Wrzosy na jesienne, barwne kobierce

Wrzosy to takie małe, dekoracyjne krzewinki. Jesienią, gdy w ogrodzie nie ma już wiele kwitnących roślin, to właśnie one przyciągają wzrok cudownymi odcieniami różu i fioletu. A jeżeli dołączymy jeszcze do nich te srebrno-białe, to mamy zjawiskowe, kolorowe kobierce. Można je komponować z pniakami i kamieniami. Mogą również rosnąć na skalniaku z mini iglakami, rozchodnikami, azaliami.

Kwitnące wrzosy to niewątpliwie jeden z piękniejszych elementów w ogrodzie. Ich widok budzi przyjemne skojarzenia z lasem, a przede wszystkim z jesienią. Pszczoły i inne owady kochają wrzosy, a o miodzie wrzosowym nie wspomnę, bo wiadomo, że jest wyborny.

Jeżeli macie ochotę założyć w ogrodzie małe wrzosowisko, to miejcie na uwadze to, że wrzosy lubią zaciszne, osłonięte od wiatru, słoneczne stanowisko. Bardzo ważne, aby wrzosy posadzić na lekkim wzniesieniu. Ja pod moje wrzosowisko nawiozłam kilkanaście taczek ziemi, zakwasiłam ją i dodałam trochę kompostu.

Podłoże? Te rośliny koniecznie muszą mieć kwaśną ziemię z dodatkiem piasku i torfu. Piasek sprawia, że gleba jest przepuszczalna i korzenie nie stoją w wodzie. Dobrze by było, aby przed ich posadzeniem ułożyć warstwę drenażu z drobnego kamyczka. Ja to zrobiłam i nie mam problemu z gniciem korzeni i zamieraniem roślin. Przyznaję jednak, że pomimo pielęgnacji niektóre z nich umierają, więc muszę dokupować nowe i dosadzać.

Róże

Wrzosy
Pod magnolią, na skalniaku, mają doskonałe warunki, w tle po lewej rozchodnik okazały

Róże

Wrzosy wymagają troskliwej uwagi i pielęgnacji

  • Wskazane jest wiosenne nawożenie, ale uwaga – nie wolno ich przenawozić!
  • Ziemia wokół nich powinna być zawsze wilgotna i wyściółkowana korą.
  • Wiosną należy je przycinać, to zagęści roślinę i nada jej właściwy pokrój.
  • Na zimę przykryć gałązkami jedliny.
Wrzosy
Jesienny skalniak – po lewej stronie rozchodnik okazały, po prawej marcinki
Wrzosy
Jasne, srebrzyste wrzosy cudownie rozświetlają jesienny ogród
Wrzosy
Najpiękniej wyglądają w grupie
Wrzosy
Srebrno-białe poletko

Róże

Wrzosy nie tylko na rabatach

Ja sadzę je w wiklinowych koszach, donicach i różnych pojemnikach. Jesienią ustawiam wszędzie, gdzie tylko mogę i zawsze w doborowym towarzystwie. Te w donicach i pojemnikach trzeba regularnie podlewać, szczególnie w słoneczne dni.

Co zrobić z nimi na zimę?

Można spróbować je przezimować, opatulając donice i stawiając w zacisznym miejscu. Nie zawsze się to udaje. Aby być pewną tego, że przeżyją mroźne dni, to późną jesienią, wszystkie „pojemnikowe” wrzosy przesadzam do gruntu i przykrywam jedliną. W ten sposób z roku na rok powiększam swoje wrzosowisko.

Wrzosy
Przyznacie sami, że kompozycja drewna, kamienia i wrzosów w dużym koszu wygląda całkiem, całkiem…
Wrzosy
Metalowy żuraw stoi przy stawiku, ma piękne oczka i w zależności od pory roku nosi na sobie różne cudowne rośliny – latem lobelię, a jesienią wrzosy…
Wrzosy i żurawki
Z żurawkami – kolorystyczny fenomen
Wrzosy
W koszach na tarasie

Róże

Zerknijcie proszę jeszcze na inną, niezwykłą roślinę, która późnym latem i jesienią wygląda prześlicznie, to starzec srebrzysty.

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Zapisz

Zapisz

7 komentarzy

  1. Przepiękny ogród! Wrzosy uwielbiam, ale jedyną możliwością, aby się nimi nacieszyć, to kupno i postawienie w mieszkaniu. Niestety zbyt długo nie stoją 🙁
    Marzy mi się skalniak. Kto wie,może kiedyś 🙂

    • Dziękuję Ado, póki co, ozdabiaj mieszkanie wrzosami… Jestem pewna, że niedługo będziesz miała cudowny i kolorowy ogród. Tego Ci życzę z całego serca 🙂

Skomentuj proszę

Navigate