Róża Herkules, pastelowa hybryda

Jak mam określić różę, która kilka razy w sezonie zmienia swoją barwę? Najprościej nazwać ją hybrydą. Róża Herkules to krzewiasta, wielokwiatowa odmiana dorastająca do 150 cm. Według mnie jest bardzo atrakcyjna, chociaż niektórzy zarzucają jej, że momentami kwiaty przybierają lekko sino-białą barwę. I mają rację! Po cudownym, intensywnie różowym kwitnieniu, zmienia odcień na bardzo jasny, wręcz blady. Ale według mnie, to tylko podkreśla jej urok.

Ta róża ma przepiękne, niezwykle kształtne i pełne kwiaty o fantazyjnie ułożonych płatkach, których naliczyłam czterdzieści. Nie jest to rekord, bo np. róża Golden Celebration ma ich siedemdziesiąt.

W zapachu róży Herkules wyczuwam intensywną ziołową nutę, ale czasami muśnie moje nozdrza bardzo delikatnym zapachem owoców – gruszką, a może pigwą?

Róże

Róża Herkules w różnych fazach kwitnienia

W pąku jest ciemno różowa
Rozkwitnięta ma jasno różowy kolor

 

 

 

 


Róża Herkules
Pod koniec pierwszego kwitnienia bieleje

Mój krzew jest jeszcze młody i żeby Wam o nim więcej opowiedzieć, to muszę go lepiej poznać. Tę różę mam dopiero trzy lata, a pochodzi jak większość moich róż z bardzo dobrej szkółki Rosa Ćwik.

Róża Herkules
Gdy rozkwita, jest cudownie różowa
Róża Herkules
Bardzo kształtne kwiaty złożone z 40 płatków

Róże

Co należy wiedzieć o róży Herkules?

 • Odporna na deszcze.
 • Można ją sadzić na stanowiskach pół cienistych, gdzie choć przez kilka godzin jest słońce.
 • Powtarza kwitnienie.
 • Dorasta do 150 cm, na szer. 80 cm.
 • Ma ładny pokrój i nie wybija pojedynczych długich pędów.
 • Zdarza się, że może być porażona czarną plamistością. Trzeba wówczas oberwać porażone listki i w ostateczności spryskać odpowiednim preparatem.
 • Dobrze zimuje w gruncie, ale oczywiście trzeba ją okopcować na zimę.
Róża Herkules
Kwiat jest pełen fantazyjnie poskręcanych płatków z ciemno-zielonymi, błyszczącymi listkami
Róża Herkules
Kwitnie po kilka kwiatów w kwiatostanie
Róża Herkules
Pastelowe płatki najpiękniej wyglądają w słońcu

Róże

Róża Herkules jesienią

W październiku, obsypana pąkami i kwitnąca czuje, że jej czas się kończy. Ale, gdy za kilka dni silny mróz (minus 8 stopni) zmrozi jej zdrowe kwiaty, to z tego zamrożenia już się nie podniesie. To nic, już w czerwcu następnego roku, bujnie i zdrowo zakwitnie, i będzie roztaczała wokół siebie cudowny zapach.

Róża Herkules
Pod koniec października jeszcze pięknie kwitnie
Róża Herkules jesienią
Zmrożona w połowie listopada znowu nabiera silniejszej barwy

Jeżeli lubicie pastelowe róże, to obejrzyjcie proszę inne delikatne piękności w moim ogrodzie;

P.S. Nie zapominajcie o odpowiednim zasilaniu swoich róż – od wiosny do końca lipca nawozami bogatymi w azot, a od września tylko preparatami zawierającymi potas. I niech Wam pięknie kwitną i pachną przez całe lato!

Róże

16 komentarzy

 1. Najlepiej kupować sprawdzone róże z renomowanych szkółek. Mam wrażenie, że kupiłam podobną różę, ale nazwy za nic, nie pamiętam, chyba nawet jej nie było na krzewie. Pięknie Kasiu opisujesz swoje rośliny.

 2. Szkolka na medal tez u nich zamawialam,a te ktore bralam z innego zrodla jesienia 9 szt az 4 nie przezyly tej zimy dlatego nigdy wiecej tylko Rosa Cwik

 3. Kamila / Z naciskiem na szczęście Odpowiedz

  Jaka śliczna<e Nie wiedziałam, że to w ogóle róża.

  • Niestety, tylko hobby. Nie sprzedaję roślin, chociaż z roku na rok rozrastają się i muszę je dzielić, a miejsca na ich posadzenie coraz mniej w ogrodzie… 🙂

Skomentuj proszę

Navigate