Sześć małych drzew do Twojego ogrodu

Niemal zawsze raczę Was kwiatami i bujnymi krzewami, a co powiecie na to, żebym dzisiaj pokazała Wam sześć małych drzew, pasujących do każdego ogrodu, a już szczególnie do ogrodu małego?

Te małe drzewka są niezwykle atrakcyjne i z łatwością można je utrzymać w ryzach, oczywiście odpowiednio przycinając. Przyznam szczerze, że na początku zakładania ogrodu, zdarzało mi się kupić „małe” drzewko – miniaturkę akacji (jak zapewniała pani w szkółce ogrodniczej). Drzewo rosło tak niewiarygodnie szybko, że już po trzech latach wyglądało na giganta.

Czy miałam czekać, aż zawładnie ogrodem?

Otóż nie czekałam, tylko wykopałam i podarowałam koleżance, która ma kilkuhektarową posiadłość. Miałam nosa, bo po kilku latach, to „niby małe drzewko”, wyrosło u koleżanki do ok. 6m, a to dopiero początek jego życiowej drogi. Od tej pory bardzo pilnuję, żeby zawsze kupować drzewka z wiarygodnego źródła. Te sześć małych drzew, naprawdę niedużych, już na dobre zadomowiły się w moim ogrodzie. Oceńcie zresztą sami.

Róże

Sześć małych drzew, które doskonale wpasują się do każdego ogrodu

Wiąz Geisha

Wiąz Geisha
To drzewko można dowolnie formować

Niezwykle malowniczy krzew, a właściwie drzewko o drobnych, misternie ząbkowanych brzegach liści. Wiosną, listki te są bardzo jasne i „świecą” w ogrodzie swoją żółtością, po czym stopniowo przybierają soczyście zielony kolor, by jesienią znowu się pozłocić. Ten wiąz jest całkowicie mrozoodporny, nie ma absolutnie żadnych wymagań. Tak mnie urzekł swoim pięknem, że dokupiłam jeszcze jedno takie drzewko.

I tak oto, w moim ogrodzie rosną dwie Gejsze i… czują się doskonale. Ponieważ, chodząc koło nich, cały czas mam w rękach sekator, to jestem pewna, że nie urosną wyżej niż 3 m. Obcinam tylko pędy rosnące w górę, natomiast boczne zostawiam mocno zwisające. Prowadzę to drzewko jako płaczące.

Gdy cały ogród pogrąży się w jesieni i listopadowej „mroźności”, wiąz Geisha ciągle jeszcze czaruje  słonecznymi liśćmi. To małe drzewo, budzi się wiosną wcześnie i żegna jesień najpóźniej. Przeczytajcie o nim więcej http://www.ogrodpodlasem.pl/wiaz-geisha-chcialoby-sie-powiedziec/

Wiąz Geisha
W listopadzie, na tle zmrożonego ogrodu wygląda zjawiskowo

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Klon jesionolistny 'Flamingo’

Klon jesionolistny Flamingo
Pastelowe, różowe i radosne ubarwienie
Mało wymagające drzewo, dorastające do 5m wysokości, rozwesela ogród swoimi wybarwionymi liśćmi z różowymi końcówkami. Posadziłam w rzędzie trzy takie drzewka, jednakowej wielkości i muszę teraz pilnować, żeby żaden z nich się nie wychylił. Już widzę, że jeden „strzela” do góry, więc zaraz idę go „utemperować”!

Klon Flamingo jest całkowicie mrozoodporny i wytrzymały na suszę. Więcej o tym klonie przeczytacie pod tym linkiem http://www.ogrodpodlasem.pl/klon-flamingo-jesionolistna-kolorowanka/14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Robinia akacjowa 'Frisia’

Robinia Frisia
Robinia rozsłonecznia ogród przez całe lato

Kłująca i słoneczna, docelowo ma niby dorastać nawet do 9 m, ale ponieważ wiem, że doskonale znosi cięcie, to przycinam ją kilka razy w roku i widzę, że zachowuje bardzo fajną formę. Nie dopuszczę do tego, aby wyrosła wyżej, niż 4 m.

Ta robinia, przez całe lato „złoci” się pięknie w ogrodzie. Na wiosnę, bardzo późno budzi się do życia i zawsze w kwietniu drżę, czy aby na pewno przeżyła zimę w moim górskim klimacie. Jak do tej pory, „złociutka” daje radę… Więcej o robinii przeczytacie pod tym linkiem http://www.ogrodpodlasem.pl/robinia-akacjowa-zlotolistna-frisia/14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Magnolia 'Limelight’

jjjjj
Po przycięciu, magnolia idealnie wtopiła się w krajobraz skalniaka. Po lewej stronie znajduje się tunel dla jamnika, zerknijcie proszę tutaj.

Tę magnolię kupiłam przed dziewięcioma laty i niestety muszę przyznać, że prawie rok rocznie w maju, przemarzają kwiaty i pąki. Zawsze jest to pomiędzy 5-7 maja. Tak więc, nie każdej wiosny dane mi jest cieszyć się wielkimi kremowymi kwiatami, ale za to przez całe lato jest zjawiskowo piękna ze swoimi dużymi, zielonymi liśćmi.

Magnolia
Gdy nie ma przymrozków, to pod koniec kwietnia kwitnie przepięknymi kielichami, wśród których mieszkają elfy... Widok bajeczny!

Wśród ogrodników panuje przekonanie, że magnolii się nie przycina i naprawdę długo trzymałam się tej szkoły. Jednak, gdy zaczęła mi za szybko rosnąć w górę, to radykalnie ją przycięłam i od tej pory mam cudownie uformowane drzewko, i o dziwo, po takim cięciu, kwitnie raz jeszcze pod koniec sierpnia.14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Klon palmowy 'Nicholsoni’

Klon palmowy Nicholsoni
Ten klon najpiękniejszy jest jesienią

Krzewiasty klon dorastający do 3 m wysokości. Nie wymaga cięcia, chociaż zdarza się, że trzeba lekko przyciąć gałęzie, które nadmiernie wyrosły. Przez całe lato jest skromnie zielony, a jesienią robi furorę wybarwiając się na szkarłatny kolor.

Niestety, wszystkie klony palmowe mają wymagania. Potrzebują miejsca słonecznego, albo tylko  lekko zacienionego i koniecznie reprezentacyjnego. Wspaniale komponują się z różanecznikami.

Jaka ziemia? Próchnicza o kwaśnym odczynie, wilgotna i dobrze zdrenowana. Klony palmowe nie są w pełni mrozoodporne, więc trzeba je na zimę okrywać, szczególnie te młode.

Więcej informacji o klonach palmowych uzyskacie tutaj http://www.ogrodpodlasem.pl/klony-palmowe-dla-milosnikow-piekna/

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Sumak Octowiec

Sześć małych drzew
To drzewko jest niezniszczalne i powiedziałabym (nie ubliżając mu), że rozsiewa się po ogrodzie jak chwast

Malownicze drzewko z pięknymi kwiatami – owocami. Trzeba bardzo uważać, bo rozsiewa wokół siebie całą masę maleńkich „sumaczków” i jeżeli nie będziemy ich wyrywać, to rozpanoszą się po całym ogrodzie.

Zero wymagań, zero pielęgnacji, a jaka frajda dla oka.14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Sześć małych drzew, a może i więcej, rośnie u mnie w ogrodzie od kilku lat, i nic nie wskazuje na to, żeby urosły wyżej, niż ja sobie tego życzę. Jeżeli lubicie drzewa szczepione na pniu, które również nie zajmują dużo miejsca w ogrodzie, to zapraszam na prezentację kilku najpiękniejszych i nie wymagających. Opisałam je tutaj: http://www.ogrodpodlasem.pl/szczepione-drzewa-krzewy-ogrodowe/

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

32 komentarze

  • Pani Katarzyno piękny ogród i cenne wskazówki.Chciałam Panią zapytać , kupiłam klon flamingo na pniu i wsadziłam jesienią do gruntu na wiosnę listki zaczęły mi się zwijać do środka. Jaki może być powód proszę o podpowiedź

   • Dzień dobry,
    1. Jeżeli klon został posadzony w ubogiej ziemi, być może trzeba go zasilić kompostem lub innym nawozem. 2. Z powodu suszy ma braki w nawodnieniu, proszę solidnie podlać.
    3. Trzecia ewentualność, to mszyce lub inne szkodniki – jeżeli liście są lepkie trzeba spryskać preparatem na mszyce i szkodniki.
    Serdeczności 🙂

   • Sumaka albo ktoś uwielbia albo nienawidzi. Mam w ogrodzie jednego, prawdą jest, że ładnie wygląda, ale latam z sekatorem nad nim praktycznie cały sezon. Gdyby nie to, że nie ja go posadziłam już dawno bym go wycięła.

 1. Mam mały klon palmowy i jakoś nie mogę pobudzić go by rósł,jego liście a raczej końcówki mają jakąś zaraze.Co począć?

  • Jago, może ma chorobę grzybową (co nie zdarza się często), lub niedobre podłoże. Spróbuj go jesienią wyjąć z ziemi i wymień glebę na nową, żyzną i lekko kwaśną. Po posadzeniu koniecznie obsyp grubą warstwą kory. Na zimę, jeżeli jest młody, opatul 🙂

 2. Wiąz jest świetny! Faktycznie doskonale daje się formować. To ważne, żeby mieć w ogrodzie drzewa, które dajemy radę „opanować”… Zaskoczyłaś mnie magnolią, nie pomyślałam o formowaniu…

  • Zmuszona byłam zmniejszyć magnolię, bo zaczęła górować nad skalniakiem – teraz wygląda prześlicznie i bardzo się zagęściła.

 3. Witaj Kasiu, mam takie nietypowe pytanie, jak wiąz Geisha wygląda zimą, w okresie bezlistnym? Szukam niedużego drzewa do 4-5 metrów z gęstą koroną, może być szczepiony na pniu, tak aby osłonić się od sąsiadów.

  • Kasiu, nie mam niestety zdjęć nagiej Geishy, ale wygląda pięknie, szczególnie pokryta śniegiem. Moja nie jest jeszcze za gęsta – ma dopiero cztery lata. Bardziej gęsta i również bezproblemowa jest wierzba Hakuro Nishiki.

 4. Moi sąsiedzi posadzili w swoim ogrodzie sumaka a u mnie wyrasta wszędzie…W malinach,w żywopłocie,na trawniku i nie są to siewki lecz wybijają z korzeni rośliny matecznej. To jest nie do opanowania 😢.

  • Też tak miałam, ale w końcu po ciągłym ich wyrywaniu, zostały tylko dwa. Gdy pojawi się nowy, to od razu go likwiduję. Da się opanować!

 5. Nawet kilka z nich mam 🙂 Choć powiem, że popełniłam też kilka błędów, i rosną mi pod domem giganty – jak kilka sosen.

 6. Witam serdecznie.
  Jestem zauroczona każdym listkiem, płatkiem, trawą, blaskiem kamienia i słońca i wodą dla ptaszków, i tunelem dla pieska, i …muzyką. Nie mogę oderwać oczu od tych uroków natury tak zagospodarowanych jak u Ciebie p.Kasiu. Tak bardzo bym chciała mieć podobnie i choć mam na to warunki…nie potrafię. Jestem nowicjuszką w tym temacie (od dwóch lat mieszkam na wsi z ogrodem i przy lesie). Cieszy mnie przyroda; zieleń, ptaki, zwierzyna leśna (i nie tylko) i mam nadzieję, że kiedyś będę miała takie widoki jak Ty, pani Kasiu. Rewelacja.
  Gorąco pozdrawiam i gratuluję smaku i stylu (chyba oglądam świat przez Pani okulary-CUDO !).
  Jeszcze raz: JESTEM ZACHWYCONA…

  • Małgosiu, nawet nie wiesz, jaką radość sprawiasz mi takimi słowami – dziękuję bardzo. Ja 10 lat temu, ba, nawet sześć jeszcze temu uczyłam się wszystkiego i dalej nie wiem wielu rzeczy. Jedno Ci mogę powiedzieć, wciągnęłam się w tę pasję bardzo mocno. Ogród daje mi siłę i moc. Tego samego i Tobie życzę. Gdybyś miała jakieś pytania, to pisz – najlepiej na priv na fejsie. Serdeczności od Kasi 🙂

 7. Naprawdę tak sobie dobrze radzisz z sumakiem?? Ja kiedyś posadziłam u siebie, wśród sosen, z myślą, że może sobie tam swobodnie rosnąć, ale po kilku latach wykopałam, a raczej próbowałam go usunąć. Pod ziemią rozprzestrzeniał się na wiele metrów od pnia, dotarł do warzywnika! Odrosty korzeniowe pojawiają się do dziś. Może masz jakąś spokojniejszą odmianę…

  • Co jakiś czas pojawia się maleńki, śliczny odrost. Szkoda mi go likwidować, ale przypominam sobie jak szybko rośnie i ukorzenia się rozłogowo, więc go szybko usuwam. Rok rocznie jest to około 10 sztuk prawie w zarodku. Jedno drzewko rośnie bardzo ładnie brzy bramie wjazdowej.

Skomentuj proszę

Navigate