Różyczki na wierzbie – czary jakieś?

O gruszkach na wierzbie wszyscy słyszeli, ale czy na wierzbie mogą rosnąć róże? Z moich obserwacji wynika, że właśnie takie rzeczy się zdarzają. W czerwcu zauważyłam coś niesamowitego, coś co wprawiło mnie w zdumienie. To małe, prześliczne różyczki na wierzbie ‚Hakuro Nishiki’.

Chociaż te odmiany wierzb rosną u mnie w ogrodzie już od kilku lat, to zjawisko to zobaczyłam pierwszy raz. Mam kilka takich wierzb – dwie na pniu (wysokie na 2 m) i jedną w formie krzewu. Te różyczki wyrosły tylko na jednej z wierzb szczepionej na pniu, tej najpiękniejszej, rosnącej przy tarasie wschodnim.

Obserwuję te różyczki na wierzbie i fotografuję je. Przywołuję sąsiadów, żeby zobaczyli te czarowności. To prawda, że można się tak nimi zachwycać beż końca, ale nie dajcie się zwieść! Tak naprawdę, to jest nic innego jak rozetki (galasy), w których rozwijają się larwy muchówki wierzbinowca (Rhabdophaga rosaria) – czyli szkodniki wierzb.

Ale przecież nie takie wielkie szkodniki, skoro i wierzba dorodna i ogród tryskający zdrowiem….

Różyczki na wierzbie
Różowo-łososiowe cudeńko nakrapiane marmurkowo…
Różyczki na wierzbie
Liczne płatki spięte są w kształtną rozetkę przypominającą różę – niestety nie pachną…

Różyczki na wierzbie

Różyczki na wierzbie
Uśmiecham się na myśl, że te otulone pięknem różyczki na wierzbie stanowią mieszkanko dla wstrętnych larw muchówki wierzbinowca
Różyczki na wierzbie
Sfotografowałam te ślicznotki ze wszystkich, a teraz spryskam całą wierzbę preparatem owadobójczym po to, żeby muchówka nie zdążyła się wylęgnąć
Wierzba 'Hakuro Nishiki'
„Różana wierzba” w pełnej okazałości w czasie kwitnienia

Jeżeli jesteście zainteresowani innymi pięknymi drzewkami, które nie są tak podatne na szkodniki jak ta wierzba, to zapraszam do czytania.

Dziękuję Wam, że zaglądacie do mnie i czytacie moje „artykuliki”. Miło by mi było, gdybyście w komentarzu szepnęli choć słówko na temat Waszej wierzby „Hakuro Nishiki”.

 

16 komentarzy

  1. Znam tę wierzbę, ale dopiero gdy zobaczyłam ją na zdjęciu skojarzyłam drzewko 🙂 Sama nazwa nic mi nie mówiła. Żartujesz? Te piękne różyczki to mieszkanka szkodników? Och, jaka natura bywa przewrotna :/ Wyglądają uroczo, ale cóż… Ślimaczki też mi się podobają, o ile nie zbliżają się do mojego ogródka (zwłaszcza fasoli, wrrr!) 😀

    • Jest wiele takich właśnie domków dla szkodników. Zerknij przy okazji na dęby, rosną na nich czerwone, śliczne jabłuszka jabłuszka, a w środku tłuściutka, wypasiona larwa. Brr… Nazywa się rewiś dębowy (rewiś jagodek).

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow