Żeniszek meksykański nasycony błękitem

Żeniszek meksykański (Ageratum houstanianum) jest jednoroczną rośliną, która urzekła mnie nasyconym, błękitnym kolorem i wigorem kwitnienia. Ma prześliczne, gęste kwiatuszki zebrane w kształtne koszyczki. Rozwinięte sadzonki kupuję zawsze w czerwcu w szkółce ogrodniczej i umieszczam je w kółeczku po trzy sztuki. Już po dwóch, trzech tygodniach tworzą bujne, malownicze kępki i kwitną aż do października, a ściślej mówiąc do pierwszego przymrozku.

Gatunek ten, w środowisku naturalnym występuje w Meksyku, więc nie ma się co dziwić, że gdy rośnie w polskim ogrodzie, tak bardzo lubi słoneczne stanowisko.

Żeniszek meksykański ma pokrój kulisty lub wzniesiony i tworzy drobne, sercowate liście. Roślina jest jednak popularna ze względu na obfite i długie kwitnienie. Zanim całkowicie rozkwitnie, to kwiatuszek wygląda jak płaski, maleńki guziczek, który rozwijając się zaczyna wyglądać jak miniaturowy aster.

Żeniszek meksykański
Koszyczki całe w pąkach
Żeniszek meksykański
Kolorowa, letnia rabata – żeniszek, smagliczka i przywrotnik w pełni kwitnienia

Żeniszek meksykański

Rok rocznie, kupuję sadzonki żeniszka z kwiatuszkami w kolorze niebieskim, choć słyszałam, że są również różowe, a nawet białe, których nasiona wypatrzyłam w szkółce Sadowniczy. Rośliny te rosną u mnie na obrzeżach wielu rabat, a także wzdłuż krętej ścieżki pośrodku rozarium. Zaczynają kwitnąć w czerwcu i zdobią rabaty aż do pierwszych przymrozków. Owocem żeniszka meksykańskiego jest niełupka.

Żeniszek meksykański
Przy kamiennej ścieżce z astrami i smagliczką
Żeniszek meksykański
Najpiękniej wygląda w promieniach słonecznych

Uprawa żeniszka meksykańskiego

  • Lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione i osłonięte.
  • Żeby bujnie i zdrowo kwitł, to na start sadzę go w żyznym i przepuszczalnym podłożu.
  • W bezdeszczowe dni nie zapominam o jego podlewaniu.
  • Przekwitnięte kwiatostany zawsze ścinam nożyczkami, po to, aby poprawić wygląd rośliny i przedłużyć okres jej kwitnienia.
  • Co dwa tygodnie zasilam nawozem do roślin kwitnących.
  • Jest rośliną rzadko atakowaną przez choroby i szkodniki.
  • Ponieważ żeniszek meksykański jest wrażliwy na mróz, więc już po pierwszym przymrozku traci urok i nadaje się do likwidacji. Ja „zasilam” nim i innymi jednorocznymi roślinami mój kompostownik.
Żeniszek meksykański
Kwitnie do pierwszych przymrozków

Nasiona żeniszka meksykańskiego wysiewa się w pomieszczeniu do skrzynki w marcu. Na miejsca stałe można go wysadzać do gruntu lub przenosić na balkon dopiero po „zimnych ogrodnikach”.

Żeniszek meksykański jesienią

Zdawać by się mogło, że jesień to kolory złota, miedzi czy czerwieni, ale jest przecież tyle niebieskich i fioletowych kwiatów, które dosyć fajnie wtapiają się w październikowy klimat. Chociażby: zimowit jesienny, calibrachoe, czy właśnie żeniszek, który wyjątkowo intensywnym kolorem, przyciąga wzrok. A do tego jeszcze niebiesko-lawendowa róża Novalis i hortensja ogrodowa o cudownie niebieskich kwiatach? O Marcinkach nie wspomnę, bo nie wyobrażam sobie jesieni bez tych astrowatych kolorów.

Żeniszek meksykański
Październikowe słońce jest bardzo łaskawe dla jeszcze zielonych roślin

Bywa jednak i tak, że nie zdąży nacieszyć się babim latem, ani cudowną, polską jesienią… W ostatni wrześniowy poranek mrozisko (minus 5 stopni) zmroziło cały ogród. Ale to nic, przed nami jeszcze ciepłe i słoneczne dni…

Żeniszek meksykański w oszronionym ogrodzie
Ostatni dzień września przywitał mnie takim oto bajecznym widokiem…
Żeniszek meksykański zmrożony
Zmrożony wygląda jeszcze pięknie, ale gdy tylko odtaje, to niestety będzie do wyrzucenia

Inne rośliny jednoroczne i byliny wieloletnie, zdobiące rabaty przez całe lato, obejrzycie pod tym linkiem. Jestem pewna, że nazwy niektórych z nich zapiszecie w kajeciku, na liście zakupów. Serdeczności od Kasi.

http://www.ogrodpodlasem.pl/byliny-ogrodowe-piekne-kwieciste-rabaty/

Skomentuj proszę

Navigate