Róża Novalis i magia w ogrodzie

Niebiesko – lawendowa, czy jagodowa, a może odrobinę liliowa? Brakuje mi słów i trafnych określeń dla wyrażenia jej niezwykłego, magicznego koloru i czarowności. Róża Novalis to piękny i zdrowy krzew, z dużą ilością naprawdę zjawiskowych i pełnych kwiatów. Należy do róż rabatowych, osiąga wysokość ok. 80 – 100 cm.

Na początku kwitnienia pączki ma dosyć małe, w kolorze prawie amarantowym, ale gdy zaczyna się rozwijać, to ukazuje swoje pełne uroku, lekko postrzępione, dosyć grube płatki, których naliczyłam… Niestety nie policzyłam ile, ale zrobię to tego lata – solennie przyrzekam.

Róża Novalis
Nie do uwierzenia, że te malutkie, amarantowe pączusie, mają w sobie olbrzymi, wypełniony prawie niebieskimi płatkami kwiat.
Róża Novalis
Na punkcie tej róży oszalałam zupełnie i nie zawiodłam się. Nawet dokupiłam jeszcze kilka krzewów i dosadziłam w grupie

14112017_10206504575845094_1108086627_n.pngRóża Novalis pachnie bardzo delikatnie. Ma wyjątkowy kolor, tak bardzo chce być niebieska, że prawie jej się to udaje. Jest bardzo odporna na choroby i uwierzcie mi, nawet mszyce się jej nie imają. Wielokrotnie powtarza kwitnienie i jest mrozoodporna. Oczywiście, na zimę kopczykuję ją tak, jak wszystkie moje róże.

Róża Novalis
Piękne lipcowe kwitnienie, w tle powojnik ‚Morning Sky’, po lewej stronie ‚Odętka wirginijska.

Róża NovalisRóża NovalisRóża Novalis

Róża Novalis
Ma bardzo delikatny zapach, a jej uroda to po prostu magia i romantyzm
Róża Novalis
Róża Novalis wygląda naprawdę romantycznie i prezentuje się tak, jak w angielskim ogrodzie, szczególnie rośliną-mgiełką rutewką Splendide

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Róża Novalis – bajkowa, czy bajeczna? Naprawdę nie wiem, do której grupy róż ją zakwalifikować?

Róża Novalis
Wydaje mi się, że jej drugie kwitnienie jest jeszcze piękniejsze, niż to pierwsze na początku lata, ale muszę ją jeszcze obserwować przez kolejne sezony, a wtedy będę miała pewność!

Róża Novalis

Róże

Róża Novalis jesienią

Jeszcze pod koniec października bujnie kwitnie i ma całą masę pąków. Choć kwiaty opadają szybciej, to w dalszym ciągu ozdabiają ogród i cieszą oczy.

Róża Novalis
Pod koniec października

Kwitnie do połowy listopada i jeszcze wtedy usiłuje być piękna, choć nie bardzo jej to wychodzi… Ona doskonale wie, że jej dni się kończą. Do zobaczenia w przyszłym roku kochana.

Róża Novalis
W połowie listopada jeszcze usiłuje być piękna, ale jej dni już się kończą. Zwróćcie uwagę, jak zdrowe i silne ma liście.

Te cudownie bajkowe, romantyczne róże, zamówiłam przez internet, w bardzo dobrze zaopatrzonej szkółce Rosa Ćwik. Zamówione, zawsze docierają do mnie błyskawicznie, w dobrej formie i od razu doskonale aklimatyzują się w ogrodzie.

Dodam jeszcze za pamięci, że zanim wkopię je do gruntu, to korzenie wstawiam do wiaderka z wodą na kilka godzin.

I jeszcze jedno, jeżeli naprawdę chcecie, aby Wasz ogród nabrał niezwykłej magii, to koniecznie musicie ją mieć w swoim ogrodzie.14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Inne róże w moim ogrodzie też pragną być zauważone, zerknijcie proszę na:

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

12 komentarzy

  1. Jest niesamowita! Zaraziłaś mnie Kasiu kolejną rośliną, na pewno kiedyś ją zakupię. Pora już wyjść z tych moich różowości 😉 Wiesz, że ja dotychczas same różowe róże mam?
    Ściskam cieplutko!

    • Loniu, że tylko różowe masz, tego nie „załapałam”. Ale przyznasz mi rację, że „jagodowa” Novalis będzie cudownie współgrała z Twoimi bajecznymi różowymi. Bardzo Cię pozdrawiam.

  2. Powiem szczerze ta róża jest zachwycająca i jej nazwa jest jak najbardziej trafna. Uwielbiam Novalisa i dlatego tym bardziej jestem zachwycona tym kwiatem.

  3. Pingback: Róża Barock - pachnąca nostalgią... - Ogród pod lasem

  4. Pingback: Sześć róż, które musisz mieć w ogrodzie - Ogród pod lasem

  5. Miałam tę róże,zdjęcia tak naprawdę nie oddają jej piękna, jest przepiękna… Nie wiem czy mi zmarzla czy co ale zaklimatyzowala sie w nowym miejscu, narzie odbija od korzenia. Piękna sesja:-)

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow