Róża Constanze Mozart, pełna czaru i uroku

Mam ją w swojej różanej kolekcji dopiero drugi sezon i z drżeniem serca wyczekuję wiosny, oraz momentu, kiedy uwolnię tę różę (inne również) z zimowego okrycia. W moim piekielnie mroźnym ogrodzie, dla niektórych róż bywa czasami niebezpiecznie. Róża Constanze Mozart znosi temperaturę do -26 stopni, ale kto wie jak się zachowa, gdy przymrozi 30 stopni? Miejmy nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

Ta prześliczna, pastelowa róża została wyhodowana w 1998 roku w firmie Kordes’ Söhne. Nie wiadomo, dlaczego pokazano ją światu dopiero w 2012 roku, czyli całkiem niedawno.

Róża Constanze Mozart
Powtarza kwitnienie od czerwca do listopada

Jej pełne kwiaty są koloru jasno-różowego i mają trochę ciemniejsze centrum. Jedwabiste płatki, których jest 30 – 40, ułożone są w piękną klasyczną formę.

I ten owocowy zapach, który roztacza się w całym rozarium. Ba, w całym ogrodzie!

Ja czuję w tym zapachu morelową nutę zmieszaną z majowym bzem, a może jeszcze z dodatkiem heliotropa peruwiańskiego. Ta zapachowa mgiełka snuje się intensywnie wokół Konstancji szczególnie po południu, gdy eleganckie pąki rozwiną się i uformują kształtny kwiat o średnicy 8 cm.

To doprawdy dziwne, ale każdy „wąchający” róże czuje inne nuty i wiązki zapachowe…

Ta róża – jak prawie wszystkie moje róże – pochodzi ze szkółki Rosa Ćwik.

Róża Constanze Mozart
Róża Constanze Mozart czaruje fantazyjnym zapachem, szczególnie po południu
Róża Constanze Mozart
Skropiona letnim deszczem pachnie „mirabelkową” świeżością

Róża Constanze Mozart należy do róż rabatowych. Krzew ma ładną, rozłożystą formę – osiąga wysokość do 0,8 m i szerokość do 0,5 m. Liście ma ciemno-zielone i błyszczące.

Jest to odmiana powtarzająca kwitnienie.

Jej szczególnie ciekawy, owocowy zapach połączony z bardzo wysoką zdrowotnością liści sprawił, że ta niezwykła róża dała początek kolekcji Parfuma. Nie wiem, czy wiecie, ale nie wszystkie róże pachną. Oczywiście zmysły powonienia znajdują się w mózgu i wąchając różę wierzymy, że pachnie i chcemy, żeby pachniała…

Ja nazywam tę różę landrynką.

Róża Constanze Mozart
Zachodzące słońce jest łaskawe dla wszystkich róż
Róża Constanze Mozart
Polecam ją wszystkim romantykom i marzycielom

Róża Constanze Mozart

Róża Constanze Mozart
Na tle rozarium
Róża Constanze Mozart
W pełnym rozkwicie

Constanze Mozart

Róża ta nazwana została imieniem żony Wolfganga Amadeusza Mozarta w 250. rocznicę jej urodzin.

Constanze Mozart była austriacką śpiewaczką w Burgtheater w Wiedniu. Piękna sopranistka zawróciła w głowie genialnemu kompozytorowi i została jego żoną.

Uwielbiana przez męża, dostawała od niego takie oto piękne listy: „Najukochańsza, najdroższa żoneczko! Abyś była zupełnie pewna mojej miłości – kiedy do ciebie piszę, zawsze stawiam przed sobą Twój kochany portret. Proszę Cię, abyś uważała na swoje zdrowie i wystrzegała się wiosennego powietrza”. (źródło: listy miłosne Mozarta do żony).

Widzicie to co ja? Mąż przestrzega młodą żonę przed wiosennym powietrzem – nie do wiary!

Zapytacie, czym nawożę moje róże? Otóż, do ich zasilania stosuję roztwór zrobiony z gołębiego guana i naturalny nawóz z pokrzyw. Obydwa te nawozy zawierają dużo azotu, fosforu i potasu, a także wapnia, magnezu i żelaza. Te preparaty można stosować tylko do połowy lipca. Jesienią już tylko preparaty potasowe.

 Jak zrobić naturalny nawóz z pokrzyw?

Gdy mam już pełen worek pokrzyw – młodych, niekwitnących, to tnę je nożyczkami na małe kawałki i wrzucam do plastykowego wiaderka. Zalewam wodą i przykrywam. Odstawiam na dwa tygodnie. Nie zapominam o codziennym mieszaniu. Mieszanka wtedy jest dobra, gdy się nie burzy i ma ciemny kolor. O zapachu tego eliksiru zdrowia dla róż nie muszę Wam mówić – do uroczych nie należy.

Rośliny podlewam rozcieńczonym roztworem w proporcji – 250 ml mocnej „pokrzywówki” na dziesięciolitrową konewkę wody.

Obejrzyjcie jeszcze proszę inne róże – te najpiękniejsze, te które powinniście mieć w swoim ogrodzie http://www.ogrodpodlasem.pl/szesc-roz-ktore-musisz-miec-ogrodzie/

 

15 komentarzy

  1. Zastanawiam się właśnie nad kupnem tej piękności . Chciałabym ja skomponować z piwonia Festiva Maxima.🤔

Skomentuj proszę

Navigate
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow