Róża Novalis i magia w ogrodzie

Niebiesko-lawendowa, czy jagodowa, a może odrobinę liliowa? Brakuje mi słów i trafnych określeń dla wyrażenia jej niezwykłego, magicznego koloru i czarowności. Róża Novalis to piękny i zdrowy krzew z dużą ilością naprawdę zjawiskowych i pełnych kwiatów. Należy do róż rabatowych, osiąga wysokość ok. 80 – 100 cm i buduje kształtny krzak o zdrowych liściach. Jej widok zachwyca od pierwszego wejrzenia.

Zakwita kilka dni później niż większość róż rabatowych, ale potem powtarza kwitnienie aż do późnej jesieni. Na początku kwitnienia, w czerwcu, ma dosyć małe pączki, w kolorze prawie amarantowym. Gdy zaczyna się rozwijać, to ukazuje swoje pełne uroku, lekko postrzępione płatki, których naliczyłam… Niestety nie policzyłam ile, ale zrobię to tego lata – solennie przyrzekam.

Róża Novalis

Róża Novalis
Nie do uwierzenia, ale te malutkie, amarantowe pączusie, mają w sobie olbrzymi, wypełniony prawie niebieskimi płatkami kwiat
Róża Novalis
Na punkcie tej róży oszalałam zupełnie i nie zawiodłam się. Nawet dokupiłam jeszcze kilka krzewów i dosadziłam w rozarium

14112017_10206504575845094_1108086627_n.pngRóża Novalis pachnie bardzo delikatnie. Ma wyjątkowy kolor, tak bardzo chce być niebieska, że prawie jej się to udaje. Jest odporna na choroby grzybowe i uwierzcie mi, nawet mszyce się jej nie imają. Wielokrotnie powtarza kwitnienie i jest mrozoodporna. Oczywiście, na zimę kopczykuję ją tak, jak wszystkie moje róże.

Róża Novalis
Piękne, lipcowe kwitnienie – w tle powojnik 'Morning Sky’, po lewej stronie ’Odętka wirginijska.

Róża NovalisRóża NovalisRóża Novalis

Róża Novalis
Ma bardzo delikatny zapach, a jej uroda to po prostu magia i romantyzm
Róża Novalis
W pełni lata wygląda i prezentuje się tak, jak w angielskim ogrodzie – szczególnie z rośliną „mgiełką” rutewką Splendide

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Róża Novalis – bajkowa, czy bajeczna? Naprawdę nie wiem, do której grupy róż ją zakwalifikować?

Róża Novalis
Wydaje mi się, że jej drugie kwitnienie jest piękniejsze niż to pierwsze, na początku lata. Muszę ją obserwować przez kolejne sezony, a wtedy będę miała pewność!

Róża Novalis

Róża Novalis

Róże

Róża Novalis jesienią

W październiku nadal bujnie kwitnie i ma całą masę pąków. Choć kwiaty opadają szybciej, to w dalszym ciągu ozdabiają ogród i cieszą oczy. Zdarza się jednak, że solidny mróz (-5, -7 stopni) zmrozi cały ogród, a wtedy i ona sztywnieje na mrozie… Przyznać muszę, że piękna jest, jak nigdy. Fotografuję wszystkie „zmrożone róże”, mam już sporą kolekcję.

Róża Novalis
Przepiękne kwiaty pod koniec października
Róża Novalis
Niespodziewany przymrozek wczesną jesienią sprawił, że z dostojnością zastygła w lodzie…

Kwitnie do połowy listopada i ciągle usiłuje być czarowna, choć nie bardzo jej to wychodzi. Ona doskonale wie, że jej dni się kończą. Do zobaczenia w przyszłym roku kochana.

Róża Novalis
W połowie listopada – zwróćcie uwagę na jej zdrowe i silne liście

Tę romantyczną, prawie niebieską różę (trzy sztuki) zamówiłam przez internet, w szkółce Rosa Ćwik. Dotarły do mnie błyskawicznie, w dobrej formie i od razu doskonale zaaklimatyzowały się w ogrodzie.

Róża Novalis ma certyfikat ADR (jęz. niem.). Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung – w luźnym tłumaczeniu; „Ogólno-niemieckie badanie nowych odmian róż”, a to znaczy, że jest bardzo wytrzymała i odporna na choroby, a do tego bujnie kwitnie. Wszystkie róże posiadające certyfikat ADR zostały zakwalifikowane do najzdrowszych róż na świecie!

Ważne rady:

 • Jesień, to najlepszy czas na sadzenie róż z gołym korzeniem.
 • Zanim wkopię róże do gruntu, to wstawiam je do wiaderka z wodą na kilka godzin.
 • Kopcuję ziemią z kompostem do wys. 30 cm.
 • Wiosną przycinam uszkodzone i słabe pędy i zasilam.

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Inne królowe w moim ogrodzie też pragną być zauważone, zerknijcie proszę na kilka z nich:

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

12 komentarzy

 1. Jest niesamowita! Zaraziłaś mnie Kasiu kolejną rośliną, na pewno kiedyś ją zakupię. Pora już wyjść z tych moich różowości 😉 Wiesz, że ja dotychczas same różowe róże mam?
  Ściskam cieplutko!

  • Loniu, że tylko różowe masz, tego nie „załapałam”. Ale przyznasz mi rację, że „jagodowa” Novalis będzie cudownie współgrała z Twoimi bajecznymi różowymi. Bardzo Cię pozdrawiam.

 2. Powiem szczerze ta róża jest zachwycająca i jej nazwa jest jak najbardziej trafna. Uwielbiam Novalisa i dlatego tym bardziej jestem zachwycona tym kwiatem.

 3. Pingback: Róża Barock - pachnąca nostalgią... - Ogród pod lasem

 4. Pingback: Sześć róż, które musisz mieć w ogrodzie - Ogród pod lasem

 5. Miałam tę róże,zdjęcia tak naprawdę nie oddają jej piękna, jest przepiękna… Nie wiem czy mi zmarzla czy co ale zaklimatyzowala sie w nowym miejscu, narzie odbija od korzenia. Piękna sesja:-)

Skomentuj proszę

Navigate