Pnie i korzenie w ogrodzie – zmurszałe, omszone…

Kolorowe kwiaty, pnącza i krzewy zawsze nas cieszą i zachwycają, ale nim się obejrzymy, to przekwitają… Pnie, korzenie i pniaki pozostają w ogrodzie na dłużej, co ja mówię? Na bardzo długo! I coraz bardziej zapadają się w grunt – a im starsze, tym piękniejsze.

W moim ogrodzie jest wiele starych, przytarganych z lasu pniaków, korzeni i karp. Wszystkie, wspaniale wkomponowały się w ogrodowe zakątki i tworzą nastrój prawdziwego, naturalnego ogrodu. Nie wiem czy wiecie, ale pnie i korzenie w ogrodzie, te omszone i lekko spróchniałe, wydzielają zapach prawdziwego lasu.

Pnie w ogrodzie
Bardzo zmurszały i niezwykle atrakcyjny
Pnie, korzenie
A ten na skalniaku razem z kamieniami tworzy niezwykle ciekawy widok.

Pnie w ogrodzie są zawsze ciepłe i miłe dla oka. Stanowią schronienie dla rozmaitych mikro żyjątek, a do ogrodowego wnętrza wprowadzają prawdziwie leśny nastrój. Cudownie komponują się z mini iglakami i niskimi trawami. W każdym zakątku ogrodu tworzą niepowtarzalny klimat i co ważne, nie wymagają pielęgnacji!

Pnie, korzenie
Na tym zdjęciu stary korzeń na tle mojego ulubionego kącika z pięknym guzikowcem

Pnie, korzenie w ogrodzie

Pnie, korzenie w ogrodzie
Najpiękniejsze pnie, to pnie stare, zmurszałe i pokryte mchem
Pnie i korzenie w ogrodzie
Ten kawałek pnia ma finezyjne okienko, w którym znajdują schronienie różne żyjątka

Pnie w ogrodzie

Pnie, korzenie

14112017_10206504575845094_1108086627_n.pngŚwietny artykuł na temat pni i korzeni w ogrodzie, zamieścił na swoim blogu mój dobry znajomy Tomek.

Pnie, korzenie
Wyobraźcie sobie, że te drewniane cudeńka są za darmo. Rzecz jasna, gdy ma się w pobliżu las…
Pień, korzeń w ogrodzie
Żeby ogród nabrał magii i naturalności, musicie mieć chociaż jeden pień w ogrodzie… lub korzeń

Pnie, korzenie

Róże

Pnie i korzenie w ogrodzie, gdy się znudzą, to zawsze można wrzucić do kominka. Ja tego nie robię, wszystkie są ze mną do końca, dotąd, aż całkiem zmurszeją i rozpadną się

Zmurszały pień w ogrodzie

Róże

Pniaki mogą służyć jako siedziska, kwietniki i przeróżne dekoracje i powiem szczerze, pasują do każdego ogrodu. Szczególnie pięknie wyglądają na skalniaku.

Pnie, korzenie
Na pierwszym planie krokusy jesienne
Pnie, korzenie w ogrodzie
Franek uwielbia przeskakiwać z pnia na pień

Mam w ogrodzie kilka takich starych pniaków. Jeżeli chcę, żeby szybko zarosły mchem, to wiosną polewam je piwem z cukrem i przyklejam na to odrobinę mchu, który błyskawicznie się rozrasta i wrasta w pień.

Pnie, korzenie w ogrodzie
Pnie „mechacą” się same, a niektórym pomagam…
Pniak z rojnikami
Ten pniak wydrążyłam w środku, nasypałam ziemi i posadziłam rojniki
Skalniak jesienią
Malowniczość na skalniaku

Wydaje mi się, że zachęciłam Was do upiększenia ogrodu pniakami i korzeniami. Jeżeli macie taką możliwość, to przywleczcie z lasu, chociażby najmniejszy nawet złamany konar, a już zapachnie świeżością!

14112017_10206504575845094_1108086627_n.png

Zapisz

Zapisz

Zapisz

10 komentarzy

  1. Zgadzam sie z Tobą! Pnie w ogrodzie nadają mu charakteru 🙂 Sama mam takiego pniaka w ogrodzie i za nic bym się go nie pozbyła 🙂

    • Pniaki rzeczywiście mogą pełnić wiele funkcji. Można wydrążyć w nim duży otwór i posadzić rojniki. Wygląda to bajecznie 🙂

Skomentuj proszę

Navigate