Skalniak – mania gromadzenia kamieni

Małymi kroczkami przechodzę na wschodnią stronę ogrodu – bardzo chcę Wam pokazać mój uroczy skalniak. Tutaj, na różnych poziomach, rozgrywa się barwne widowisko z udziałem kamieni i różnych ozdobnych roślin.

Mam takie hobby, że zbieram kamieniepiękne i nie pospolite. Kanciaste, pomarszczone, rzeźbione naturą – przede wszystkim szare, bo te są najbardziej naturalne.

Powiem szczerze, że ogród skalny powstał w tym miejscu nie przypadkowo. Jeszcze pięć lat temu, tę część ogrodu „zdobiły” dwa olbrzymie, betonowe kręgi zakrywające szamba (jako, że mieszkam na wsi). Oszczędzę Wam widoku i nie pokażę brzydkich zdjęć. Postanowiłam założyć w tym miejscu skalniak. Pierwsze, co zrobiłam to zamówiłam:

 • ciężarówkę ziemi,
 • masę dużych i średnich kamieni – takich zwykłych, niedrogich.

Usypałam górę ziemi i na to ułożyłam kamienie. To był błąd! Po kilku dniach całość opadła i prawie wyrównała się z resztą ogrodu. Skalniak nie wyszedł.

Co robić? Zapaliła mi się lampka w głowie – a może ma być odwrotnie?

Właśnie! Najpierw trzeba usypać kamienie, które będą stanowiły fundament i stabilizowały skarpę, a dopiero na nie nałożyć ziemię, w którą stopniowo dosadza się rośliny i układa obok nich piękne kamienie. W każdym podłożu dla skalniaków powinien być grys, żwirek lub gruboziarnisty piasek.

Wszystkie moje ozdobne kamienie pochodzą z regionu, w którym mieszkam, tak więc wygląd skalniaka niczym nie odbiega od krajobrazu, który mam tuż za płotem. Lubię kamienie szare, układam je obok roślin zupełnie swobodnie, jedną trzecią przykrywając ziemią. Wyglądają tak, jak gdyby leżały w tym miejscu od wieków.

Skalniak
Od strony wschodniej – na pierwszym planie krokusy jesienne
Ogród skalny
Po wiosennym deszczu

Róże

Jakie rośliny posadzić na skalniaku

Bazą kompozycyjną w moim skalniaku są rośliny trwałe, które w połączeniu z kamieniami i pniami tworzą całoroczny efekt. Wymienię kilka najpiękniejszych:

Rozchodnik siebolda
Rozchodnik Siebolda

Rozchodniki to rośliny, które koniecznie muszą rosnąć na słonecznym stanowisku.

Jako sukulenty, magazynują wodę w liściach i potrafią przeżyć długi czas w pełnym słońcu bez wody. Rozchodniki

Rojniki
Rojnik Ćmy

Rojniki są jednym z ciekawszych punktów na skalniaku.

Zielone, żywe przez cały rok i, co jest bardzo ważne – mrozoodporne.

Wiosną kwitną cudownymi kwiatuszkami na wysmukłych łodygach. Rojniki

Trawy na skalniaku
Hakonechloa 'Macra Fubuki'

Małe trawy są doskonałym uzupełnieniem skalniakowych kompozycji.

Atrakcyjne przez cały sezon, jesienią zachwycają pięknie wybarwiającymi się liśćmi.

Szczególnie polecam: 'Kostrzewa popielata', 'Evergold', 'Red Baron', Hakonechloa 'Aureola'.

Żywotnik zachodni 'Golden Tuffet
Żywotnik zachodni 'Golden Tuffet' http://www.ogrodpodlasem.pl/mini-iglaki-male-jest-najpiekniejsze/

Mini iglaki zajmują niewiele miejsca, rosną bardzo powoli i są zimozielone.

Najpiękniejsze to: cyprysik tępołuski 'Nana Gracilis Aurea', cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea', jałowiec płożący i ten cudowny żywotnik zachodni 'Golden Tuffet' (na zdjęciu).

Róże

Co jeszcze powinno rosnąć na skalniaku? Oczywiście rośliny skalne, czyli te, które nie znoszą nadmiaru wody – u mnie rosną:

 • Skalnica (Saxifraga)
 • Zawciąg (Armeria)
 • Płomyk (Phlox)
 • Przetacznik (Veronica)
 • Macierzanka
 • Goryczka, lawenda, berberysy, kukliki, orliki i wiele innych…

Ależ jestem gapa! Zapomniałam o czarownej żurawce, która rośnie pośród kamieni i nadaje skalniakowi wyrazistego koloru od wiosny do jesieni. Zmrożona w listopadzie jest prześliczna.

Żurawka na skalniaku
Żurawka „Ginger Peach” w mroźnej odsłonie

Początkowo wydawało mi się, że roślin jest za mało – więc ciągle dosadzałam i dosadzałam… Po dwóch – trzech latach, rośliny rozrosły się i kamienie stawały się coraz mniej widoczne. Więc teraz dokładam kamienie nowe. Kreatywności nie ma końca…
Jeżeli będziecie zakładać skalniak, to pamiętajcie, żeby ziemia do roślin była przepuszczalna (z dodatkiem piasku i drobnego żwirku), a w upalne dni nawadniana.

Róże

Sucha rzeka

Tuż u podnóża skalniaka „wije” się imitacja górskiego potoczka, do którego w czasie deszczu, z górnych partii, spływa woda. Jest to jednocześnie drenaż, bo przecież rośliny skalniakowe nie lubią nadmiaru wody. Jak wykonać suchą rzekę opisałam tutaj.

Skalniak
Sucha rzeka

Róże

Tunel do zabawy dla pieska

Tworząc skalniak zauważyłam, że Franek (mój jamnik), bardzo lubi bawić się na kamieniach. Zrobiłam więc dla niego tunel do zabawy. Koniecznie zobaczcie, jak zrobić taki tunel, na którym rosną rojniki. Nie dość, że sprawia frajdę pieskowi, to upiększa skalniak – oto tunel.

Skalniak
Malowniczy tunel dla pieska

Nie zapominam o ustawieniu na skalniaku poidełka dla ptaszków i innych żyjątek w ogrodzie.

Ogród skalny
Poidełko dla ptaszków
Ogród skalny
Formowana przeze mnie magnolia góruje nad całością
Ogród skalny
Przetacznik kłosowy daje czadu niebieskim kolorem

Róże

W listopadzie, pomimo mrozu – a może właśnie dlatego, ogród skalny nadal wygląda malowniczo i barwnie. Szczególnie w porannych promieniach słońca cieszy oczy i raduje duszę…

Ogród skalny
Mój ulubiony, „pomarszczony” kamień od południowej strony ogrodu
Skalniak
Wschodnia strona w listopadzie o poranku – rześkie, „świdrujące” promienie słoneczne rozświetlają skalniak i malują go najpiękniejszymi odcieniami złota, miedzi, cynamonu, bursztynu…

Róże

Na zimę, niektóre wrażliwe rośliny ochraniam gałązkami jedliny i z utęsknieniem czekam na wiosnę – tak, jak Wy. Zapomniałam jeszcze dodać, że mój ogród skalny, od najniższego miejsca w suchej rzece, do najwyższego ma 1,5 m wysokości (nie licząc roślin).

Róże

53 komentarze

 1. Jakie piękne zdjęcia ogrodów. My na razie jesteśmy na etapie budowy, więc plac wokół domu wygląda jak pobojowisko. Już nie mogę się doczekać, gdy będę mogła tworzyć swój ogród.

 2. Przepięknie wygląda taki ogród, jak z bajki! Oglądając niektóre zdjęcia musiałam się zastanawiać, czy to realne! 🙂 Pozdrawiam, Kasia

 3. Jestem zachwycona Twoim ogrodem – jest piękny. Rośliny i ogród to mój słaby punkt – nie znam się i nie umiem… ale wierzę że przyjdzie to z czasem i wyczaruję również u siebie coś podobnie pięknego 🙂

 4. Trafił swój na swego ;). Zdarzało się czasem tak, że bliscy np na urodziny dawali mi woreczek kamieni albo będąc na wakacjach przywozili mi skalne znaleziska 🙂 Szaleństwo ale jakie efekty!! Przepiękny ogród!

 5. Zrobić byle skalniak to nie sztuka, ale zrobić skalniak, który harmonijnie gra z resztą ogrodu, pięknie komponuje się z otoczeniem i nie wygląda jak przybysz z kosmosu, który osiadł na środku trawnika- to jest PRAWDZIWA SZTUKA. Kasiu jesteś prawdziwą artystką! Cudownie grasz kolorami i formami, jestem pełna podziwu 🙂 Buziaki!

  • Dziękuję Aniu, usłyszeć tyle ciepłych słów w grudniowy dzień – to jest fajne uczucie. Cieszę się, że tak odbierasz mój ogród. Buziaki kochana 🙂

 6. Droga Kasiu Twój ogród jest piękny.Zdjęcia są super ujęte a Twoje opisy są bardzo romantyczne
  .Widać że kochasz to co robisz ,jeśli mogę to zgapię od Ciebie kilka pomysłów .Pozdrawiam serdecznie i czekam na dalszy ciąg pomysłów w Twoim ogrodzie….

  • Dziękuję Dorotko, cieszę się, że mój ogród może być inspiracją przy tworzeniu innych ogrodów. „Zgapiaj” kochana ile się da. Życzę udanego sezonu i zdrowych roślin. Serdeczności od Kasi 🙂

  • Dziękuję Ewo za miłe słowa, cieszę się, że mogę inspirować i dzielić się moim skromnym doświadczeniem. Serdeczności ślę 🙂

 7. Wart pac pałaca…czyli że jesteście [Kasiai Ogród]ozdobą dla siebie nawzajem.Jako nowobudowniczy skalniaka,domagałbym się jeszcze dokładniejszych danych tych pięknych roślin …Choć nie mieszkam w tak pięknym regionie lecz w Warszawie-może jednak coś tam mi się uda?Podziwiam i pozdrwiam.

  • Fajnie to napisałeś Arturze – dziękuję, aż mi się buzia uśmiechnęła…
   Życzę powodzenia w budowie skalniaka, mam nadzieję, że zgromadzisz ciekawe kamienie i odpowiednio je skomponujesz z roślinami. Proszę o fotki gotowego cudeńka… Serdeczności od Kasi 🙂

   • Dzień dobry …i upalny wielce gdy daleko od morza.Ileż można stworzyć w Warszawie na 300 metrach?Zainspirowany twoimi pięknymi zdjęciami szukam teraz pniaka z korzeniami,głazy własnoręcznie już przytargałem. Nie omieszkam wystawićsię na ocenę Krzesławiczance.Dzięki Wielkie!

 8. Oglądam z niesamowitą przyjemnością i mam wrażenie, że jestem w jakimś zaczarowanym, magicznym miejscu 🙂 Kasiu, chyba nie widziałam dotąd piękniejszego ogrodu. Hmmm….nie chyba – na pewno 🙂 Nie dość, że cudny to jeszcze tak naturalny w swym pięknie, jakby to wszystko od zawsze miało tam swoje miejsce….

  • Maju droga, bardzo dziękuję za piękne słowa.
   To prawda, ten ogród jest dla mnie miejscem zaczarowanym i najzdrowszym… I nie ważne, że dużo pracy i środków wydanych.
   To wielka życiowa frajda!
   Serdeczności od Kasi 🙂

 9. Świetnie to wygląda! Polecam zioła na skalniaku. Przyjemne z pożytecznym, a jest masa barwnych odmian, które dają fajny efekt

 10. Witaj Kasiu😀 Piękny jest twój skalniak…. Właśnie spisałam na kartce roślinki które na nim masz. Mój nie będzie tak duży ale mam takie jedno miejsce w ogrodzie, które idealnie się nada. Zobaczymy co z tego wyjdzie…. Czekam na wiosnę…. Pozdrowionka

Skomentuj proszę

Navigate