Modrzew szczepiony na pniu

Kupiłam go pięć lat temu i wówczas, na cienkim pniu miał trzy, może cztery sterczące gałązki – wyglądał prześmiesznie. Obecnie ma piękną, gęstą czuprynę; czasami bardzo długą, ale gdy go wiosną przystrzygę, to wygląda jak Piast Kołodziej i bardzo się zagęszcza. Przez cały sezon jest niebiesko-zielony, a jesienią złoci się dotąd, dokąd nie opadną mu wszystkie igły. Ten niezwykły modrzew szczepiony na pniu (Larix decidua – Pendula), to delikatna, płacząca odmiana, której pędy na całej długości są usłane szeroko rozwartymi rozetkami igieł.

Miejsce, które mu wybrałam, nie jest może dla niego najlepsze, ale gdy sadziłam go kilka lat temu, to kompletnie nie miałam pojęcia o aranżacji ogrodu. Teraz, po kilku latach jest już za późno na jego przesadzenie, więc niech sobie rośnie w spokoju.

Modrzew szczepiony na pniu

Modrzew eropejski (Larix decidua Pendula)
Po dwóch latach od posadzenia (lipiec)
Modrzew eropejski (Larix decidua Pendula)
Po przycięciu – pod koniec marca

Aby młode drzewko ładnie się rozkrzewiło, to wczesną wiosną należy mocno przyciąć koronę. Miejsce cięcia powinno znajdować się nad drugim lub trzecim pąkiem. Zabieg powtarzamy co 2-3 lata.

Gdy korona jest już ładnie ukształtowana, wystarczy regularnie usuwać pędy chore oraz te, które psują zwisający pokrój.

Ponieważ dwa lata temu przycięłam drzewko bardzo mocno, więc w tym roku zostawiłam gałązki trochę dłuższe, niech się zagęszczą i wzmocnią. Już w drugiej połowie kwietnia zazieleni się i zagęści, i oczywiście wydłuży swoje pędy tak, jak jest to w jego naturze. Mam nadzieję, że za rok będzie dotykał gałązkami do ziemi.

Róże

Zapytacie jakie ma wymagania? Otóż niewielkie;

 • Najlepiej rośnie w przepuszczalnej, lekko kwaśnej glebie, umiarkowanie wilgotnej.
 • Lubi słoneczne miejsce.
 • Jest w pełni mrozoodporny.
Modrzew szczepiony na pniu
Pod koniec kwietnia już wygląda jak milion dolarów, a to dopiero początek jego uroku!
Modrzew eropejski (Larix
Na początku maja
Modrzew eropejski (Larix decidua Pendula)
Pod koniec maja
Modrzew eropejski (Larix
Im krócej go przytniemy wiosną, tym ma gęściejszą czuprynę latem

Jest bardzo dekoracyjny i powinien rosnąć w takim miejscu, aby był w zasięgu naszego wzroku. W moim ogrodzie rośnie w pobliżu stawiku, na tle złotego klona. Ma 180 cm wysokości. Możecie również kupić niższą (120 cm) lub wyższą jego wersję (200 cm).

Modrzew szczepiony na pniu
A w pobliżu maleńki stawik i urocza ławeczka
Majowy – soczysty…

Zdarza się, że na igłach zauważymy białe puchate plamki. To są mszyce, w związku z tym należy spryskać drzewko środkiem mszyco bójczym np. Mospilan 20 SP.

Modrzew szczepiony na pniu nie lubi suchego podłoża

Choć jest regularnie podlewany, to i tak podczas sierpniowej suszy zgubił igły na dwóch pędach. Nie znaczy to jednak, że stracił swój urok.

Modrzew szczepiony na pniu
Pod koniec sierpnia, w tle piękna trawa – Miskant olbrzymi

Róże

Modrzew i jego owoce

 

Szyszki modrzewia
Szyszki jesienią (3cm)

W odróżnieniu od innych iglaków, modrzewie nie gubią szyszek każdego roku. Małe, bardzo dekoracyjne, jasnobrązowe szyszeczki pozostają na pędach nawet przez kilka lat. Któregoś roku znikają, a na ich miejsce pojawiają się nowe, zielone i znowu mocno trzymają się gałązek.

RóżeModrzew jesienią

Na początku października pięknie wybarwia się na złoto, po czym pomału gubi wszystkie igły i dalej jest niezwykle atrakcyjny.

Modrzew jesienią
Piękne, słoneczne poranki sprawiają, że pokryty mgiełką, srebrzy się, a może złoci…
Modrzew eropejski (Larix
Wczesną jesienią – połowa października (w tle czerwony klon palmowy)
Modrzew eropejski (Larix decidua Pendula)
Rudzielec rozczochraniec – pod koniec października
Modrzew szczepiony na pniu
Pod koniec listopada, rozwiany na wietrze, zgubił już wszystkie igły

Róże

A zimą? Też dzielnie się trzyma! Do zobaczenia wiosną kochany.

Modrzew eropejski (Larix
Zima i największe mrozy mu nie straszne..

Jeżeli macie ochotę, to obejrzyjcie proszę inne drzewa szczepione na pniu; http://www.ogrodpodlasem.pl/szczepione-drzewa-krzewy-ogrodowe/

I na małe drzewka nie szczepione, takie miniaturki; ttp://www.ogrodpodlasem.pl/szesc-malych-drzew-twojego-ogrodu/

Na blogu „Oaza zieleni” dowiedziałam się, że jest kilka gatunków modrzewia szczepionego na pniu – warto wiedzieć!

20 komentarzy

 1. Zakochałam się w Twoim ogrodzie! Jest przepiękny. Marzy mi się popołudniowa kawa i kawałek lemon pie w takim magicznym miejscu. Przyjemnej niedzieli, pozdrowienia z Paryża! 🙂

   • Elżbieta Wronska Odpowiedz

    Witam, zainspirowała mnie pani Katarzyno i kupiłam Modrzew na pniu Larix pendula.Szczepiona jest na 2 metrach ale jest jeszcze bardzo młoda i gałązki ma dopiero 20 cm sztuk trzy , pytanie jest takie czym ja podsypywać aby była zdrowa i rosła maksymalnie szybko.Wiem, że trzeba młode przyrosty podcinać,jeszcze nie wiem jak krótko? Bedę wdzięczna za wytyczne:)
    .Z góry dziękuję za każdą podpowiedz:) Ogród jest cudny:)
    Pozdrawiam Elżbieta

    • Dzień dobry Elu, przytnij modrzew króciutko (na pazia) – nie bój się, błyskawicznie zacznie przyrastać i zagęszczać się.
     Jeżeli chodzi o zasilanie, to polecam nawóz w granulkach Yaro.
     25-kilkogramowy worek kosztuje ok. 65 zł. wystarczy na cały sezon w ogrodzie. Opłaca się!
     Serdeczności od Kasi 🙂

 2. Przepiękny ogród! Piszę to któryś raz z kolei, ale po prostu nie mogę się przestać zachwycać! Ma Pani dar do roślin! ♥
  Zauroczył mnie ten czerwony klon w tle – czy to jest miniaturka? Do jakich rozmiarów mniej więcej urośnie?

  • Jolu, dziękuję za mile słowa. Ten czerwony w tle, to jest klon palmowy. Dorasta do ok.3m, ale można go przycinać. Najpiękniejszy jest jesienią. 🙂

 3. Właśnie babcia prosila mnie jakis czas temu o z zakup modrzewia do ogrodu. Musze jej ten zaproponować bo ogród jest juz taki obsadzony a ona jeszcze chce modrzew sadzic😊 Pozdrawiam

 4. Świetny blog;) Czy możesz udzielić mi rady? Jak reaktywować wierzbę szczepiona na pniu, na balkonie? Rosła od kilku lat ładni. Teraz po raz pierwszy nie chce się zazielenić. Czy są jakieś sposoby, czy po prostu przemarzła?

  • Justyno, wierzba ma to do siebie, że zawsze odrośnie. Czasami trzeba długo czekać. Jeżeli do maja nie wypuści pąków, to znaczy że przemarzła w donicy. Na przyszłość opatulaj donicę np. styropianem. Serdeczności i dziękuję za miłe słowa 🙂

 5. Rzeczywiście Piękny jest ten modrzew . Także mi się podoba kiedyś zaproszę go do Ogrodu zawsze myślałam, że Ogród można od tak mieć ,a tu czas i Ogród uczy pokory i cierpliwości .Jakby nie patrzeć super zdjęcia i artykuł . Lubię tu wpadać gdy mam trochę czasu.

 6. Witam Panią. Kupiłem w tym roku 3 modrzewie pendula. Na jednym z nich zobaczyłem brązowe igły a poniżej ma nowe zielone przyrosty. Opryskuje je nawozem wieloskładnikowym bo w szkułce powiedzieli że nadaje się jego nazwa to florowit nawóz dolistnym. Czy ten nawóz jest ok. Pryskam nim co około 8 dni !. Niestety jestem początkującym ogrodnikiem co Pani doradzi.?!

Skomentuj proszę

Navigate