszę na  sesję zdjęciową róż i kapeluszy.
Fryderyk Chopin
Dorasta prawie do światła ogrodowej latarni, czyli na wysokość ponad 2 metry

Róże

Róża Fryderyk Chopin jest bajecznie piękną różą, która nadaje ogrodowi wiele dostojności i uroku.

Fryderyk Chopin
Rozświetlona zachodzącym słońcem

Chociaż połączenie róży z funkią nie jest najlepsze – bo przecież róża potrzebuje gleby zasadowej, a funkia kwaśnej, to wizualnie para ta wygląda znakomicie. Na tym zdjęciu, krzew jest jeszcze niewysoki, więc funkia całuje Chopina po stopach. Dzisiaj ta róża góruje nad rabatą.

Róża Fryderyk Chopin
Na tym zdjęciu róża miała zaledwie dwa lata
Róża Fryderyk Chopin
Przyznacie, że jest zjawiskowa…
Róża Chopin
Kwiaty są białe na zewnątrz, a w środku kremowe. Z przyjemnością wtulam się w aksamitne płatki…

Jakie ma wymagania?

 • Powinna mieć słoneczne przewiewne miejsce w ogrodzie i żyzne podłoże.
 • Należy ją odpowiednio zasilać do końca czerwca – ja zasilam kompostem, wywarem z pokrzywy lub słabym roztworem gołębiego guana.
 • Od lipca wolno podawać tylko nawozy potasowe.
 • Przekwitłe kwiaty trzeba ścinać na bieżąco po to, by bujniej kwitły.
 • Aby miejsce szczepienia nie przemarzło, wystarczy okopcować ziemią na wysokości około 30 centymetrów tuż przed nadejściem mrozów.

Róże

Róża Fryderyk Chopin i jej bujne kwitnienie

Bardzo pięknie prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami np: lawendą, ostróżką, odętką i różami rabatowymi.

Róża Fryderyk Chopin
Z margerytkami i bambusem w tle

Róże

Jesienią, lekko zmrożona róża Fryderyk Chopin chyli swój piękny kwiat w pokłonie za udane lato, miłość i pielęgnację. Za rok znowu pokaże nam swoje piękno.

Jesienne róże
Pod koniec października
Róża Fryderyk Chopin
Lekko zmrożone, piękne płatki
Róża Chopin
Czasami, już w październiku sypnie śniegiem, a wtedy widok kwiatów na białym tle jest niezwykły

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

I jeszcze, nawiązując do muzyki Chopina, pokażę Wam bardzo piękny pomnik Fryderyka Chopina, którego twórcą jest Jan Kucz. Pomnik ten znajduje się w Parku Południowym we Wrocławiu – moim rodzinnym mieście. Szczególnie urzekła mnie dłoń Chopina – dłoń genialnego kompozytora i pianisty, którego muzykę uwielbiam!

Dłoń Fryderyka Chopina
Dłoń genialnego kompozytora i pianisty

Róże

Bardzo Wam dziękuję za chwilę uwagi i proszę, podzielcie się ze mną doświadczeniami w hodowaniu i pielęgnacji róż w swoich ogrodach.

Inne piękne róże z mojego ogrodu to:

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

32 komentarze

 1. Fryderyk piękny, mój ogród tworzy się, róże są dopiero posadzone, lecz czekam z niecierpliwością na Westerland właśnie ona jest jedną z nich w moim ogrodzie. Pozdrawiam

   • Katarzyna Szałek Odpowiedz

    Dzień dobry. A czy mogę prosić o informację jaka ta róża jest szeroka. Zakupiłam trzy krzewy i teraz zastanawiam się czy mi się pomieszczą 🙂 w jakim rozstawie proponuję Pani sadzic?

    • Dzień dobry, róża Fryderyk Chopin jest różą wysmukłą. Osiąga szerokość ok.50cm.
     Ja posadziłam trzy krzewy w odległości 50cm. Pięknie rosną…
     Serdeczności ślę i udanego sezonu życzę.

 2. Bajeczna róża Chopin, pięknie opisana – aż chce się być obok niej…

 3. Pingback: Róża Barock - pachnąca nostalgią... - Ogród pod lasem

 4. Pingback: Róża Westerland i jej energia - Ogród pod lasem

 5. Pingback: Róża Hansestadt Rostock i jej mrozowa przygoda - Ogród pod lasem

 6. Pingback: Sześć róż, które musisz mieć w ogrodzie - Ogród pod lasem

 7. Pingback: Róża Novalis i magia w ogrodzie - Ogród pod lasem

 8. Piękna ta róża ❤ jaka z resztą byłaby brzydka. Muzyka Chopina jest wspaniała i znana w całym świecie. Słyszałam, że przypadla do gustu Japończykom 😉

  • Tak, Japończycy są rozkochani w Chopinie i biorą udział w każdym Konkursie pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który odbywa się co cztery lata 🙂

 9. Jest piękna kupiłam ją i jeszcze dwie inne polecane przez Panią. Uczę się wszystkiego o kwiatach i mam pytanie czy przekwitnięte pąki powinnam obcinać sekatorem . Czy jest jakaś zasada podcinania tej różny np nad listkiem z pięcioma liściami ? A może w tak młodej róży nie powinnam ich na razie podcinać ? Zagubiona jestem w tym temacie 🙂

  • Izo, przekwitnięte kwiaty można obcinać również nożyczkami. Ja ścinam każdy przekwitły kwiat róży powyżej drugiego listka, a w okrywowych i rabatowych kwiatek i później całą kiść na której wszystkie przekwitły.
   Z czasem będziesz to robiła intuicyjnie i właściwie.
   Serdeczności od Kasi 🙂

   • Bardzo dziękuję za informację . Róże które Pani poleca są piękne mam już 4 szt. :). Przepięknie kwitną a nadmienię że są w moim ogródku dopiero 2 miesiąc. Serdecznie pozdrawiam

    • Izo, nawet nie wiesz, jak bardzo mnie to cieszy.
     Niech Ci kwitną zdrowo i cały czas pamiętaj, że to to są kapryśne istoty i wymagają wiele troski.
     Serdeczności kochana.

 10. Bardzo lubię tu wchodzić czytać cenne wpisy i patrzeć na Piękne zdjęcia, twój Ogródku. Ale przede wszystkim cennie ogrom rzetelnych wiadomości.

  • Piękne zdjęcia, przepiękny ogród oraz bardzo ciekawe opisy. Posiadam również Fryderyka. Uwielbiam tą różę. Proszę powiedzieć czy mocno Pani ja przycina czy jest to raczej kosmetyczne ciecie?

Skomentuj proszę

Navigate