Róża Sonnenwelt – morelowa piękność

Łatwo zauważyć, oglądając opisane przeze mnie róże, że jestem miłośnikiem tych, które mają pastelowe kolory. Do nich należy również pełna wdzięku, a do tego cudownie pachnąca róża Sonnenwelt, która zakwalifikowana została do grupy róż parkowych, czyli takich, które mają mocne, zdrowe krzewy i ładnie się rozrastają. Osiąga wysokość 130cm i szerokość 80cm.

Zamarzyło mi się, żeby w mojej sporej już kolekcji róż zagościła róża Sonnenwelt, i to w ilości trzech sztuk! Pojawił się jednak mały problem…

Ponieważ z roku na rok mam coraz mniej wolnego miejsca w ogrodzie, to wygospodarowanie nowej rabaty (dla wymagających wiele słońca róż) było nie lada wyczynem. Pewnego słonecznego dnia, moje bystre oko wypatrzyło „kawałek ziemi” w zachodnio-północnym zakątku ogrodu, w pobliżu klona. Słońce świeci tutaj przez kilka godzin, a to wystarczy, aby róże były szczęśliwe. Jednak, żeby było jeszcze więcej światła, to dziesięcioletni klon został solidnie przycięty.

I od razu zrobiło się jaśniej…

Nawiozłam w to miejsce dużo dobrej ziemi z kompostem i do głębokich dołków posadziłam kilka nowości. Znalazły się tutaj; anyżem pachnąca Madame Anisette (dwa krzewy) i róża Sonnenwelt (trzy krzewy).

Wszystkie róże kupiłam w szkółce Rosa Ćwik. Oczywiście przez internet!

Róża Sonnenwelt
W zachodnio-północnym zakątku ogrodu, z różą Madame Anisette. Olbrzymie paprocie w tle dodają całości wiele magii…

Róża Sonnenwelt

Pięknie wygląda posadzona w grupie po dwie, trzy sztuki. Krzewy rozrastają się w jedną wielką, efektowną kompozycję, która obficie kwitnie przez cały sezon.

Róża Sonnenwelt

Róża Sonnenwelt
Uroczy, ślicznie pachnący kwiat ma nasycony, morelowy kolor
Róża Sonnenwelt
Liczne pąki czekają na rozwinięcie

Zalety róży Sonnenwelt

 • Jest to rozłożysty, piękny krzew z łukowato wygiętymi pędami.
 • Kwitnie długo i z reguły bardzo obficie.
 • Ma duże, morelowe kwiaty o pofalowanych, różowych brzegach.
 • Bardzo przyjemnie pachnie.
 • Odporna na choroby grzybowe.

Nie muszę nadmieniać, że róże najlepiej rosną na stanowiskach ciepłych i osłoniętych od przeciągów. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna – przed sadzeniem warto wymieszać ją z kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Jeśli ziemia jest ciężka i gliniasta, należy dodać do niej gruboziarnistego piasku. Ważne jest, aby podłoże miało odpowiedni odczyn – najlepszy jest lekko kwaśny (pH 5,5- 6,0).

Róża Sonnenwelt
Morelowe, napuszone kwiaty mają średnicę 8-10 cm

Jak ciąć różę Sonnenwelt

Ponieważ należy ona do powtarzających kwitnienie róż parkowych, to jej pędy – w przeciwieństwie do róż rabatowych – przycinam wiosną bardzo lekko. Można przyjąć, że silne pędy skraca się o jedną trzecią, a słabe o połowę. Zdarza się jednak, że mróz uszkodzi pędy w znacznym stopniu, a wówczas muszę je przyciąć tuż przy ziemi, aż do zielonego miejsca.

Nie martwcie się… Po odgarnięciu kopczyka ziemi i zasileniu jej dobrym nawozem, pędy, pomimo silnego przycięcia, pójdą w górę jak burza!

Róża Sonnenwelt
W pełni rozwinięty kwiat

Najdrożsi ogrodnicy, gdybyście zapragnęli mieć w swoim ogrodzie bajecznie pachnące róże, to zerknijcie proszę na kilka moich cudowności… Wybierzecie którąś z nich?

Pachnące róże w ogrodzie

10 komentarzy

 1. Jak tu miło i jak pachnąco!
  Zawsze chciałam miec dom z ogródkiem, a wyszło,jak wyszło.
  Kocham przyrodę, kocham kwiaty i cieszę się,że tu trafiłam.
  Przepiękne róże, a ja róże uwielbiam.Ten gatunek prześliczny.
  Muszę tu częściej wpadac i nacieszyc oczy.
  Fajnie,że masz taką pasję!
  Serdecznie pozdrawiam-)

 2. Czy kwiaty są wrażliwe na upał? Mam w ogrodzie kilka róż, które przez gorączki nie rozwijają pąków. Nie mają turgoru. Umierają.

  • Kwiaty są bardzo wrażliwe na upały i suszę. Róże trzeba podlewać głęboko, tak żeby do korzenia dostała się woda. W tym roku rzeczywiście róże słabiej rozwijają swoje kwiaty, za to „dziki” wybujałe, jak nigdy…
   Serdeczności 🙂

 3. Leszek Błajet Odpowiedz

  Dziękuję Pani BARDZO! 🙂
  U nas w Poznaniu ostatnio, lata są nie do wytrzymania!! Róże z tymi gorączkami też sobie nie radzą.
  Mam kilka odmian co im nie straszne takie gorączki ale np. pnące LAGUNA czy ALOHA wcale sobie nie radzą a BAJAZZO kwitnie obficie lecz płatki ma przypalone i tylko raz w sezonie.
  Jest Pani skarbnicą i pomocną dłonią 🙂
  Dziękuje 🙂

  • Panie Leszku, na szczęście jest drugie kwitnienie, pod koniec lata i powiem szczerze, że jest ono o wiele piękniejsze niż czerwcowe.
   U mnie w tej chwili widok na rozarium zapiera dech w piersiach.
   Bardzo dziękuję za odwiedziny na blogu i miłe dla mnie słowa.
   Serdeczności ślę.

Skomentuj proszę

Navigate