Szczepione drzewa i krzewy – ogrodowe cukiereczki

Szczepione drzewa i krzewy to takie „drzewniane cukiereczki” w ogrodzie. Nie musimy zadzierać głowy do góry, bo one zawsze są na wysokości oczu i nożyc do cięcia. Te miniaturowe, iglaste i liściaste drzewka urzekają bajecznymi formami i kolorami liści.

I wcale nie trzeba wchodzić na drabinę, żeby je troszkę "utemperować"

O wysokości szczepionego drzewka decyduje miejsce szczepienia. Jest to „zgrubienie” pod koroną rośliny, dzięki któremu drzewko dorasta maksymalnie kilkadziesiąt cm wyżej. Kupując takie drzewko w szkółce wiemy, jak wysokie będzie w przyszłości.

Chcę Wam przedstawić kilka ładnych i łatwych w uprawie drzew, tych które rosną u mnie w ogrodzie od kilku lat i z czystym sumieniem mogę je polecić.Róże

Szczepione drzewa i krzewy – iglaste

Modrzew  (Larix decidua Pendula)

Szczepione drzewa
Modrzew szczepiony na pniu – wys.180 cm

Kupiłam go pięć lat temu i nie uwierzycie, ale na cienkiej, długiej łodydze miał trzy, może cztery sterczące gałązki i wyglądał prześmiesznie. Teraz, po kilku latach, ma piękną, gęstą czuprynę. Przez cały sezon jest niebiesko-zielony, a jesienią pięknie się złoci – dotąd, aż nie opadną mu wszystkie igły.

Szyszki modrzewia
Szyszki jesienią (3cm)

W odróżnieniu od innych iglaków, modrzewie nie gubią szyszek każdego roku. Małe, bardzo dekoracyjne, jasnobrązowe szyszeczki, pozostają na pędach nawet przez kilka lat.

Aby młode drzewko ładnie się rozkrzewiło, to wczesną wiosną należy mocno przyciąć koronę. Miejsce cięcia powinno znajdować się nad 2 lub 3 pąkiem. Zabieg powtarzamy co 2-3 lata. Gdy korona jest już ładnie ukształtowana, wystarczy regularnie usuwać pędy chore oraz te, które psują zwisający pokrój. Więcej o tym drzewku przeczytacie pod linkiem:

http://www.ogrodpodlasem.pl/szczepione-drzewa-krzewy-ogrodowe/

Róże

Szczepione drzewa – liściaste

Rajska jabłoń (Malus Aldenhamensis)

Szczepione na pniu
Majowe, karminowe kwiaty przyciągają wzrok przez kilkanaście dni – wys.140 cm

To cudeńko ma dwa fascynujące i barwne momenty w swoim życiu:

 • W maju, podczas kwitnienia,
 • jesienią, gdy owocuje.

Jabłonka wymaga słonecznego stanowiska. Jest całkowicie mrozoodporna i tolerancyjna na suszę. Należy wybrać dla niej dobrze eksponowane stanowisko. Najczęściej atakowana jest przez mszyce. Ale to żaden problem, bo przecież mszyce łatwo można wyeliminować, spryskując je odpowiednimi preparatami.

Najpiękniej wygląda na tle zielonego trawnika, posadzona wśród roślin okrywowych. U mnie, wokół tej jabłonki rosną liatry, funkie, orliki i żurawki.

Rajska jabłoń
Malutkie, zmrożone jabłuszka

Jesienią, zbieram owoce (ok.1 kg) i robię wspaniałą nalewkę na spirytusie. Czasami zapomnę zebrać owoce i dopiero mrozisko przypomina mi o tym, ale to nic, zostawiam je na gałęziach zmrożone, dla ptaszków – niech się ptaszyny najdroższe posilą…

Rok rocznie w lutym lub w marcu, należy przyciąć nadmiernie rosnące pędy oraz te, które się krzyżują i wrastają do środka. Więcej o tym drzewku przeczytacie pod linkiem:

http://www.ogrodpodlasem.pl/rajska-jablon-szczepiona-na-pniu/

Róże

Klon jesionolistny Flamingo (Acer negundo Flamingo)

Klon Flamingo
Przycięłam go bardzo finezyjnie, tak trochę po azjatycku…  wys. 2 m

Zaliczył już kilka miejsc w ogrodzie, by w końcu na dobre usadowić się koło tarasu. Tutaj mogę obserwować jego jasnoróżowe liście wiosną, biało-zielone latem i przebarwiające się na żółto jesienią.

Klon ‚Flamingo’ nie ma żadnych wymagań, poradzi sobie w trudnych warunkach. Jedyne o co prosi, to o przycinanie jego nadmiernie rosnących pędów – im więcej cięcia, tym piękniej!

Więcej o tym drzewku przeczytacie pod tym linkiem http://www.ogrodpodlasem.pl/klon-flamingo-jesionolistna-kolorowanka/

Róże

Bez Meyera (Syringa Meyeri)

Bez Meyera
Niezwykle pachnący – wys. 150cm

Ta bardzo efektowna odmiana lilaka Meyera Palibin kwitnie w maju – trochę później niż pospolite bzy. Pachnie intensywnie, powiedziałabym, że mocniej niż zwykły bez.

Po kwitnieniu, koniecznie trzeba ściąć wszystkie przekwitnięte kwiatostany nawet 1/3 pędów. Terminu cięcia lepiej nie odkładać, ponieważ bez zawiązuje pąki kwiatowe latem. Zbyt późne cięcie to słabsze kwitnienie lub nawet brak kwiatów w roku następnym.

Co kilka lat trzeba wykonać cięcie prześwietlające – usuwa się bardzo stare i chore pędy. Więcej przeczytacie pod tym linkiem

http://www.ogrodpodlasem.pl/lilak-meyera-mini-bzik-na-pniu/

Róże

Wiąz drobnolistny Geisha ((Ulmus parvifolia Geisha)

Wiąz Geisha
Złotolistne listki pod koniec kwietnia

Jakiż to piękny i niezwykle malowniczy krzew, a właściwie małe drzewko o drobnych, misternie ząbkowanych brzegach liści. Wiosną, te maleńkie, filigranowe listki są bardzo jasne i słoneczne, ale już w czerwcu stopniowo przybierają soczyście zielony kolor. Jesienią znowu się czarownie złocą.

Wiąz Geisha jest drzewkiem mrozoodpornym i bez wymagań. więcej o tym drzewku przeczytacie pod tym linkiem;

http://www.ogrodpodlasem.pl/wiaz-geisha-i-jej-zabkowane-listki/

Klon kulisty (Golden globe)

Szczepione na pniu
Zawsze wygląda efektownie – wys. 2,5 m (w tle wierzba ‚Hakuro Nishiki’)

Pełna złocistych liści kula, to drzewo dla leniwych. Przez cały sezon sprawia wrażenie, jakby od najmłodszych lat było starannie prowadzone przez ogrodnika. Wiosną zachwyca złocistożółtym kolorem, który latem zielenieje, by jesienią przybrać ciepłą pomarańczową barwę.

Sadząc to piękne drzewo, należy zwrócić uwagę na to, aby nie rosło w pełnym słońcu. Ja niestety tego nie wiedziałam i teraz widzę, że w upalne dni dochodzi do poparzenia jego pięknych liści. Na szczęście poparzeniu ulegają tylko ich brzegi i szybko zostają zasłonięte nowymi listkami.

Ważne! Złocista odmiana ‚Golden Globe’ powinna rosnąć w półcieniu.

Więcej o tym drzewku przeczytacie pod linkiem:

http://www.ogrodpodlasem.pl/klon-kulisty-szczepiony-na-pniu/

Róże

Wierzba Hakuro Nishiki (Salix integra)

Wierzba Hakuro Nishiki
Różowe końcówki liści na początku lata

Ona kocha słońce i jedynie na stanowisku w pełnym słońcu, będzie się prawidłowo wybarwiała na różowo – widok to jest niezwykły.

Bardzo szybko przyrasta, więc wymaga przynajmniej 2-krotnego cięcia w sezonie, pierwsze – bardzo silne – wykonuje się na przedwiośniu, drugie w lipcu. To letnie cięcie sprawia, że ‚Hakuro nishiki’ wypuszcza nowy przyrost, który jest dekoracyjnie wybarwiony, ale już nie tak intensywnie jak wiosną.

Ta wierzba, tak jak każda inna, lubi wilgotne podłoże!

Więcej o tym drzewku przeczytacie pod linkiem:

http://www.ogrodpodlasem.pl/wierzba-hakuro-nishiki-szczepiona-na-pniu/

Aha! Muszę Wam jeszcze podpowiedzieć, że zdarza się, iż na tej pięknej wierzbie ‚Hakuro nishiki’ rosną „róże”. Zerknijcie proszę na te różyczki,naprawdę prześliczne. Ale, nie dajcie się zwieść! To jest siedlisko szkodnika, zwanego „muchówką wierzbinowca”.

Jeżeli te różyczki się pojawią, to zróbcie im dużo zdjęć, a później spryskajcie wierzbę preparatem owadobójczym po to, aby szkodniki nie mogły się rozwinąć.

Różyczki na wierzbie
Piękne „różyczki” rosną na tej wierzbie, ale nie dajcie się zwieść, to domek szkodnika Rhabdophaga rosaria

Róże

Ważne! Jeżeli będziecie sadzić szczepione drzewa w swoim ogrodzie, to pamiętajcie aby zapewnić im dobry start, czyli:

 • Dołek  powinien być dwa razy większy niż doniczka, w której rośnie drzewko.
 • Wskazana jest mieszanka żyznej ziemi z dodatkiem kompostu, a dla iglaków koniecznie o kwaśnym odczynie.
 • Bryłę korzeniową, przed posadzeniem, należy pomoczyć w wiaderku przynajmniej przez godzinę.
 • Przed posadzeniem trzeba rozluźnić korzenie, rozdrapując je.
 • Ponieważ nowo posadzone drzewka są niestabilne, koniecznie trzeba je wzmocnić je palikami.
 • Po wkopaniu drzewka, dobrze jest zrobić naokoło „rynienkę” po to, żeby woda gromadziła się w niej i równomiernie nasączała podłoże,
 • Na koniec pozostaje podsypanie grubą ilością kory.

Róże

Mam nadzieję, że spodobały Wam się moje niewielkie, szczepione drzewa i krzewy. Obejrzyjcie też inne małe drzewa, które niezwykle malowniczo wpisują się w ogrodowy klimat i nie rosną za wysoko.Róże

18 komentarzy

 1. Marzy mi się pięknie zaaranżowany ogród. Męczy mnie zwłaszcza skarpa, którą cały czas widać przez dwa ogromne okna w moim salonie……. z wnętrzami jako projektant radzę sobie świetnie…. ale na zewnątrz…… to chyba nie moja bajka 🙁

 2. Kasiu słodkie te Twoje cukiereczki. Nie mam ani jednego szczepionego drzewka, uwierzysz? Może kiedyś o wierzbę się pokuszę, ale dopiero jak miejsce na jakąś wodę znajdę, a z tym pewnie poczekam, ze względu na najmłodszy skarb w rodzinie.
  Serdeczności :*

  • Loniu, pomału… masz cudowny ogród, podziwiam go, choć nie zawsze mam czas, żeby na dłużej się zatrzymać. Teraz, zimą będzie trochę luzu, to pobuszuję po twoim ogrodzie. Buziaki kochana 🙂

 3. Modrzew jest przeuroczy,jeszcze w tym tygodniu muszę zajrzeć do szkółki :)Pozdrawiam.

 4. Witam serdecznie, bardzo spodobala mi sie rajska jabłoń (Malus Aldenhamensis) – idealnie pasowalaby do mojego niewielkiego ogrodu. Niestety nie moge znalezc nigdzie szczepionej odmiany o tak pieknie opadajacych galeziach:( wszystkie w opisie maja wzrost do 2-4 m. Rozumiem, ze drzewko to konkretne drzewko z Pani ogrodu raczej nie urosnie juz wiecej? Prosze o podpowiedzi jak szukac… to poczatek mojej przygody z ogrodnictwem. Pozdrawiam:)

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow