Złocień Maruna zwany wrotyczem

Zawsze myślałam, że polna roślina o nazwie wrotycz ma tylko żółciutkie, maleńkie kwiatuszki. Taki obraz z dzieciństwa utkwił mi w pamięci. Moja najdroższa, śp. babcia Teofila, miała w swojej „zielnej apteczce” herbatkę z „wrotyczowego” suszu, a nawet spirytusowe krople pomagające ukoić migrenę. Ponieważ nie miała tej rośliny w swoim ogródeczku, to razem z dziadziem Władkiem chodzili na pobliską łąkę i przynosili całe naręcza tego żółtego ziela (tak się wtedy mówiło). Pamiętając o leczniczych właściwościach tej rośliny, postanowiłam ją mieć na kwiatowej rabacie. Dowiedziałam się od koleżanki, że bywa również wrotycz o białych kwiatuszkach. Dostałam od niej małą, zieloną sadzonkę… I tak złocień Maruna (Chrysanthemum parthenium) zagościł w moim ogrodzie na kwiecistych rabatach, wśród takich roślin, jak; 

Jest to roślina jednoroczna, maksymalnie dwuletnia. Jesienią przycinam wszystkie wyschnięte łodygi, które zimą zanikają. Ponieważ samoistnie rozsiewa się dookoła, to w maju widać ją w różnych miejscach ogrodu tam, gdzie najmniej się jej spodziewam.

Złocień Maruna
Lipcowe, bujne kwitnienie. Najwyższy czas na zebranie kwiatuszków i listków…
Złocień Maruna
Rośnie nawet pod drzewem, pod warunkiem, że choć przez kilka godzin dociera do niej słońce

Zalety złocienia Maruny

 • Jest niewysoką byliną o aromatycznych, mocno powycinanych liściach i ślicznych  kwiatuszkach podobnych do stokrotki. Jej kwiaty, to maleńkie koszyczki o średnicy 1,5–2 centymetrów, pojedyncze lub pełne, zebrane w luźne grona. Płatki mają biały kolor, a te wewnętrzne – rurkowe, są jasno-żółte.
 • Dorasta do wysokości 40-50 centymetrów.
 • Kwitnie bujnie w czerwcu i lipcu. Gdy kwiatuszki przekwitną, to przycinam wszystkie łodygi na wysokość 10 centymetrów. Odrasta bardzo szybko i kwitnie po raz drugi, choć już nie tak bujnie, jak wcześniej.
 • Malowniczo wpisuje się do ogródków ziołowych, nadaje się również do uprawy w donicach.
 • Jej kwiaty są trwałe, więc można je zrywać do bukietów i suszyć.
 • Roślina wydziela korzenny zapach, który przypomina mieszankę zapachów rumianku i wrotyczu (tego żółtego).
 • Jest rośliną wykorzystaną w medycynie ludowej na różne dolegliwości.
Maruna - roślina
Piękna o każdej porze dnia

Złocień maruna upodobała sobie elfinka Marunka

Spójrzcie proszę, czyż nie jest warta chwili podziwu? Więcej o moich elfach przeczytacie tutaj -> Elfy w ogrodzie – baśniowe dobre duszki

Złocień Maruna
Elfinka Marunka – imienniczka rośliny
Elfinka Marunka
Kocha, nie kocha…

Wymagania i pielęgnacja

 • Złocień Maruna jest krótkowieczną byliną, która obficie zakwita w drugim roku po posadzeniu – od czerwca do września.
 • Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej oraz słonecznego stanowiska.
 • W czasie upałów wymaga podlewania.
 • Jeżeli chodzi o zasilanie, to wystarczy wiosną podsypać ją odrobiną kompostu, obornika lub inną odżywką do roślin kwitnących.

Więcej informacji można zaczerpnąć na blogu Fajny ogród

Mam w ogrodzie jeszcze inny złocień, wieloletnią bylinę o dużych, stokrotkowych kwiatach. Zerknijcie proszę na to cudo; Margerytka – złocień krzewiasty.

7 komentarzy

 1. Piękne wspomnienia z dzieciństwa. Wspaniała, bardzo piękna roślina, a do tego tak zdrowa. 🙂 Piękne zdjęcia tworzysz. Oglądałam Twój ogród na innych zdjęciach, czuć ogromną miłość, Twój ogród jest nią przepełniony, bajkowe miejsce. 🙂 Pozdrawiam bardzo serdecznie, życzę miłego dnia. :)))

  • Ago, bardzo dziękuję za ciepła słowa. Zakładając ogród nie przypuszczałam, że będzie on wypełniony niemal tysiącem różnych roślin…
   Kocham tę moją bajkę i dbam o nią, jak tylko mogę.
   Bardzo Cię pozdrawiam i życzę słonecznych, ostatnich dni lata 🙂

 2. Wiele razy czytałam, iż jest to roślina o bogatych właściwościach leczniczych. Zakochałam się zdjęcie z elfinka Marunka wygląda bajkowo.

 3. Piękne klimatyczne zdjęcia.Uwielbiam takie.Wróciły wspomnienia z dzieciństwa ,bo wychowałam się na wsi.Roślina mi znana, ma cudne kwiatuszki i wiele właściwości.
  Niewinna i skromna ozdoba ogrodu.
  Pozdrawiam!

Skomentuj proszę

Navigate