Rozwar wielkokwiatowy, magiczny dzwonek

Uwielbiam wszystkie kwiaty, które mają kształt dzwonka. Pomyślałam sobie w tym momencie, że przecież wiele roślin w ogrodzie kwitnie różnorodnymi; mniejszymi czy większymi dzwoneczkami. Funkia, odętka, żurawka, wrzosy…, a jeżeli przyjrzycie się kwiatkom lawendy w zbliżeniu, to również zobaczycie cudne, maleńkie dzwoneczki. Największe kwiaty w kształcie dużego dzwonka ma Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus). Moje sadzonki, w trzech kolorach, kupiłam kilka lat temu w  tej szkółce kwiatowej.

Ta długowieczna, prześliczna bylina lubi miejsca nasłonecznione. Poradzi sobie również w półcieniu, jednak gdybyście rozwar wielkokwiatowy posadzili w całkowitym cieniu, to niestety zmarnieje. Potrzebuje umiarkowanie wilgotnej gleby, żyznej i przepuszczalnej o pH najlepiej obojętnym, chociaż lekka kwasowość też mu nie zaszkodzi.

Mięsiste, mocne korzenie tej rośliny bardzo dobrze magazynują wodę, w związku z tym przesuszenie nie jest jej straszne, ale nadmierna wilgoć owszem – wtedy roślina po prostu gnije i jest niestety do wyrzucenia.

Rozwar wielkokwiatowy nie lubi przesadzania

Wyczytałam w internecie, że rozwar wielkokwiatowy nie lubi przesadzania ponieważ ma długi korzeń, który łatwo jest uszkodzić podczas tej czynności. Jednak powiem szczere, że w tym roku wiosną rozdzieliłam dużą, niebieską kępę na kilka mniejszych i posadziłam w nowych miejscach…., przyjęły się cudownie.

Rozwar wielkokwiatowy
Pięknie wygląda podsadzony niebieską lobelią

Na wiosnę z ziemi wychodzi dość późno, dlatego należy uważać przy wiosennych pracach pielęgnacyjnych, tak aby rośliny nie uszkodzić – najlepiej oznaczyć to miejsce jesienią np. patyczkiem. Rośnie błyskawicznie i już w czerwcu ma soczyste, zdrowe łodygi, które idą w górę jak burza. Każdego dnia wyglądam pierwszych zalążków pąków.

Rozwar wielkokwiatowy
W połowie czerwca pędy wyrosły już na ok. 40 cm i z dnia na dzień idą w górę

Kwiat rozwaru wielkokwiatowego w pączku wygląda jak nadmuchany, zielony balonik.Ten balonik z dnia na dzień coraz bardziej pęcznieje i w pewnym momencie dosłownie słychać jak pęka i otwiera się piękny, szeroko rozwarty dzwonek o wielkości ok. 4 cm, stąd nazwa rośliny – rozwar. Gdy są młode, to mają zaledwie 15-20 cm. wysokości. Po kilku latach dorastają do 40 cm.

Rozwar wielkokwiatowy
Nabrzmiewający balonik gotowy do pęknięcia…
Rozwar wielkokwiatowy
Szeroko rozwarty kwiatuszek z… kwiatuszkiem w środku

Róże

Rozwar wielkokwiatowy w różnych kolorach

Rozwar wielkokwiatowy
Niebieski kwiatuszek z ciemnymi prążkami ’Astra Blue
Rozwar wielkokwiatowy
Pudrowy róż z fioletowymi prążkami ’Perlmutterschale’
Rozwar wielkokwiatowy
Śnieżno białe 'Astra White’

Róże

Rozwar wielkokwiatowy w pełni rozkwitu

Rozwar wielkokwiatowy
Z kwitnącą funkią i margerytkami tworzą prześliczny team
Rozwar wielkokwiatowy
Mocne zestawienie; fioletowy rozwar i krwistoczerwona begonia rabatowa
Rozwar wielkokwiatowy
W pełni rozkwitu, w lipcu

Rozwar wielkokwiatowy

Rozwar wielkokwiatowy
Tutaj różowy jednoroczny maluszek

Gdy kwiatuszki przekwitną, to zawsze je obrywam. Pobudza to roślinę do lepszego wiązania następnych pąków kwiatowych. Poza tym, przekwitłe dzwonki nie należą do urodziwych….

Późną jesienią przycinam zeschnięte łodygi i, choć rozwar wielkokwiatowy jest rośliną mrozoodporną to, ponieważ mam dużo jedliny, narzucam na niego dwie gałązki. Ot tak, dla spokojności! Wiosną usuwam zaschnięte części i zasilam.

Gdybyście mieli ochotę obejrzeć inne byliny zdobiące kolorowe rabaty, to kliknijcie proszę tutaj.

Róże

13 komentarzy

  1. Też sie nim zachwyciłam i w tym roku zakupiłam 6 sadzonek,też w trzech kolorach. Mam nadzieję,że będą pieknie rosły w przyszlym roku.

  2. U mnie rośnie w cieniu i na piasku 🙂 pięknie się rozrasta i nic mu nie szkodzi 🙂 super roślinka 🙂

  3. Kupiłam kilka lat temu dwie niskie i pięknie kwitnące roślinki. Nie wiedziałam co to jest, a Pani w kwiaciarni też nie znała nazwy. Nie wiedziałam, że to bylina. Zaryzykowałam i jedną posadziłam w niezbyt sprzyjającym jej miejscu. Rośnie i pięknie kwitnie. Pokazałam na blogu w ostatnim poście. Druga pozostała w donicy i zmarniała bardzo. Myślę, by powiększyć ilość tych pięknych kwiatów. Twoje są cudowne. Pozdrawiam:):):)

    • Janko, ja też ciągle powiększam kolekcję, ostatnio dokupiłam różowy. Mam nadzieję, że szybko się rozrosną. Serdeczności od Kasi 🙂

  4. Ja także lubię wszelkie dzwoneczki. Rozwary mam tylko białe. I podobne doświadczenia, jak Ty, w cieniu nie radzą sobie dobrze, ale w lepszych warunkach świetlnych spisują się doskonale.
    Podobno są też rozwary wysokie, rosnące nawet na metr wysokości, ale czy to ten sam gatunek?

Skomentuj proszę

Navigate