Róża Gräfin Diana – purpurowa piękność

Najbardziej lubię róże herbaciane, kremowe i różowe. Zdaje się, że te skłonności odziedziczyłam po mojej najdroższej babuni, której niewielki ogródek przez całe lato „tonął” w pastelowych różach i niebieskich powojnikach. Musicie jednak wiedzieć, że mam w ogrodzie również, uwielbiane przez większość ogrodników, róże purpurowe i krwisto-czerwone. Jest ich niewiele, ale wystarczy, aby je opisać na blogu i pokazać zdjęcia. Najmłodszą mieszkanką mojego „czerwonego rozarium” jest zjawiskowa róża Gräfin Diana.

Gdy wczesną wiosną zastanawiałam się nad tym, jakie różane nowości zamówić w szkółce Rosa Ćwik, to właściciel zasugerował mi właśnie tę purpurową, pachnącą piękność. I tak oto, zasiliła ona skromne grono moich czerwonych róż.

Róża Gräfin Diana

Jest różą wielkokwiatową, dorasta do wysokości 100cm na szerokość 60cm. Ma sztywne pędy i nieduże, ząbkowane liście, które są mało podatne na choroby grzybowe. Kwitnie od czerwca do jesieni. Ponieważ mam ją dopiero pierwszy sezon, to bujnego jej kwitnienia jeszcze nie przeżyłam. Mam nadzieję, że w przyszłym roku oczaruje mnie mnogością „miłosnych kwiatów”.

Bardzo ciekawe jest to, że pąki ma bordowe, na szczycie prawie czarne, które dopiero w trakcie rozwijania przechodzą z koloru ciemno-purpurowego do krwisto-czerwonego, z odcieniem mocnego fioletu.

Róża Gräfin Diana
Ciemno-bordowe pąki wydają się niezwykle małe, ale już po kilku dniach rozwijają się z nich duże, kształtne kwiaty
Róża Gräfin Diana
W miarę rozwijania się kwiatów kolor jaśnieje
Róża Gräfin Diana
Cudownie pachnąca róża jest odporna na choroby grzybowe i szkodniki

Skąd się wzięła czerwona róża?

Według mitologii greckiej;

Róża zakwitła po raz pierwszy, gdy z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta – bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Mit głosi, że Afrodyta, biegnąć do swojego kochanka Adonisa, zraniła się w stopę, a kropla krwi, która spadła na pianę morską, dała początek róży. Czerwona róża stała się jednym z atrybutów bogini i do dziś pozostaje symbolem miłości!

Róża Gräfin Diana
Zjawiskowo kształtne i eleganckie kwiaty o aksamitnych, krwisto-czerwonych (z odcieniem mocnego fioletu) płatkach, są ozdobą ogrodu i symbolem miłości

Róża Gräfin Diana należy do kolekcji Parfuma

Ta i szlachetna piękność urzeka przede wszystkim wyjątkowo zmysłowym bukietem zapachu, który maksymalną intensywność osiąga w południe i wieczorem. Wąchając ją, wyczuwam kwiatowe i owocowe nuty, tworzące doskonałą harmonię zapachu.

Znawcy zapachów tak dobitnie opisują jej aromat;

„Obok klasycznej nuty różanej z mgiełką cytrusową i głęboką nutą burbońskiego geranium, przebłyskuje czysty i intensywny aromat owocu liczi. Soczysty kwiat czarnego bzu, brzoskwini i odrobina mirabelki tworzą pomost do nuty podstawowej. Spoczywa ona harmonijnie na miodowym podłożu i delikatnej nucie ziemi”.

Róża Gräfin Diana w kolekcji Parfuma

Róża Gräfin Diana
W pełni kwitnienia

Poza cudownym zapachem, charakteryzuje się wysoką zdrowotnością liści. W związku z tym, firma Kordes (twórca róży Gräfin Diana), zakwalifikowała ją do nowej kolekcji Parfuma. Tę grupę tworzą właśnie róże zdrowe i pachnące. Opisami poszczególnych odmian tej serii zajmują się eksperci zapachów, bo przecież my, „zwykli” ogrodnicy, czujemy tylko zapach różany…

Mam w swoim ogrodzie kilka róż z kolekcji Parfuma. Opisałam je na blogu. Te podkreślone wystarczy kliknąć, aby dowiedzieć się o nich więcej:

Pytacie, jakie zalety ma róża Gräfin Diana? Już odpowiadam:

  • Ma zjawiskowo piękne kwiaty, które odporne są na deszcz.
  • Pachnie prześlicznie i bardzo intensywnie.
  • Jest mało podatna na choroby grzybowe.
  • Ma zdrowe liście, które naprawdę nie wymagają oprysków.

Ciekawostka – nazwa odmiany została nadana na cześć Diany Bernadotte – szwedzkiej hrabiny. Odbyło się to na wyspie kwiatów Mainau w czerwcu 2012.

4 komentarze

  1. Piękna jest 🙂 Taka jakby „napęczniała”. Jak gdyby ktoś wsadzał płatek obok płatka i ciągle było mu mało!

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow