Róża Madame Anisette pachnie anyżem

Tę cudowną różę posadziłam w południowo-zachodnim narożniku ogrodu, w miejscu, gdzie słońce operuje zaledwie kilka godzin dziennie. Zakątek ten jest pół-cienisty, ze szpalerem dwudziestu tui w tle. Ponieważ tuje, po kilkunastu latach, nadmiernie się rozrosły i straszyły „czarną ścianą”, to przycięłam je do wys. 180cm. Dodatkowo „oskubałam” je od spodu i po bokach tak, żeby do tej części rozarium dochodziło jak najwięcej słońca i dużo powiewu wiatru. Róża Madame Anisette rośnie u mnie w ogrodzie drugi sezon i szczyci się zdrowymi, silnymi pędami oraz bajecznymi, pastelowymi kwiatami. Jest różą ekskluzywną i, nie bez powodu, należy do grupy Parfuma – zaskakuje bowiem niezwykłym, wyrazistym zapachem.

W pierwszej chwili, podczas otwierania się jej kwiatu, można poczuć charakter nuty różanej, ale po chwili wdychania, pojawia się korzenny aromat, w którym dominującą nutą jest anyż. Do tego wszystkiego, gdzieś tam w tle, wplata się miodowa woń. Aż się chce wziąć w dłonie ten przecudny kwiat i zanurzyć w nim nos… Tak też robię…

Godne polecenia są inne PACHNĄCE RÓŻE
Róża Madame Anisette
Niezwykle kształtny i duży pąk gotowy do rozwinięcia

Róża Madame Anisette

Została wyhodowana w Firmie Kordes & Sons niedawno, w roku 2013. Dorasta do wys. 80cm i szer. 50cm. Zdrowo kwitnie od czerwca do września. Jest odporna na deszcz i dobrze znosi pół-cienistą wystawę, a przy silnym nasłonecznieniu zachowuje bardzo piękny wygląd. Obserwuję moje róże codziennie i nie zauważyłam do tej pory oznak choroby grzybowej. Oby tak dalej…

Róża Madame Anisette
Kremowe płatki z odcieniem moreli i różu, a zapach – cudowny i taki inny…
Róża Madame Anisette
Kremowy kolor z morelową mgiełką, taka „Perłowa mgła”…

Intensywność zapachu utrzymuje przez cały dzień, ale najbardziej uwodzicielski zapach kwiatów osiąga po południu – tak zresztą, jak większość pachnących róż. Obok dwóch krzewów  „Anyżowej Pani” rośnie równie piękna i pachnąca róża Sonnenwelt (dwa krzewy) oraz zjawiskowa La Perla.

Cięcie róż

Ja przycinam moje róże wiosną. Przeznaczam na to dwa – trzy dni. Dlaczego wiosną? Bo wiosenne cięcie ma kluczowe znaczenie dla zdrowotności róż. Przycinam je do wysokości przemarznięcia i wycinam wszystkie cienkie oraz krzyżujące się i chore pędy. Ogranicza to podatność na choroby grzybowe. Na zimę solidnie kopczykuję do wys. 30cm.

Pomocny filmik na temat cięcia róż obejrzycie tutaj.

Róża Madame Anisette
Kształtne, pachnące kwiaty mogą być ozdobą pięknej wiązanki ślubnej

Gdybyście kupowali róże, to przede wszystkim zwracajcie uwagę na ich silny system korzeniowy. Gwarancję dobrego zakupu macie tylko wtedy, gdy kupujecie róże w renomowanej szkółce, w której sadzonki mają międzynarodowe certyfikaty. Większość moich róż pochodzi z firmy Rosa Ćwik.

Czym się charakteryzuje róża Madame Anisette?

 • Jest to wielkokwiatowa róża.
 • Ma duże kwiaty o średnicy ok. 8cm, które złożone są z ponad 40 płatków. Kwiaty zebrane są w piękne baldachy.
 • Niezwykle szlachetny kształt kwiatów i mocny anyżowy zapach.
 • Smukły, pionowy wzrost.
 • Bardzo zdrowa, dobrze znosząca upały ma wysoki poziom zdrowotności liści. Pomimo niezbyt dobrego miejsca (u mnie rośnie w okolicy dużego klona i wierzby „pijaczki”, która spija cały zapas wody), doskonale daje sobie radę.
 • Posiada certyfikat ADR.

Certyfikat ADR (jęz. niem.). Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung – w luźnym tłumaczeniu; „Ogólno niemieckie badanie nowych odmian róż” przyznawany jest tylko różom bardzo wytrzymałym i odpornym na choroby, a do tego bujnie kwitnącym. Wszystkie róże posiadające certyfikat ADR zostały zakwalifikowane do najzdrowszych róż na świecie!

Ciekawostka! Róża Madame Anisette we Francji znana jest jako Madame de la Valliere.

Zerknijcie proszę jeszcze na inne, kremowe róże w moim ogrodzie. Jestem pewna, że wybierzecie swoją królową;

 

11 komentarzy

 1. Leszek Błajet Odpowiedz

  Sonnenwelt – róża, którą zamierzam kupić w przyszłym sezonie. Może namówię Panią na opisanie jej?

  • Panie Leszku, właśnie przygotowuję opisanie jej piękna. Proszę zerknąć na bloga za dwa tygodnie na piękną różę Sonnenwelt – serdecznie zapraszam.
   Serdeczności od Katarzyny

 2. Leszek Błajet Odpowiedz

  Bardzo dziękuję 🙂
  Na Pani blog natrafiłem w komentarzach na rosacwik.pl
  Okazało się, że mamy podobny gust co do roślin. 🙂
  Mamy w swoich ogrodach różne nietypowe byliny, trawy i krzewy.
  Można też u Pani dużo podpatrzyć 🙂
  Pozdrawiam

Skomentuj proszę

Navigate