Róża Chippendale, pachnąca rozeta

Zastanawiacie się, którą z róż posadzić w reprezentacyjnym miejscu w ogrodzie?
Pragniecie, aby pięknie kwitła i do tego ślicznie pachniała? Od niedawna rośnie u mnie w ogrodzie róża Chippendale, która ze względu na oryginalny kolor i pełne kwiaty jest odmianą bardzo dekoracyjną i godną polecenia.

Dzięki finezyjnym i bardzo obficie wypełnionymi płatkami kwiatom, przypomina stare róże. Ich barwa balansuje pomiędzy pomarańczową i morelową, ale gdy kwiaty już przekwitają, to lekko się różowią. Błyszczące liście mają ciemno-zieloną barwę i są gęsto osadzone na łodygach. Krzew rośnie szybko i równomiernie się rozrasta.

W szkółce Rosa Ćwik, w której zamawiam większość moich róż, zauważyłam ostatnio wielkokwiatową różę Chippendale na pniu. Jest przepiękna! Ja mam tylko dwa młode, zwykłe krzewy i z niecierpliwością czekam, aż się rozrosną i rozkwiecą.

Ta wielkokwiatowa róża, ze względu na piękny, rozetowy kwiat, zaklasyfikowana została do grupy nostalgicznych. Jest mieszańcem herbatnim, ma duże kwiaty na prawie bezkolcowej łodydze.

Krótko mówiąc – to klasyczne piękno o cudownym zapachu.

Róża Chippendale

Róże pachnące
Już na początku czerwca zaczyna rozwijać swoje duże pąki

Róża Chippendale

Róża Chippendale
Miseczkowe kwiaty są obficie wypełnione płatkami i swoim wyglądem przypominają stare róże
Róża Chippendale
W czerwcu kwitnie najbujniej

Zalety i wymagania

  • Pełne kwiaty, o średnicy ok. 10 centymetrów, wypełnione są 80-100 płatkami tworząc kształtną rozetę. Rosną na sztywnych szypułkach, które skierowane są do góry. Jesienią, kolor kwiatów mocno ciemnieje, a brzegi płatków lekko się karbują.
  • Ma owocowy zapach, za który w roku 2013, na wystawie róż w Hamilton w Nowej Zelandii, otrzymała nagrodę.
  • Swój malowniczy spektakl zaczyna bujnym rozkwitem w czerwcu i  po krótkiej przerwie kwitnie aż do jesieni. Krzewy dorastają do wysokości około 100 centymetrów.
  • Jest odporna na choroby grzybowe i czarną plamistość liści.
  • Przed zimą koniecznie należy okopcować jej pędy do wysokości 30 cm.
Róże wielkokwiatowe
Wrześniowe kwitnienie jest również bardzo bujne i zdrowe

Inne wielkokwiatowe róże warte obejrzenia to;

Róża Sunny Sky, słoneczna ogrodowa dama

Róże wielkokwiatowe charakteryzują się przede wszystkim ogromnymi kwiatami, które zwykle mają 8-16 centymetrów średnicy. Aby prawidłowo się rozkrzewiły, to wiosną należy je odpowiednio przyciąć. Jeżeli nie wiecie jak to zrobić, to zerknijcie proszę na ten krótki filmik;

Skomentuj proszę

Navigate