Starzec srebrzysty czy popielny?

Obydwie nazwy są prawidłowe, ale ja wolę mówić starzec srebrzysty. Brzmi to bardziej dostojnie i pasuje do prawdziwie srebrnego koloru tej niezwykłej rośliny, która przez cały sezon dodaje uroku wielu rabatom. U mnie usadowił się on na trzech rabatach, ale na rabacie różanej wygląda najpiękniej, zerknijcie proszę również na moje najpiękniejsze róże.

Tak wiele czasu poświęcamy pięknym kwiatom, krzewom, funkiom i żurawkom, że zapominamy wspomnieć o tym koronkowym cudeńku, które cieszy oko. Nie dość, że zachwyca urodą, to jest bardzo tanie i absolutnie nie kapryśne!

Ja nigdy o nim nie zapominam i wiosną kupuję 30 sztuk (po złotówce). Z sadzonek tworzę kilka grup, które dodaję do różnych rabat.

Starzec srebrzysty jest piękną, ale niestety jednoroczną rośliną, choć zdarza się, że czasami przetrwa pod śniegiem do następnego roku (u mnie zdarzyło się to jeden raz i był bardzo mizerniutki).

Starzec srebrzysty
Starzec srebrzysty na tle rozarium – we wrześniu

Dekoracyjność starca to przede wszystkim niezwykle piękne, finezyjnie powycinane liście, przypominające rogi łosia. Srebrny kolor liści i ich „mechatość” sprawiają, że doskonale komponuje się niemal z każdą rośliną. Ponieważ kwitnie dopiero w drugim roku – a ja, rok rocznie kupuję świeże sadzonki – to do tej pory nie dane mi było widzieć jego żółtawych, maleńkich kwiatów. A szkoda!

A tak a propos starców, to przecież i my kiedyś nimi będziemy! Może dlatego we mnie jest tyle czułości i zrozumienia dla starszych ludzi i ich problemów, bo widzę siebie za jakiś czas. I może właśnie dlatego ta roślina jest dla mnie tak ważna, bo swoim kolorem przypomina mi włosy mojej najdroższej babci Teofili.

Róże

Starzec srebrzysty

Starzec srebrzysty
Prawdziwe srebro w ogrodzie, a właściwie 'Silver Shadow' w sierpniu

Starzec srebrzysty uwielbia słońce, a jeżeli ma go za mało to nie „srebrzy” liści tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Poza tym, bez słońca nie ma bujności i marnieje…

Podłoże? Poradzi sobie w każdym podłożu, pod warunkiem, że nie będzie podmokłe. Najlepiej gdy będzie to żyzna, przepuszczalna gleba.

Starzec srebrzysty
Pięknie prezentuje się w towarzystwie traw i kamieni

Żeby te rośliny ładnie się rozkrzewiły, to od czasu do czasu (gdy sobie przypomnę) uszczykuję ich czubki, a czasami zasilam. Starzec srebrzysty czyli popielny jest odporny na choroby i szkodniki, a ślimaki omijają go z daleka.

Starzec srebrzysty
Ozdabia każde miejsce w ogrodzie
Starzec Popielny
Na początku września, na tle rozarium

Starzec srebrzysty jesienią

Srebrzy się na rabatach i króluje aż do grudnia.

Starzec srebrzysty
Pięknie komponuje się z jesiennymi kolorami

Uwaga! Starzec popielnik zawiera trujące alkaloidy i bardzo trzeba uważać, bo u niektórych mogą  wywoływać alergię, oczywiście po spożyciu… ale kto by to jadł? Ja jego nie konsumuję 😉

W przyszłym roku, tego pięknego starca posadzę razem z liatrą kłosową – jestem pewna, że będzie to doborowe towarzystwo, a być może dodam do niego jeszcze heliotrop peruwiański?Róże

14 komentarzy

 1. Ciekawy nie tylko artykuł ale i klimat bloga😊Ja sama w ogrodzie zajmowałam się tylko ziołami i plewieniem, ale moja teściowa kocha takie tematy. Codziennie zajmuje się swoim ogrodem i wiele dzięki niej dowiaduje się o roślinach.

 2. Uprawiałam starca kilka lat temu i w sumie o nim zapomniałam a szkoda bo to piękna i oryginalna roślina. Dzięki Tobie przypomniałam sobie o niej.

 3. Moj starzec w tym roku rośnie sobie koło pospolitych aksamitek ,takie proste a takie piękne.U Ciebie ślicznie 😉

 4. Piękne ! Wyglądają cudownie . Ja próbowałam na działce , ale wymagają stałej opieki i troski . Wrzosce jakoś tam dają sobie radę , ale wrzosy raczej nie . Te są przepiękne , jak wszystko . Gratulacje .Wielka radość popatrzeć ! Pozdrawiam . Małgosia 😃💓

  • Dziękuję Małgosiu za miłe słowa 🙂
   To prawda, ogród to codzienna praca, pielęgnacja i odstraszanie nieproszonych gości, które niszczą rośliny…
   Serdeczności 🙂

 5. Wyjątkowo dorodny i faktycznie piękny.Kasiu u Ciebie jak zawsze cudownie. Pozdrowionka

Skomentuj proszę

Navigate