Pstrolistka sercowata „tuła” się po rabatach

Koniecznie muszę Wam oznajmić, że jeżeli raz zaprosi się do ogrodu tę roślinę, to niestety zostanie w nim na zawsze. I wszystko byłoby dobrze gdyby nie to, że wędruje po wielu rabatach i rozrasta się po nich niemiłosiernie. Pstrolistka sercowata ((Houttuynia cordata), na którą mówimy inaczej 'Tułacz pstry’, pochodzi ze środkowej i wschodniej Azji. Stąd od podnóży Himalajów przewędrowała aż po Japonię. Z Japonii trafiła do Europy i… nagle znalazła się u mnie w ogrodzie. Dostałam jej szczepkę od sąsiadki i natychmiast się nią zachwyciłam, bo przecież jest rośliną o niezwykle malowniczych zielono-żółtych liściach z dodatkiem pikantnej czerwieni.

Ponieważ zimą przemarza, to wiosną wydawało mi się, że znikła. Aż nagle, pod koniec kwietnia, jej kolorowe listki zaczęły pojawiać się w coraz to innych częściach ogrodu. I tak zaczęło się opanowywanie rabat i rozrastanie jej w dwójnasób. Ktoś trafnie nazwał ją tułaczem. Widzę, że nie ma szans aby się jej pozbyć z ogrodu.

Jedyna rada na okiełznanie tego tułacza to posadzić go w donicy, koszu lub jakimkolwiek innym, fajnym pojemniku.

Pstrolistka sercowata okiełznana

Ja niestety zbyt późno na to wpadłam – dopiero wtedy, gdy ona już na dobre zapuściła korzenie i rozłogi w mojej ziemi. To nic, prawdziwy ogrodnik cieszy się ze wszystkiego co zielone, nawet wówczas, gdy trzeba się zmagać z niedogodnościami jego uprawy.

Pstrolistka sercowata
Donice ustawiłam w wielu miejscach na tarasie i w ogrodzie

Pstrolistka sercowata kwitnie w lipcu i w sierpniu. Jej kremowo-żółte, niepozorne kwiaty umieszczone są na niewielkich kłosach. Podsadki, czyli płatki, z których wyrasta kłos są śnieżno białe z satynowym połyskiem.

Tułacz pstry

Tułacz pstry
Delikatne, prawie niezauważalne kwitnienie
Pstrolistka sercowata
Nawet w rozpadającym się koszu nie ma szans na rozpełzanie
Tułacz pstry
Barwne liście czarują przez cały sezon

Róże

Pstrolistka sercowata w stawiku

Śmiało można powiedzieć, że nie ma większych wymagań. Urośnie praktycznie wszędzie, pod warunkiem, że będzie miała wilgoć. Bo tak naprawdę, jest to roślina terenów o dużej wilgotności gleby. Dlatego może rosnąć nawet zanurzona w płytkiej wodzie. U mnie, w oczku wodnym, zajmuje jedną z górnych półek. Jej łodygi mają wysokość ok. 40 cm, a kolorowe liście „malują” wodę w stawiku. 

Pstrolistka sercowata
Zanurzona w stawiku upiększa kamienny narożnik

Róże

Pstrolistka sercowata w bukietach

Pstre liście można przez cały sezon dowolnie zestawiać z różnymi kwiatami i tworzyć piękne dekoracje. Ja dopiero zaczynam tę przygodę…

Tułacz pstry
Z różą 'Caramella’
Tułacz pstry
Z małą różyczką rabatową Bonica
Tułacz pstry
Z kremową fuksją

Róże

Gdyby jednak ktoś z Was zapragnął, żeby to „cudeńko” nie rosło w pojemniku, ale zdobiło rabaty, to młode nasadzenia trzeba bezwzględnie zabezpieczać przed mrozem, nawet w zachodnim regionie naszego kraju. Starsze rośliny na tym terenie poradzą sobie same. Natomiast na terenach o ostrzejszym klimacie trzeba je okryć jedliną lub korą. Niedawno dowiedziałam się, że Pstrolistka sercowata po ususzeniu, stosowana jest na przeróżne dolegliwości, a w zamierzchłych czasach leczono nią nawet ukąszenia węży.

Inna ekspansywna i malownicza roślina, którą również należy trzymać w ryzach, to ’Dąbrówka rozłogowa’. Zerknijcie proszę na nią i niech Wam się te rośliny za bardzo nie rozrastają, bo uwierzcie mi, a wiem to z doświadczenia, zawładną rabatami na dobre i zagłuszą inne rośliny.

Serdeczności od Kasi.

Róże

17 komentarzy

 1. Bardzo często nie doceniamy przyrody. A ta roślinka, jak wiele innych, jest piękna i może wnieść dużo uśmiechu do naszego świata 🌞

 2. Ja i ogrodnictwo niestety nie idziemy w parze! Teraz poszukuję jednak czegoś, co mogłoby ładnie wyglądać w domu i być też fajne dla moich kotów 🙂

 3. Mam pstrolistkę od lat, rośnie przy strumyku, ale na suchej ziemi. Nigdy jej niczym nie okrywałam. Czasem wydaje się, że zniknęła, ale pojawia się i bujnie rośnie. Dość późno wychodzi po zimie. Może rzeczywiście wymarza, ale odbija od korzeni? Nie pojawiła się nigdzie indziej w ogrodzie, ale u mnie jest bardzo sucho. Rośnie tylko nad strumykiem, ale poszerza swój „stan posiadania”, jednak dość wolno. Pozdrawiam!

  • To dziwne, bo u mnie zawładnęła jedną z rabat i nie ma szans, żeby się jej pozbyć. Musiałam pokochać i dekorować nią taras. Serdeczności od Kasi 🙂

 4. Pewnie masz tam dobrą ziemię. I przypomniałam sobie, że u mnie ona rośnie na mini tarasie, ograniczonym balami, więc korzeniami nie ma szans przejść, pewnie dlatego nie znajduję jej nigdzie dalej. I wykorzystam pomysł z pstrolistką w oczku!

  • Ja niestety posadziłam ją przy orlikach i teraz nie mogę się jej pozbyć. Musiałabym przekopać całą rabatę, ale zdaje się, że i to nie dałoby efektu. Spróbuję jeszcze wiosną wyrywać każdy jej wychodzący kiełek 🙂
   Pstrolistka w oczku wygląda bajecznie 🙂

 5. Witam. Bardzo mi się podobał ten tułacz pstry i swego czasy wsadziłam. Niestety nie przetrwał zimy. Elka 123

  • Elu, u mnie też przemarza, ale w kwietniu odbija w innym miejscu, gdybyś zechciała, to Ci wyślę sadzonki.
   A może chcesz odętkę, lub trzykrotkę? Bezpłatnie…

  • Moniko, powiem szczerze, że ze wszystkimi wygląda pięknie, ale uważaj… Raz posadzony w ogrodzie rozrasta się podziemnymi korzeniami i trudno go okiełznać.
   Najlepiej sadzić w pojemnikach.

 6. Czesław Leonik Odpowiedz

  Świetny blog. Bardzo lubię naturę już od dzieciństwa. Szczególnie pokochałem ptaki i nawet nasz duży naturalny ogród, staramy się tak utrzymywać, by było tam jak najwięcej skrzydlatych przyjaciół. Piszesz o sadzonkach pstrolistki sercowatej. Czy my moglibyśmy je od Ciebie otrzymać? To piękna roślina, a jej walory lecznicze poznaliśmy dobrze. Kupujemy jako zioło i działa również przeciw koronawirusowi. Dziękuję.

  • Dziękuję za miłe słowa, z przyjemnością prześlę kilka sadzonek latem. Proszę przypomnieć się na adres mailowy (jest w; „Kontakt” na głównej stronie bloga) i podać adres.
   Serdeczności ślę – Katarzyna

Skomentuj proszę

Navigate