Gdybym dzisiaj miała wybrać 15 najpiękniejszych i najzdrowszych róż z mojego ogrodu, to wierzcie mi, że róża Bengali znalazłaby się w tym zacnym gronie na pewno! Niezwykle elegancka, należąca do grupy róż rabatowych i herbacianych, ma pięknie uformowane i pachnące kwiaty. Błyszczące i zdrowe ulistnienie dodaje jej wiele uroku. Jako krzew tworzy wysoką na 1m i szeroką na ok. 50cm wysmukłą formę.
Kwiaty róży Bengali mają kolor pomarańczowo-brzoskwiniowy, choć czasami widzę, że płatki muśnięte są dodatkowo różem i żółtym promykiem. 25-30 płatków tworzy ładne, duże kwiaty wielkości ok. 9cm, które zebrane w kiście kwitną na szczytach pędów niemal bez przerwy, przez cały sezon.
Krzew róży Bengali ma dużą ilość zdrowych pędów i mnóstwo pachnących kwiatów
Dosyć często kupuję nowe krzewy róż i zawsze zastanawiam się nad tym, które odmiany będą się najlepiej chowały w moim ogrodzie? Od kilku lat zaopatruję się w nie, w szkółce Rosa Ćwik i muszę przyznać, że kurier zawsze dostarcza zdrowe, odpowiednio zapakowane róże z certyfikatem ADR. Reszta należy do mnie, czyli: właściwe posadzenie, pielęgnacja i odpowiednie zasilanie oraz cięcie.
Ważne! Jak pielęgnować różę Bengali;
- Należy posadzić ją w nasłonecznionym i przewiewnym miejscu. W cieniu będzie wytwarzała słabe kwiaty, a liście podatne będą na choroby grzybowe.
- Sadząc róże w ogrodzie zawsze dbam o odpowiednią ich rozstawę, ponieważ nie mogą rosnąć w zagęszczeniu. Optymalna odległość jednej od drugiej to 50cm.
- Nie zapominam, że wszystkie róże lubią gleby, żyzne, próchnicze i przepuszczalne.
- Wiosną prawidłowo ją przycinam. Cięcie róż rabatowych ma na celu uformowanie mocnych, grubych przyrostów, na których pojawią się obfite kwiatostany. Krzewy przycinamy więc nieco słabiej pozostawiając 5-10 pędów i przynajmniej 5-6 pąków. Odmiany wyższe najlepiej przycinać na wysokości 60cm, a te niższe na poziomie 30cm.
Stonowane, jasne kolory róż uspokajają (często są wybierane przez osoby starsze) i nadają ogrodowi romantycznego charakteru. Róże o krzykliwym odcieniu kwiatów mają za zadanie zwrócić uwagę i bardziej wyeksponować dane miejsce. Ponieważ w moim ogrodzie przeważają róże pastelowe, stąd wniosek, że jestem już starszą dziewczyną 🙂
Róża Bengali jesienią
Bardzo długo trzyma się w dobrej formie i zdrowo kwitnie, czasami nawet aż do listopada… Zdarza się jednak, że wczesną jesienią „solidny minusik” nieźle przymrozi i zetnie większość róż w ogrodzie.
Jeżeli lubicie róże w słonecznych, pastelowych kolorach, to zerknijcie jeszcze proszę na kilka z nich, jestem pewna, że będziecie nimi zachwyceni;
P.S. Bardzo jestem ciekawa, jakie kolory róż przeważają w waszych ogrodach. Serdeczności od Kasi.
12 komentarzy
my mamy róże żółte, pomarańczowe, czerwone i różowe, wiec będzie kolorowo. pisze, ze będzie, bo niedawno sadzone
Klaudio, życzę aby Ci pięknie kwitły w przyszłym sezonie 🙂
Róże to dla mnie najpiękniejsze kwiaty. Niezmiennie mnie zachwycają.
Mam tak samo Aniu, chyba po mojej śp. babci.
Bardzo Cię pozdrawiam 🙂
Kasiu, Twoje róże są przepiękne! Pozdrawiam! 🙂
Dziękuję za miłe słowa, serdecznie pozdrawiam 🙂
Marzy mi sie ogrod z takimi rozami, duza iloscia roz 🙂
Marzenia jak najbardziej do spełnienia, ale ile róże potrzebują pielęgnacji i zaangażowania, to nie muszę chyba mówić… Serdeczności 🙂
Och Pani sama jest jak róża 🌹, doceniam Pani wrażliwość i głębię. Taki z Pani rarytasik wśród tych wszystkich nasilikowanych i zoperowanych piękności. Rozsiewa Pani dobry przykład i wartości jak róże swój aromat.
Pani Marto, dziękuję z całego serca za tak miłe słowa. Przesyłam wiele serdeczności i życzę cudownej jesieni.
Chyba każdy róże uwielbia, nie dość, że pięknie wyglądają to jeszcze tak cudownie pachną! Ta odmiana również skradła nasze serce ❤ Super wpis!
Ach, te odmiany, co jedna to piękniejsza… Każdego roku powiększam swoje rozarium i zawsze mówię, to już ostatni zakup i co? Znowu jakaś piękność mnie zauroczy…
Dziękuję za odwiedziny, pozdrawiam 🙂