Róża Lions i szampański nastrój

Zaszumiało mi w głowie… Aksamitne płatki tej róży i ich kolor przywodzą mi na myśl lampkę perlistego szampana. Pewnie nie tylko mnie, bo w zachodnich krajach Europy róża ta sprzedawana jest pod nazwą 'Champagne Moment’. Rabatowa róża Lions jest naprawdę piękna i godna polecenia. Mam ją dopiero dwa sezony, a już widzę jak pięknie i równomiernie się rozrosła.

Krzew ma zwarty pokrój, dorasta do 80 cm wysokości i 50 cm szerokości. Kwiaty są dosyć duże, mają średnicę ok. 9 cm. Gdy liczę płatki tej róży, to jeden kwiat ma ich 25, a inny nawet 40. Jedne kwiaty układają się w lwie grzywy, a inne w piękną, klasyczną rozetę. Skórzaste, ciemno-zielone liście są błyszczące i odporne na choroby grzybowe.

Róża Lions jest pełna uroku i może rosnąć nawet w półcieniu

Róża Lions
Aksamitne, kremowo-białe płatki z jędrnymi pręcikami
Róża Lions
Płatki niesforne też mają swój urok
Róża Lions
Wczesnym latem z niezapominajkami

Róża Lions ma certyfikat ADR (jęz. niem.) Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung – w luźnym tłumaczeniu „Ogólno niemieckie badanie nowych odmian róż” przyznawany jest tylko różom bardzo wytrzymałym i odpornym na choroby, a do tego bujnie kwitnącym. Wszystkie róże posiadające certyfikat ADR zostały zakwalifikowane do najzdrowszych róż na świecie!

Róża Lions
Wytworna forma kwiatu i cudowny kolor

Kremowo-białe kwiaty są niezwykle odporne na deszcz i bardzo długo utrzymują się na krzewie. Myślę, że ok. dwóch tygodni. Choć jej kwiaty pachną zaledwie ciut, ciut słodkością, to róża Lions jest godna polecenia. Zauroczyła mnie do tego stopnia, że na wiosnę dokupię jeszcze kilka jej krzewów, oczywiście w mojej ulubionej szkółce Rosa Ćwik.

Róża Lions
O brzasku trochę zmieniła kolor, wszystko zależy od oświetlenia
Róża Lions
Stawiam podpórkę z kijków bambusa, bo choć nie są wysokie, niech mają podparcie i wsparcie

Róże

Róża Lions jesienią

Kwitnie do końca października zdrowymi kwiatami. W dalszym ciągu budzi zachwyt i zadziwia błyszczącymi liśćmi, tak jak latem.

Róża Lions
Soczystość kwiatów na tle zasłanego liśćmi trawnika

Kilka ważnych uwag odnośnie pielęgnacji róży Lions;

 1. Wiosną przycinam wszystkie pędy nad trzecim oczkiem, licząc od ziemi.
 2. Podczas podlewania uważam, żeby nie zraszać liści wodą, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
 3. Wszystkie moje róże zasilam od wiosny do lipca.
 4. Późną jesienią kopcuję na wys. 20-30 cm.

Gdy w listopadzie chwyci mróz (minus siedem), to biegnę zmarznięta w samych kapciach i staram się uchwycić resztę piękna tej róży…

Dorodna piękność zastygła w mrozie, a jej dziecko (pączek), nie rozwinie się już nigdy…

Jeżeli lubicie kremowo-białe róże, to zerknijcie jeszcze proszę na inne pastelowe cudeńka;

Róże

 

16 komentarzy

 1. Magdalena Michalak Odpowiedz

  Wow, rzeczywiście piękna jest ta róża i jednocześnie taka bogata, rozłożysta.Zapisuję sobie i spróbuję posadzić ją w swoim ogrodzie.Dziękuję za inspirację i pozdrawiam 🙂

 2. Piękna odmiana. Dobra wskazówka, by nie podlewać mocząc liście. Muszę spisać nazwę i dać znać Mamie, chociaż nie wiem, czy ona już jej nie zna… 🙂

 3. Piękna róża i cudne fotografie. Nie znam się co prawda na kwiatach i nie mam gdzie ich sadzić, bo jestem typowym mieszczuchem, ale doceniam pasję 🙂 Pozdrawiam.

  • Dziękuję i mniemam, że kiedyś zatęsknisz za ogrodem, a wtedy przypomnisz sobie, że należy posadzić róże. Serdeczności od Kasi 🙂

 4. Przepiękna. Cudne zdjęcia. Zapisuję nazwę i jak tylko znajdę dla niej miejsce z pewnością odwiedzę wskazaną przez Ciebie szkółkę. Pozdrawiam:):):)

Skomentuj proszę

Navigate